Zdjęcie do CV – czy w CV musi być zdjęcie? Jak powinno wyglądać profesjonalne zdjęcie do CV?

Zdjęcie w CV – dodawać czy nie? W jakim miejscu je umieścić? Jak powinno wyglądać zdjęcie do CV i czy musi być wykonane u profesjonalnego fotografa? Temat fotografii w dokumentach aplikacyjnych wciąż budzi wiele wątpliwości. Przedstawiamy kompleksowy poradnik, w którym odpowiemy na wszystkie pytania i podpowiadamy, jakie zdjęcie do CV pozwoli Ci zrobić doskonałe wrażenie na potencjalnym pracodawcy i zdobyć wymarzoną posadę.

Zdjęcie do CV - spis treści

zdjęcie do cv spis treści

Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?

Czy zdjęcie do CV jest wymagane?

Czy w CV musi być zdjęcie?

Czy CV powinno zawierać zdjęcie? Chociaż w Polsce dodawanie zdjęcia do CV jest często spotykaną praktyką, warto zauważyć, że nie ma formalnego obowiązku umieszczania fotografii w dokumentach aplikacyjnych. W niektórych krajach, np. USA i Wielkiej Brytanii, istnieją przepisy prawne zabraniające pracodawcom dyskryminowania kandydatów na podstawie ich wyglądu, płci, wieku, rasy itp. By uniknąć potencjalnych problemów prawnych, pracodawcy nie chcą otrzymywać CV ze zdjęciami. Niektórzy rekruterzy wolą także skoncentrować się wyłącznie na umiejętnościach, doświadczeniu i osiągnięciach kandydata, nie uwzględniając jego wyglądu w procesie rekrutacji. 

Jeśli zastanawiasz się, czy dodać zdjęcie do CV, zdecyduj, czy jest to istotne z perspektywy danej branży. Jeśli na stanowisku, na które aplikujesz, kluczowy jest profesjonalny wygląd lub przyjazna aparycja, warto jest rozważyć dodanie do CV zdjęcia. Odpowiednio wykonana fotografia pokaże potencjalnemu pracodawcy, że wyróżniasz się pozytywną energią i pozwoli łatwiej zapamiętać Cię spośród innych kandydatów. Pamiętaj, że w wielu krajach Europy – Polsce, Niemczech, Hiszpanii czy Francji – dodawanie zdjęcia do CV jest powszechne, a często nawet oczekiwane przez pracodawców.

Czy w CV musi być zdjęcie? Wszystko zależy od branży

Pracodawcy, którzy oczekują od kandydatów na dane stanowisko przesłania dokumentów aplikacyjnych ze zdjęciem, zazwyczaj podkreślają tę informację w ogłoszeniu o pracę. Najczęściej wymóg dodania fotografii do CV wiąże się ze specyfiką danej branży lub stanowiska. Profesjonalne zdjęcie do CV może okazać się szczególnie istotne w przypadku kandydatów aplikujących na stanowisko związanych z obsługą klienta lub reprezentowaniem firmy w mediach i na oficjalnych eventach. Branże, w których pracodawcy często proszą o przesłanie aplikacji ze zdjęciem to chociażby reklama i PR, media i komunikacja, hotelarstwo, a także sektor beauty oraz lotniczy. 

Zastanawiasz się czy dodawać zdjęcie do CV pracownika naukowego, specjalisty IT, prawnika, lekarza czy urzędnika? W przypadku zawodów, w których liczą się przede wszystkim umiejętności i doświadczenie, zdjęcie w CV jest dużo mniej istotne. Ostateczna decyzja o dodaniu zdjęcia do CV zawsze należy do kandydata. Jeśli wciąż masz wątpliwości, czy umieszczenie fotografii w dokumentach będzie dla Ciebie korzystne, warto zasięgnąć opinii doradców zawodowych lub przyjaciół z branży i poznać różne opinie na temat praktyk rekrutacyjnych w danej firmie lub sektorze.

Jak zrobić zdjęcie do CV w domu?

Jeśli podjąłeś decyzję o umieszczeniu w swoich dokumentach aplikacyjnych zdjęcia, musisz zadbać o to, aby fotografia wyglądała profesjonalnie. Jak to zrobić? Możesz oczywiście skorzystać z usług fotografa, który zadba o najwyższą jakość zdjęcia, odpowiednie oświetlenie i kadrowanie. Wiele osób decyduje się jednak na wykonanie zdjęcia do CV samodzielnie. Czy to dobry pomysł? Dla niektórych osób robienie zdjęć w domu jest mniej stresujące niż sesja u fotografa. Daje Ci to również możliwość eksperymentowania z ubiorem lub makijażem, aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu. 

Jak zrobić samemu zdjęcie do CV? Tak naprawdę wszystko zależy od Twoich umiejętności i sprzętu, jakim dysponujesz. Nowoczesne smartfony są zazwyczaj wyposażone w wysokiej jakości aparaty. Aby uzyskać zadowalający efekt, warto skorzystać z głównego aparatu smartfona, znajdującego się na tylnej stronie urządzenia. Ma on zazwyczaj lepszą jakość niż aparat przedni. Jeśli Twój telefon ma tryb portretowy, możesz go użyć, żeby uzyskać rozmyte tło. Użyj statywu do telefonu lub postaw telefon na stabilnej powierzchni, a dodatkowo, żeby uniknąć poruszenia, skorzystaj z samowyzwalacza.

Zdjęcie do CV krok po kroku

Profesjonalne zdjęcie do CV krok po kroku

Dobre zdjęcie do CV powinno spełniać konkretne wymagania. Przede wszystkim zdjęcie do CV powinno być aktualne. Jeśli Twoje ostatnie profesjonalne zdjęcie powstało kilka lat temu, to najwyższy czas na nowe. Klasyczne zdjęcie do CV to fotografia portretowa, koncentrująca się na twarzy. Zazwyczaj obejmuje obszar od głowy po ramiona. 

Tło zdjęcia powinno być jednolite i nie rozpraszać uwagi. Najlepiej wybrać jasne tło – na przykład białe, szare lub beżowe, które nie będzie zlewać się z Twoim ubiorem. Kolejną istotną kwestią jest odpowiednie oświetlenie. Najlepszym źródłem światła jest naturalne światło dzienne. Unikaj ostrego, bezpośredniego światła słonecznego, które może powodować twarde cienie. Dzięki temu Twoje zdjęcie do CV będzie wyglądać profesjonalnie.

Zdjęcie w CV powinno przedstawiać neutralny wyraz twarzy – uśmiech jest zawsze mile widziany, ale powinien być subtelny i autentyczny. Unikaj przesadnych emocji na zdjęciu – powinieneś wyglądać na pewnego siebie i kompetentnego. Jak pozować do zdjęcia do CV? Wyprostuj się i lekko unieś głowę. Wzrok skieruj w stronę obiektywu. Jeśli masz taką możliwość, popraw jakość i kolorystykę zdjęcia w programie graficznym, ale nie przesadzaj z retuszem. Zdjęcie powinno być naturalne.

Zdjęcie biznesowe do CV - jak wybrać odpowiedni strój?

Zdjęcie do CV pełni nie tylko funkcję estetyczną. Jego najważniejszym zadaniem jest wizualne odzwierciedlenie Twojej osobistej marki. Odpowiedni strój może podkreślić Twoje kompetencje i przedstawić Cię jako obeznanego w branży specjalistę, który poważnie podchodzi do swojej pracy. Pamiętaj, że ubiór powinien być dostosowany nie tylko do dresscode’u konkretnej firmy, ale też specyfiki stanowiska, na które aplikujesz. Oto kilka przykładowych stylizacji, dopasowanych do specyfiki branży:

Profesjonalne zdjęcie do CV

Prawo i finanse

 • Mężczyźni: klasyczny garnitur, biała lub jasna koszula i krawat. Ubranie powinno być schludne i dobrze dopasowane.
 • Kobiety: żakiet z bluzką lub elegancka sukienka w stonowanych kolorach. Unikaj zbyt krzykliwych wzorów, biżuterii i dodatków.

Branża kreatywna

 • Mężczyźni: możesz pozwolić sobie na nieco luźniejszy strój – np. koszula bez krawata lub elegancki sweter.
 • Kobiety: stylowy, ale nieformalny strój, który może zawierać subtelną grafikę lub wzór.

IT i technologia

 • Mężczyźni: klasyczna koszula, polo, sweter lub marynarka dla bardziej formalnego wyglądu.
 • Kobiety: prosta bluzka lub sweter, ewentualnie marynarka. Możesz wybrać coś nieco bardziej casualowego, ale pamiętaj o profesjonalnym wyglądzie.

Edukacja i nauka

 • Mężczyźni: elegancka koszula w delikatny wzór lub marynarka.
 • Kobiety: prosta bluzka z żakietem lub elegancka sukienka – utrzymana w spokojnej kolorystyce.

Handel i Obsługa Klienta

 • Mężczyźni: prosta koszula w stonowanej kolorystyce – nie musi to być garnitur, ale strój powinien być schludny.
 • Kobiety: elegancka bluzka lub koszula i marynarka. 

Zdjęcie do CV - odpowiednie formatowanie i rozmiar

Upewnij się, że Twoje zdjęcie do CV ma odpowiednią rozdzielczość i jest zapisane w odpowiednim formacie. Standardowy rozmiar zdjęcia do CV to około 35 mm na 45 mm, choć może się to różnić w zależności od kraju i branży. Ponieważ CV ma zazwyczaj format A4, zdjęcie nie powinno być zbyt duże. Po której stronie zdjęcie w CV będzie wyglądać najlepiej? Wszystko zależy od szablonu, z którego korzystasz, jednak zazwyczaj zdjęcie w CV umieszczone jest w lewym górnym rogu. 

Koniecznie zadbaj o wysoką rozdzielczość fotografii. Niektórzy pracodawcy mogą drukować CV kandydatów, a zdjęcie o niskiej jakości może wyglądać nieatrakcyjne w wersji drukowanej. Zdjęcie nie powinno być zbyt duże pod względem wielkości pliku, aby nie zawyżać rozmiaru całego dokumentu. Dobrej jakości zdjęcie do CV o wymiarach 35 mm na 45 mm zazwyczaj waży od 50 KB do 200 KB, jednak wszystko zależy od kompresji i formatu pliku. Najlepiej używać formatów JPG lub PNG. Są one powszechnie używane i zachowują dobrą jakość zdjęcia.

Jak wstawić zdjęcie do CV?

Ostatnim krokiem będzie wstawienie gotowej fotografii do Twojego CV. Jak umieścić zdjęcie w CV, korzystając z popularnych programów do edycji tekstu lub internetowych kreatorów?

Jak wstawić zdjęcie do CV w Wordzie?

 1. Otwórz swój dokument CV w programie Word.
 2. Kliknij zakładkę „Wstaw”, znajdującą się na górnym pasku narzędzi.
 3. Wybierz opcję „Obrazy” i z zapisanych na komputerze plików wybierz zdjęcie, którego chcesz użyć.
 4. Po wstawieniu zdjęcia kliknij na nie, aby dostosować jego rozmiar i umieszczenie w dokumencie.
 5. Użyj narzędzi do formatowania, aby dostosować marginesy i wygląd zdjęcia zgodnie z preferencjami.

Jak wstawić zdjęcie do CV w OpenOffice Writer?

 1. Otwórz dokument w OpenOffice Writer.
 2. Z menu wybierz opcję „Wstaw” a następnie „Obraz” i „Z pliku”.
 3. Znajdź i wybierz zdjęcie, kliknij „Otwórz”.
 4. Po wstawieniu zdjęcia możesz je przeskalować i przesunąć, przeciągając jego krawędzie lub używając myszy.
 5. Aby dostosować pozycję zdjęcia, kliknij prawym przyciskiem myszy na obrazie i wybierz opcję „Zmień”.

Jak dodać zdjęcie do CV w Kreatorze CV?

 1. Zarejestruj się lub zaloguj na platformie Kreator CV.
 2. Wybierz szablon CV, który najbardziej Ci odpowiada.
 3. W panelu edycji wybierz opcję wstawienia zdjęcia.
 4. Przesłane zdjęcie możesz dowolnie wykadrować i dostosować do estetyki dokumentu. 
 5. Po zakończeniu edycji pobierz CV w wybranym formacie.

Zdjęcie do CV - tych błędów unikaj!

 1. Nieaktualne zdjęcie w CV

Często zdarza się, że kandydaci używają tego samego zdjęcia przez wiele lat. Zdjęcie z CV powinno odzwierciedlać Twój aktualny wygląd. Jeśli minęło kilka lat od ostatniej sesji, najwyższy czas na jej aktualizację.

 1. Nieprofesjonalny strój

Chociaż standardy odnośnie ubioru mogą różnić się w zależności od branży, warto postawić na zdjęcie w eleganckim, neutralnym stroju. Unikaj casualowych ubrań, takich jak t-shirty czy bluzy.

 1. Nieodpowiednie tło

Unikaj tła, które odwraca uwagę od twarzy lub zlewa się kolorystycznie z ubraniem.  Możesz wykorzystać gładką ścianę w jasnym kolorze, kawałek białego kartonu lub materiału. 

 1. Zbyt dużo retuszu

Zdjęcie powinno być naturalne. Unikaj przesadnego retuszu, który sprawia, że tracisz na autentyczności i wyglądasz nienaturalnie. Zrezygnuj także z gotowych filtrów – zwłaszcza tych, które w jakikolwiek sposób zmieniają rysy twarzy! Również czarno-białe zdjęcie w CV może być negatywnie postrzegane przez wielu rekruterów. 

 1. Selfie

Choć technologia smartfonów poszła do przodu, selfie zdecydowanie nie nadaje się na zdjęcie do CV. Jeśli chcesz wykonać zdjęcie do CV w domu – wykorzystaj główny aparat w telefonie, statyw, a także samowyzwalacz. 

 1. Zbyt wiele emocji

Zdjęcie w CV powinno być neutralne. Unikaj sztucznego wyrazu twarzy – zarówno zbytniego uśmiechu, jak i nadmiernej powagi.

 1. Zbyt wiele akcesoriów

Duże, błyszczące kolczyki i naszyjniki mogą odwracać uwagę rekrutera od Twojej osoby i sprawiać, że zdjęcie wygląda nieprofesjonalnie. Zdecydowanie zrezygnuj również z okularów przeciwsłonecznych, nakrycia głowy lub wzorzystych szalików. 

 1. Źle dobrane oświetlenie

Najlepszym źródłem światła do wykonania zdjęcia do CV jest równomierne, naturalne światło dzienne. Unikaj robienia zdjęć w zbyt ciemnych pomieszczeniach lub w bezpośrednim słońcu. 

 1. Pozowanie z innymi osobami

Zdjęcie do CV powinno skupiać się tylko na Tobie. Bezwzględnie unikaj wstawiania zdjęć z przyjaciółmi, rodziną, partnerem czy zwierzętami.

Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *