Szablon CV dla księgowej

Szablon CV dla księgowej

Chcesz zdobyć zatrudnienie w księgowości? Zastanawiasz się, jak przygotować CV, aby pracodawca zwrócił na nie uwagę? Jeżeli musisz stworzyć życiorys i potrzebujesz porady, jak go zrobić – znalazłeś się w odpowiednim miejscu! Jeśli natomiast nadal szukasz swojej wymarzonej ścieżki kariery – ten artykuł także Ci w tym pomoże.

Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?

Księgowa - co musisz wiedzieć na początek?

Zastanawiasz się co robi księgowa? Praca w księgowości polega w szczególności na prowadzeniu ksiąg rachunkowych. Nie każdy może być tego świadomy, ale księgowy odpowiada za sprawy budżetowe i finansowe. Jeżeli zatem pomyślimy o dziale księgowości w jakiejś firmie, czy nawet samodzielnym zatrudnieniu takiej osoby (niezależnie od firmy) – okazuje się, że to bardzo ważny zawód. 

szablon CV dla księgowej

Obowiązki księgowej - co należy do jej zadań?

Księgowa jest odpowiedzialna za przygotowywanie sprawozdań finansowych, księgowanie faktur, rozliczanie i weryfikację dokumentów. Przeprowadza ich analizę, dzięki czemu może usprawnić działanie firmy. Nadzoruje przy tym finanse i odpowiada za kontakty z instytucjami skarbowymi. Zajmuje się też kwestiami takimi jak przelewy bankowe czy podatki.

Konkretny zakres obowiązków księgowej jest zależy od zajmowanego stanowiska. Możemy wyróżnić takie stanowiska, jak:

 1. Młodszy księgowy– zajmuje się on prowadzeniem dokumentacji, przygotowywaniem faktur, aneksów czy raportów. Segreguje i archiwizuje dokumenty, które już znajdują się w firmie. Wykorzystuje przy tym posiadaną wiedzę (z zakresu prawa podatkowego i technik księgowych). Jest początkujący, więc nabiera doświadczenia w miarę przybywania obowiązków.
 2. Samodzielny księgowy / samodzielna księgowa – ich praca jest związana z pełną księgowością. Zakładanie i prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgowanie dokumentów, dbanie o odpowiednie wypełnienie deklaracji podatkowych, wyceny aktywów i pasywów, a także przygotowywanie sprawozdań finansowych – a to tylko część ich obowiązków.
 3. Główny księgowy wymagania – osoba na tym stanowisku zajmuje się najważniejszymi sprawami finansowymi w firmie (a wręcz wszystkimi operacjami finansowymi, które są przez nią prowadzone) i to na niej ciąży największa odpowiedzialność. Musi koordynować i organizować pracę całego działu księgowości. Jest też stróżem, który pilnuje, aby prawo podatkowe było w tej firmie przestrzegane.

Praca księgowa - w jakich miejscach możesz się zatrudnić?

Szukasz pracy jako księgowa i zastanawiasz się, w jakim miejscu i na jakich warunkach najlepiej się zatrudnić? Bardziej odpowiada Ci praca w biurze rachunkowym, czy w dziale księgowości wybranej firmy? Przekonaj się!

Biuro rachunkowe praca

Księgowa może wykonywać swoje obowiązki w różnych miejscach. Jedną z alternatyw jest praca w biurze rachunkowym. W takiej sytuacji nie jesteś odpowiedzialny za rozliczanie tylko jednej firmy, a kilku. Biura mogą prowadzić pełną księgowość, lub tylko częściową, w zależności od tego, jakie dostaną zalecenia. Do ich zadań może natomiast należeć przygotowywanie wniosków kredytowych, dbanie o rozliczenia kadrowo-płacowe i opłaty ZUS danej firmy. Mogą być także reprezentantem urzędowym usługobiorcy.

Praca księgowość - zatrudnienie w dziale księgowości

W sytuacji, gdy zostaniesz zatrudniony w dziale księgowości, zajmujesz się finansami jednej, konkretnej firmy. Liczba i rodzaj Twoich obowiązków są zależne od konkretnego stanowiska, jakie obejmujesz, a także od wielkości zakładu pracy i liczby osób, która też jest tam zatrudniona. Jeżeli jest ich mniej – każdy musi wykonywać różnorodne zadania, a jeśli więcej – obowiązki są rozdzielone na pracowników. W tej drugiej sytuacji każdy zatrudniony w danym dziale może się w czymś specjalizować i zajmować tylko tym. 

praca księgowa

Jak zostać księgowym - jakie wymagania stawia się pracownikom?

Obowiązki księgowego muszą być wykonywanebardzo sumiennie. Od jego działania zależy duża część działania firmy. Na niego spadnie też odpowiedzialność, gdyby sprawy finansowe nie były poprawnie przeprowadzone.

Z jakimi wymaganiami możesz się spotkać w ogłoszeniu o pracę? 

 • znajomość pakietu MS Office;
 • doskonała organizacja pracy;
 • wykształcenie wyższe (najlepiej postrzegane są: ekonomia lub finanse i rachunkowość);
 • doświadczenie na podobnym stanowisku (przykładowo minimum 3 lata);
 • znajomość prawa podatkowego, zasad rachunkowości, PDOP oraz ustawy o VAT;
 • wysokie zdolności analityczne;
 • samodzielność w pracy;
 • umiejętność samodzielnej weryfikacji efektów swojej pracy;
 • odpowiedzialność;
 • otwartość na zmiany i pozytywne podejście do pracy;
 • chęć nauki, poszerzania wiedzy oraz doskonalenia umiejętności.

Oprócz wymagań istotne są też cechy kandydata, które mogą mu pomóc w przyszłej pracy. Uczciwość będzie przydatna przy nadzorowaniu przestrzegania przepisów podatkowych, zasad etyki zawodowej oraz procesów finansowych. Odporność na stres ma znaczenie ze względu na to, że księgowy musi często działać pod presją czasu. Bez tej cechy wykonywanie jego pracy jest zatem znacznie utrudnione. Komunikatywność z kolei będzie wykorzystywana przy kontaktach z klientami i instytucjami, gdzie konieczne jest precyzyjne wypowiadanie się. 

Praca w księgowości wiąże się ponadto z zadaniami wykonywanymi na komputerze. Jeżeli posiadasz wadę wzroku, którą trudno skorygować, lub Twoje oczy szybko się męczą – zawód ten może okazać się dla Ciebie zbyt kłopotliwy. Nawet, jeśli pracujesz zdalnie, to jest to praca przy komputerze w domu, więc dobrze przemyśl tę kwestię zanim złożysz swoje CV.

Księgowa praca - jak zostać księgową?

Praca w zawodzie księgowej wymaga odpowiedniego przygotowania i wcześniejszego wykształcenia. Jak już zostało wspomniane wcześniej – oczekuje się wykształcenia wyższego o odpowiednim profilu. Najlepszym wyborem są finanse i rachunkowość, chociaż akceptowane są także kierunki związane z zarządzaniem, matematyką, ekonomią oraz bankowością. Niezależnie jednak od konkretnych studiów – ważna jest praktyka, którą musisz odbyć na początku swej kariery zawodowej. Jeżeli będziesz miał zatem możliwość odbycia stażu – koniecznie z niej skorzystaj!

CV księgowa - jak wyróżnić się spośród konkurencji?

Posiadasz już odpowiednie wykształcenie i szukasz pracy jako księgowa? Nie wiesz jak skonstruować życiorys? Mamy dla Ciebie listę porad jak to zrobić!

Zawód księgowa - dane osobowe

Zacznij od wpisania swoich danych osobowych i kontaktowych. Imię i nazwisko muszą się tu znaleźć koniecznie – tak samo numer telefonu i adres e-mail. Możesz wpisać miejscowość, w której mieszkasz oraz informację o gotowości do relokacji. Nie podawaj jednak pełnego adresu czy stanu cywilnego – nie będzie to istotne w procesie rekrutacji. 

Księgowa - podsumowanie zawodowe

Podsumowanie zawodowe nadal dość rzadko występuje w dokumentach polskich kandydatów. To idealny sposób, aby się wyróżnić! Powinno ono znajdować się na górze dokumentu tak, aby od razu przykuło wzrok pracodawcy. Opisz w nim w paru zdaniach swoje największe osiągnięcia, cele zawodowe oraz najważniejsze informacje. Pamiętaj, że rozszerzysz je w dalszej części życiorysu. Podsumowanie zawodowe ma być wstępem, który zachęci pracodawców do dalszego czytania.

CV księgowa

Księgowy - wykształcenie

We wcześniejszej części artykułu zawarliśmy już informację, jakie kierunki są najlepiej postrzegane, gdy ubiegasz się o pracę księgowej. Pamiętaj, że jeśli już ukończyłeś studia, to nie warto podawać w CV szkoły średniej, a tym bardziej podstawowej. Wyjątek stanowi sytuacja, w której szkoła, do której wcześniej uczęszczałeś, była profilowana. W przypadku posady księgowej może to być technikum ekonomiczne. 

Księgowy - doświadczenie

Doświadczenie jest bardzo istotne w zawodzie księgowej. Jak już wspomnieliśmy – często w ofercie pracy dla księgowej widnieje wymaganie o kilkuletnim doświadczeniu. Jeżeli jeszcze nie pracowałeś – wspomnij o stażach i praktykach. Kursy lub szkolenia także zostaną dobrze przyjęte.

Księgowy - umiejętności

Wspomnij na początku o umiejętnościach, które mogą się okazać istotne w tej pracy. Możesz sugerować się ofertą. Jeśli posiadasz zdolności, które są tam wyszczególnione – wpisz je. Dzięki temu pracodawca odniesie wrażenie, że idealnie odpowiadasz jego potrzebom i pasujesz na to stanowisko.

Księgowy - zainteresowania

Czy warto opisywać zainteresowania w swoim CV? Okazuje się, że tak! Jeżeli do twoich hobby należy coś, co ma związek z zawodem – pokażesz pracodawcy, że będziesz oddanym i zaangażowanym pracownikiem. Jeśli natomiast interesuje Cię coś spoza tematu księgowości – to też dobrze! Przełożony zauważy, że umiesz oddzielać czas wolny od pracy, więc nie będzie Ci groziło wypalenie zawodowe.

księgowa praca

Księgowy - klauzula RODO

Koniecznie umieść w dokumencie aktualną klauzulę o ochronie danych osobowych. Dzięki temu pracodawca będzie miał prawo wykorzystać Twoje dane w procesie rekrutacyjnym, a co za tym idzie – zaproponować Ci pracę.

ile zarabia księgowa

Ile zarabia księgowa?

Zarobki księgowej są uzależnione od stanowiska, które obejmuje. W 2022 roku przedstawia się to następująco:

 1. Młodszy księgowy:
 • minimalne zarobki: 5 000 zł;
 • średnie zarobki: 5 500 zł;
 • maksymalne zarobki: 6 000 zł.
 1. Księgowy:
 • minimalne zarobki: 6 500 zł;
 • średnie zarobki: 8 500 zł;
 • maksymalne zarobki: 9 500 zł.
 1. Główny księgowy:
 • minimalne zarobki: 15 000 zł;
 • średnie zarobki: 18 000 zł;
 • maksymalne zarobki: 25 000 zł. 

Oferty pracy przez internet - jak znaleźć najlepszą pracę dla księgowej?

Szukasz odpowiedniej oferty zatrudnienia? Zapoznaj się dokładnie z propozycjami, które widnieją na stronach internetowych z takimi ogłoszeniami. Warto ponadto przeszukać portale na mediach społecznościowych, które zrzeszają pracowników i pracodawców z branży księgowości. Możesz także założyć profil na LinkedIn, gdzie dział rekrutacji sam może Cię znaleźć i zaproponować Ci ofertę! Wybierz opcję, która najbardziej Ci odpowiada, lub wypróbuj wszystkie – dzięki temu zwiększysz swoje szanse na znalezienie idealnej oferty zatrudnienia.

Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *