Szablon CV do biura – jak stworzyć CV i list motywacyjny do pracy biurowej?

Pracownik administracyjno-biurowy potrzebny jest w niemalże każdym przedsiębiorstwie – od małej, rodzinnej firmy, po wielkie, międzynarodowe korporacje. Kariera w administracji biurowej oferuje szerokie możliwości zatrudnienia i rozwoju. Jak stworzyć profesjonalne CV pracownika biurowego, które wyróżni Cię spośród setek kandydatów i zwróci uwagę przyszłego pracodawcy?

Szablon CV do biura - Spis treści:

Szablon CV do biura

Podsumowanie zawodowe pracownik biurowy - jakie cele wpisać w CV do pracy w biurze?

Podsumowanie i cele zawodowe to krótki opis najważniejszych informacji o kandydacie z punktu widzenia pracodawcy. Umieszcza się je na samej górze CV, aby osoba rekrutująca mogła szybko zapoznać się z profilem zawodowym kandydata. Czy wiesz, że rekruterowi wystarczy 6 sekund, żeby stwierdzić, czy Twoje CV jest warte uwagi? Podsumowanie zawodowe powinno być zwięzłe, a zarazem interesujące. Uwzględnij w nim dotychczasowe doświadczenie, najważniejsze osiągnięcia i umiejętności, a także plany dotyczące dalszej kariery. Jeśli nie masz dużego doświadczenia, możesz wspomnieć o wykształceniu i swoich zawodowych ambicjach. Podsumowanie zawodowe nie powinno być dłuższe niż 4-5 zdań. 

Cel zawodowy pracownik biurowy - wzór:

Jestem absolwentką zarządzania na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu z ponad 5-letnim doświadczeniem w pracy na stanowisku asystentki działu. Potrafię skutecznie koordynować pracą działu, zarządzać obiegiem korespondencji i wspierać członków zespołu w realizacji bieżących zadań. Moim największym osiągnięciem zawodowym jest wdrożenie nowych rozwiązań i usprawnienie procesów archiwizacji dokumentów. Swoją przyszłość wiążę z branżą ubezpieczeniową. 

Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?

CV praca biurowa - jak przedstawić swoje doświadczenie zawodowe?

Prace administracyjno-biurowe zazwyczaj nie wymagają konkretnego wykształcenia kierunkowego. Rekruterzy szukają jednak kandydatów, którzy posiadają sprecyzowane  umiejętności i wiedzę, poparte odpowiednim doświadczeniem zawodowym. Opisując przebieg swojej kariery zawodowej, uwzględnij nazwy firm, z którymi współpracowałeś, okres współpracy, pełną nazwę stanowiska, zakres obowiązków oraz szczególne osiągnięcia. 

CV pracownik administracyjno biurowy - wzór przebiegu kariery:

Stanowisko: Asystent Zarządu, 10.2020 – obecnie, Firma XYZ

Główne obowiązki:

 • Wsparcie członków zarządu w bieżących obowiązkach
 • Aktywna współpraca z kontrahentami zewnętrznymi
 • Prowadzenie kalendarza spotkań
 • Organizacja podróży służbowych
 • Rozliczanie delegacji
 • Koordynacja spraw administracyjnych i organizacyjnych

Osiągnięcia:

 • Zorganizowanie zagranicznej delegacji z udziałem kluczowych kontrahentów filmy
 • Wdrożenie nowego systemu prowadzenia kalendarza spotkań

Stanowisko: Pracownik biurowy z językiem niemieckim, 3.2016 – 10.2020 Firma ABC

Główne obowiązki: 

 • Kontakt mailowy i telefoniczny z klientami niemieckojęzycznymi
 • Aktywne wsparcie klientów zewnętrznych
 • Zarządzanie bazą danych
 • Współpraca z członkami zespołu

Osiągnięcia: 

 • Skuteczne budowanie relacji z klientami, wspierające przyjazny i profesjonalny wizerunek firmy
jakich pytan nie zadawac-pracodawcy-podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Praca w biurze - co trzeba umieć, żeby pomyślnie przejść proces rekrutacji?

W zależności od profilu przedsiębiorstwa i rodzaju stanowiska, kompetencje wymagane od pracownika biurowego mogą nieco się od siebie różnić. Obowiązki zawodowe urzędnika, księgowego, asystenta czy recepcjonisty wiążą się z koniecznością posiadania konkretnych umiejętności twardych, jak i miękkich. Jakie umiejętności pracownika biurowego warto podkreślić w CV?

Umiejętności twarde:

 • obsługa programów i narzędzi biurowych
 • kompetencje językowe
 • zarządzanie dokumentacją
 • tworzenie raportów i sprawozdań

Umiejętności miękkie:

 • zdolności interpersonalne
 • wysoka kultura osobista 
 • dokładność i skrupulatność
 • samodzielność i umiejętność doskonałej organizacji czasu pracy

CV pracownika biurowego - jak opisać swoje wykształcenie?

Wspomnieliśmy już, że prace administracyjno-biurowe zazwyczaj nie wymagają konkretnego wykształcenia. Jeśli jednak ukończyłeś studia kierunkowe lub technikum na profilu administracji lub zarządzania koniecznie podkreśl to w swoim CV.  W tej sekcji możesz także wspomnieć o zdobytych certyfikatach i odbytych kursach. Szczególnie istotne mogą okazać się szkolenia z obsługi programów biurowych lub księgowych lub kursy językowe.

Ostatnią sekcją profesjonalnego CV do pracy biurowej są zainteresowania. Zwyczajowo umieszcza się ją na samym końcu dokumentu. Nie znaczy jednak, że jest to nieistotny element, który można pominąć. Opisując w CV swoje, zainteresowania zyskujesz możliwość wyróżnienia się na tle innych kandydatów. Twoje hobby nie musi być bezpośrednio związane z pracą w administracji. Ważne jest, aby zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy jako osoba profesjonalna, zmotywowana i zaangażowana. Jakie zainteresowania pomogą zbudować pozytywny profil kandydata do pracy biurowej? 

W CV do biura możesz wymienić zainteresowania takie jak:

 • nowe technologie
 • psychologia biznesu
 • nauka języków obcych
 • sporty zespołowe

Czy w CV do pracy biurowej trzeba zamieścić zdjęcie?

Nawet jeśli pracodawca nie prosi o umieszczenie w CV pracownika biurowego zdjęcia, warto dołączyć je do swojej aplikacji. Fotografia pozwoli rekruterowi zapamiętać Twoją twarz i wyróżnić się wśród innych kandydatów. Zamieszczenie w CV zdjęcia pozwala Ci zaprezentować się z najlepszej strony – podkreślić kulturę osobistą, pozytywne nastawienie i profesjonalizm. Przyjazna i profesjonalna aparycja jest szczególnie istotna w przypadku pracowników sekretariatu, recepcji czy też asystentów kadry kierowniczej.

List motywacyjny wzór pracownik biurowy

Jak napisać list motywacyjny na stanowisko biurowe? Już w pierwszym zdaniu list motywacyjny powinien zaciekawić rekrutera i zachęcić go do dalszego czytania. Zachowaj profesjonalny ton, jednak unikaj utartych formułek. Zamiast korzystać z przestarzałego zwrotu: „W nawiązaniu do ogłoszenia rekrutacyjnego przedstawiam swoją kandydaturę na stanowisko…” zacznij od przedstawienia swoich atutów. List motywacyjny na stanowisko administracyjne możesz rozpocząć na przykład w ten sposób:

Szanowni Państwo,

aplikuję na stanowisko starszego archiwisty, ponieważ posiadam nie tylko wszystkie wymagane przez Państwa umiejętności i kompetencje, ale także bogate doświadczenie zawodowe

Pisząc list motywacyjny, pracownik biurowy powinien w zwięzły, ale interesujący sposób opisać swoje doświadczenie zawodowe i najważniejsze umiejętności. List motywacyjny pozwala rozwinąć informacje zawarte w CV, wspomnieć o swoich mocnych stronach i dotychczasowych sukcesach. Głównym zadaniem listu motywacyjnego jest przekonanie potencjalnego pracodawcy o tym, że szuka właśnie Ciebie. Profesjonalny, spersonalizowany i ciekawy list motywacyjny na stanowisko administracyjne przedstawi Cię osobie rekrutującej jako zaangażowanego i interesującego kandydata.

praca w biurze list motywacyjny wzor

Jak odpowiednio sformatować list motywacyjny i CV pracownika biurowego? 

Profesjonalne CV powinno być nie tylko merytoryczne, ale także czytelne i estetyczne. Tworząc dokumenty aplikacyjne na stanowisko pracownika administracyjno-biurowego koniecznie zadbaj o ich odpowiednie formatowanie. Pamiętaj o graficznym wydzieleniu kolejnych sekcji CV i opisaniu ich odpowiednimi nagłówkami. W oddzielnych blokach tematycznych uwzględnij swoje dane osobowe, profil zawodowy, wykształcenie, doświadczenie, posiadane umiejętności, oraz zainteresowania.  Rzetelne i przejrzyste CV świadczy o zaangażowaniu i kompetentności kandydata.

Jak sformatować list motywacyjny na stanowisko biurowe? Dokument powinien liczyć maksymalnie 400 słów. Zachowaj podział na krótkie akapity bez wcięć i nowoczesną, łatwą do odczytania czcionkę np. Verdana lub Helvetica. Zaleca się stosowanie marginesów bocznych i górnych wynoszących 2,5 cm. Jeśli chcesz, żeby Twój list motywacyjny oraz CV pracownika biurowego wyglądały profesjonalnie, możesz skorzystać z gotowych szablonów, dostępnych w kreatorze CV.

Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *