Szablon CV dla groomera + list motywacyjny – jak skutecznie znaleźć pracę jako groomer?

Słowo grooming pochodzi z języka angielskiego i oznacza pielęgnowanie. Kim więc jest groomer? To psi fryzjer, zajmujący się dbaniem o higienę i estetyczny wygląd zwierząt domowych, przede wszystkim psów i kotów. To zawód wymagający nie tylko odpowiedniej wiedzy, ale także empatycznego podejścia do czworonożnych klientów i umiejętności skutecznej komunikacji z ich właścicielami. Zastanawiasz się, jak wygląda praca groomera? A może szukasz zatrudnienia jako koci i psi fryzjer i nie wiesz, jak stworzyć profesjonalne CV? W dzisiejszym artykule przybliżamy niuanse zawodu groomera, wyjaśniamy, jak wybrać najlepszy kurs groomerski i podpowiadamy, jak napisać skuteczne CV oraz list motywacyjny, które pomogą Ci znaleźć wymarzoną pracę w salonie!

Może zainteresuje Cię także artykuł: Jak napisać dobre CV? Praktyczne porady i przykłady, które pozwolą Ci napisać najlepsze CV

Jak skutecznie znaleźć pracę jako groomer? - przeczytaj i sprawdź:

szablon CV dla groomera Kreator CV

Groomer - przyszłościowy zawód dla miłośników zwierząt?

Kiedyś salon piękności dla psów mógł kojarzyć się z kosztowną fanaberią. Jednak dzisiaj Groomer to zawód, który zyskuje w Polsce ogromną popularność. W całym kraju otwierają się nowe salony pielęgnacji zwierząt domowych, oferujące szeroki wachlarz usług higienicznych i estetycznych. Właściciele psów i kotów są coraz bardziej świadomi tego, w jak dużym stopniu odpowiednia pielęgnacja wpływa na zdrowie i samopoczucie ich podopiecznych. Rosnące zainteresowanie konkretnymi rasami zwierząt o określonym rodzaju sierści, a także trendy estetyczne, napędzają popyt na usługi groomerskie. Chcesz wiedzieć więcej o przyszłościowych zawodach? Przeczytaj nasz artykuł

Jak zostać groomerem?

Czego potrzebujesz, aby zostać groomerem? Podstawą jest oczywiście miłość do zwierząt. Codzienna praca z czworonogami wymaga odpowiedniego podejścia i umiejętności zrozumienia indywidualnych potrzeb każdego zwierzęcego klienta. Jeśli potrafisz z empatią i troską zająć się każdym kotem i psem, masz już solidną podstawę do zostania świetnym groomerem. To jednak nie wszystko. Oprócz umiejętności miękkich, związanych z Twoim usposobieniem i talentem, potrzebujesz jeszcze konkretnej, specjalistycznej wiedzy i technicznych umiejętności. Więc jak zostać psim fryzjerem? Niezbędny jest profesjonalny kurs groomerski, dzięki któremu zdobędziesz wszystkie niezbędne kompetencje.

Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?

Kurs groomerski - klucz do kariery psiego fryzjera

Kursy strzyżenia psów i kotów są organizowane przez prywatne firmy lub salony groomerskie. Ponieważ nie istnieje jeden, usystematyzowany program tego typu szkoleń, kursy mogą różnić się między sobą zakresem materiału, czasem trwania i formą. Kursy na groomera dostępne są na poziomie podstawowym, średniozaawansowanym i zaawansowanym, dzięki czemu chcąc rozpocząć swoją karierę w tym zawodzie, możesz wybrać szkolenie dostosowane do Twoich potrzeb i umiejętności. Kursy dla początkujących pozwalają zdobyć fundamentalną wiedzę, natomiast profesjonalny kurs groomerski, dedykowany doświadczonym specjalistom, może obejmować najbardziej zaawansowane techniki strzyżenia i pielęgnacji.

Ile kosztuje kurs groomerski? Cena zależna jest od wielu czynników. Kurs groomerski weekendowy, lub realizowany w trybie online kosztuje od 200 do 400 zł, jednak warto zastanowić się, czy taka forma kształcenia pozwoli Ci zdobyć specjalistyczną wiedzę. Profesjonalny kurs groomerski trwa zazwyczaj około 2 tygodni i odbywa się indywidualnie lub w niewielkich, kilkuosobowych grupach. Jego koszt waha się zazwyczaj od 2 do nawet 8 tysięcy zł. Program kursu może obejmować między innymi:

kurs groomerski
  • podstawy prowadzenia własnej działalności, obsługi klienta i specyfiki branży groomerskiej,
  • zasady BHP i bezpiecznej pracy ze zwierzętami,
  • psychologię zwierząt,
  • zachowanie behawioralne zwierząt i jego praktyczne zastosowanie w pracy groomera,
  • charakterystykę rodzajów sierści zwierząt,
  • indywidualne potrzeby danych ras,
  • rodzaje narzędzi groomerskich i sposób ich zastosowania,
  • higienę skóry, oczu, uszu i pazurów zwierząt,
  • kąpiel i suszenie,
  • dobór odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych,
  • techniki trymowania,
  • strzyżenie zwierząt o włosie lejącym, puchatym i kręconym,
  • techniki stylizacji i tworzenia fryzur. 

Kurs groomera zazwyczaj kończy się egzaminem praktycznym. Zdany egzamin potwierdza natomiast certyfikat. Warto jednak pamiętać, że w Polsce dostępne są standaryzowane kursy groomerskie, organizowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Istnieją one jednak wyłącznie w formie online i nie zapewniają kursantom wiedzy praktycznej, niezbędnej do rozpoczęcia pracy w salonie. Do wykonywania zawodu groomer nie potrzebuje oficjalnego zaświadczenia MEN. 

Jak stworzyć profesjonalne CV groomera?

Masz za sobą godziny nauki, praktycznych szkoleń i przygotowań? Jesteś pewien, że pielęgnacja zwierząt to zawód idealny dla Ciebie? Czas stworzyć profesjonalne CV! Oto kluczowe elementy, które groomer musi uwzględnić w swoim życiorysie zawodowym:

1. Podsumowanie zawodowe groomera

Podsumowanie zawodowe to krótki opis Twojej dotychczasowej kariery, umiejętności i osiągnięć. Nie powinien przekraczać 100 słów, lub 3-4 zdań, a jego zadaniem jest przyciągnięcie uwagi potencjalnego pracodawcy. Jak napisać podsumowanie zawodowe, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z groomingiem? Opisz wiedzę i umiejętności zdobyte w trakcie kursu, skup się na swoich mocnych stronach i chęci dalszego rozwoju.

2. Doświadczenie zawodowe strzyżenie psów

Doświadczony groomer powinien opisać w tej sekcji wszystkie dotychczasowe miejsca pracy. Podaj nazwy salonów, w których pracowałeś i wymień zadania, za które byłeś odpowiedzialny. Wspomnij także o swoich osiągnięciach – mogą to być wygrane konkursy, lub pozytywne opinie klientów. Pamiętaj o zastosowaniu odwrotnej chronologii. Najpierw opisz ostatnie zajmowane stanowisko i czas trwania współpracy z pracodawcą, a następnie cofaj się w czasie.

W przypadku początkujących groomerów, którzy szukają pierwszej pracy, w sekcji doświadczenie zawodowe mogą pojawić się wszelkie aktywności przygotowujące Cię do wykonywania zawodu – strzyżenie psów znajomych lub indywidualnych klientów, praktyki czy wolontariaty. Chcąc zdobyć doświadczenie zawodowe, możesz zaoferować swoje usługi w internecie, na lokalnych grupach miłośników zwierząt i wykonywać darmowe strzyżenia czy stylizacje w ramach ćwiczenia swojego warsztatu

salon groomerski

3. Umiejętności zawodowe groomera

Aby odpowiednio opisać swoje kompetencje, groomer powinien stworzyć w swoim CV dwie sekcje: umiejętności twarde i umiejętności miękkie. Umiejętności twarde podparte są specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem. Można łatwo ocenić ich poziom, przez co często określa się je jako “mierzalne”. Będzie to na przykład znajomość różnych technik trymowania i strzyżenia sierści, umiejętność doboru kosmetyków i wykonywania zabiegów higienicznych. Zdolności miękkie zależne są w dużej mierze od Twojego charakteru i osobistych cech, takich jak empatia, cierpliwość, dobra organizacja pracy własnej, otwartość na potrzeby zwierząt i ich właścicieli, umiejętność słuchania itd.

4. Wykształcenie, co opisać - kurs groomerski czy ukończone szkoły?

Zazwyczaj sekcja wykształcenie w CV zawiera opis ostatnio ukończonej szkoły. Czy w przypadku goomera jest tak samo? Jeśli posiadasz kierunkowe wykształcenie, na przykład tytuł technika, licencjata lub magistra weterynarii, lub ukończyłeś studia podyplomowe z behawiorystyki zwierząt, koniecznie podkreśl to w swoim życiorysie zawodowym. Będzie to dodatkowy atut, świadczący o szerokiej wiedzy. Najważniejszy jest jednak certyfikat, potwierdzający ukończenie szkolenia groomerskiego. Jeśli nie masz dużego doświadczenia i długiego stażu zawodowego, dokładnie opisz zakres odbytych kursów i szkoleń.

5. Portfolio groomera

Strzyżenie i stylizacja zwierząt dla wielu osób jest formą sztuki. Każdy specjalista, wykonujący zawód kreatywny czy artystyczny, powinien stworzyć portfolio, prezentujące jego najlepsze prace. Zdjęcia wystylizowanych przez Ciebie psów i kotów możesz umieścić na własnej stronie internetowej lub w osobnym pliku, który dołączysz do dokumentów aplikacyjnych. Pamiętaj, że właściciele zwierząt zawsze muszą wyrazić zgodę na wykonanie zdjęć.

Zobacz nasze szablony CV!

Groomer - wzór CV:

Imię i Nazwisko

Alicja Kowalska

Kontakt:

Tel. 123-456-789

E-mail: [email protected]

Cel Zawodowy

Jestem początkującym groomerem z wykształceniem weterynaryjnym. Ukończyłam renomowany kurs groomerski, podczas którego zdobyłam szeroką wiedzę i kwalifikacje niezbędne do wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych i stylizacyjnych. Swój warsztat doskonalę w ramach własnej działalności, jako groomer mobilny. Poszukuję możliwości rozwoju zawodowego w profesjonalnym salonie.

Doświadczenie

07.2020 – Aktualnie, Własna działalność

Groomer mobilny

Obowiązki:

  • Wykonywanie zleceń dla indywidualnych klientów
  • Prowadzenie kompleksowej pielęgnacji uszu, pazurów, oczu i sierści, w tym strzyżenie, czesanie, kąpiele
  • Dobór i polecanie odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych
  • Działania marketingowe w celu zdobycia nowych klientów

Osiągnięcia:

  • Stała baza zadowolonych klientów i bardzo pozytywne opinie w mediach społecznościowych

09.2017 – 12.2017, Klinika Weterynaryjna „Zdrowa Łapa” w Warszawie

Praktykantka

  • Zdobywanie praktycznej wiedzy z zakresu opieki nad zwierzętami
  • Współpraca z lekarzami weterynarii przy diagnozowaniu i leczeniu zwierząt
  • Obsługa klientów, udzielanie porad z zakresu zdrowia zwierząt
  • Zabiegi pielęgnacji uszu, oczu i pazurów

Umiejętności twarde:

  • Pielęgnacja sierści psów i kotów
  • Strzyżenie, trymowanie, czesanie
  • Znajomość specyfiki pielęgnacyjnej różnych ras psów i kotów
  • Czyszczenie uszu, obcinanie pazurów, dbałość o higienę zwierząt
  • Wiedza z zakresu behawiorystyki zwierząt
  • Znajomość podstawowych zagadnień z zakresu zdrowia zwierząt
  • Umiejętność obsługi narzędzi groomingowych

Umiejętności miękkie:

  • Doskonałe zdolności interpersonalne, pozwalające na skuteczną komunikację z klientem
  • Empatia i cierpliwość
  • Pasja do pracy ze zwierzętami
  • Zmysł estetyczny i zdolności manualne

Wykształcenie

10.2013-07.2018

Uniwersytet Weterynaryjny im. Stefana Żołnierowicza w Warszawie

Lekarz Weterynarii

Kurs Groomerski

01.2019-03.2019

Grooming Excellence Institute

Portfolio

www.portfolio-alicja-kowalska.pl

list motywacyjny groomera kreator cv

Czy warto pisać list motywacyjny dla groomera?

CV to Twoja wizytówka na rynku pracy, umożliwiająca pierwszy kontakt z pracodawcą. Życiorys zawodowy zawiera w sobie najważniejsze informacje dotyczące Twojej kariery, umiejętności i wykształcenia, przedstawione w zwięzłej, skróconej formie. List motywacyjny daje Ci natomiast możliwość rozwinięcia pewnych kwestii i pokazania się pracodawcy z najlepszej, najbardziej profesjonalnej strony. Zadaniem listu motywacyjnego jest wyjaśnienie, dlaczego zdecydowałeś się aplikować na stanowisko groomera i co możesz wnieść do salonu groomerskiego. Nie powielaj informacji zawartych w CV – w kilku akapitach opisz, jak Twoje kompetencje i doświadczenie zawodowe mogą przyczynić się do sukcesu firmy potencjalnego pracodawcy.

Przykładowy list motywacyjny - fryzjer dla zwierząt:

Szanowna Pani,

Chciałbym zgłosić swoją kandydaturę na stanowisko groomera w Salonie Groomerskich 4 Łapy. Jestem przekonany, że jako doświadczony profesjonalista w dziedzinie pielęgnacji zwierząt z pasją oraz umiejętnościami, zdobytymi przez lata praktyki, mogę wnieść do Pani zespołu nową jakość.

W 2013 roku ukończyłem profesjonalny kurs groomerski w renomowanej Grooming Excellence Institute, gdzie zdobyłem praktyczne umiejętności w obszarze pielęgnacji i stylizacji psów i kotów. Podczas tego kursu doskonaliłem techniki strzyżenia, trymowania, czesania, jak również naukę obsługi narzędzi groomingowych. Od tego czasu stale rozwijam swoje kompetencje, śledzę najnowsze trendy i poszerzam swoją wiedzę.

Przez ostatnie 10 lat pracowałem jako groomer w dwóch salonach stylizacji zwierząt na terenie Krakowa, świadcząc usługi pielęgnacyjne dla psów i kotów. Praca pozwoliła mi nie tylko na zdobycie doświadczenia w obszarze pielęgnacji sierści, ale także rozwijanie umiejętności komunikacyjnych, zarówno z czworonogami, jak i ich właścicielami. Przez lata rozwoju zawodowego cieszyłem się pozytywnymi opiniami stałych klientów, którzy docenili moje zaangażowanie, ciepłe i empatyczne podejście do zwierząt oraz profesjonalizm.

Jestem przekonany, że moje umiejętności i doświadczenie spełniają wymagania uwzględnione w ogłoszeniu o pracę. Moja miłość do zwierząt, zaangażowanie w doskonalenie swojego warsztatu i dbałość o najwyższą jakość świadczonych usług, z pewnością przyczynią się do dalszego rozwoju Pani salonu.

Chętnie spotkam się z Panią na rozmowie kwalifikacyjnej, aby dokładnie przedstawić moje umiejętności i doświadczenie. Dziękuję za rozważenie mojej kandydatury.

Z poważaniem,
Piotr Nowak

fryzjer dla psów

Groomer - czy warto otwierać własny salon groomerski?

Jeśli myślisz o założeniu własnej działalności gospodarczej i otwarciu stacjonarnego salonu groomerskiego, musisz rozważyć wiele kwestii. Zastanów się nad odpowiednią lokalizacją, w której istnieje realne zapotrzebowanie na usługi groomera – zbyt duża konkurencja nie pozwoli Ci wybić się na rynku i dotrzeć do nowych klientów. Stwórz dokładny biznesplan, uwzględniający koszty zakupu profesjonalnego sprzętu, wynajem lokalu i prowadzenia działalności.

Zaplanuj działania marketingowe, dzięki którym dotrzesz do potencjalnych klientów. Pamiętaj także, że zakład groomerski musi świadczyć usługi najwyższej jakości, a do tego niezbędne są doskonałe umiejętności, nie tylko w zakresie pielęgnacji i stylizacji zwierząt, ale także kontaktu z ich właścicielami, zarządzania i organizacji pracy. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z groomingiem, dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie się w renomowanym salonie, w którym zdobędziesz odpowiednie doświadczenie i kompetencje.

Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *