Szablon CV dla kucharza – przykładowe CV gastronomia

Kariera w gastronomii to wspaniały pomysł na połączenie życiowej pasji z satysfakcjonującą pracą zawodową. Chcesz wyróżnić się na tle innych kandydatów i zdobyć wymarzoną posadę? Musisz zadbać o to, żeby Twoje CV kucharza było idealne. Poznaj najważniejsze zasady tworzenia profesjonalnego CV i listu motywacyjnego, które pozwolą Ci dostać pracę w każdej restauracji.

Szablon CV dla kucharza - spis treści:

kucharz szablon CV

Wzór CV kucharz - profil zawodowy

Według statystyk nawet 9 na 10 kandydatów pomija w swoim CV podsumowanie i cele zawodowe. To duży błąd. Krótki, treściwy opis przebiegu kariery, największych osiągnięć i zawodowych ambicji, zwraca uwagę rekruterów i podkreśla Twój profesjonalizm. Odpowiedz na pytania:

 • Czym zajmujesz się zawodowo?
 • Jakie jest Twoje największe osiągnięcie?
 • Dlaczego warto rozważyć Twoją kandydaturę?

Podsumowanie zawodowe nie powinno liczyć więcej niż 3-4 zdania i 50 słów. Bądź konkretny, a jednocześnie postaraj się zainteresować rekrutera. Przykładowe CV dla kucharza zawierające profil zawodowy może zaczynać się w ten sposób:

W ciągu niemal 10-letniej kariery kucharza współpracowałem z wieloma renomowanymi restauracjami w Polsce i Europie. Podczas praktyki zawodowej we Francji, Włoszech i Hiszpanii doskonale opanowałem tajniki kuchni śródziemnomorskiej. Moje autorskie przepisy, docenione przez licznych recenzentów kulinarnych z całego świata, doskonale wpiszą się w menu Państwa restauracji.

Doświadczenie zawodowe w CV wzór kucharz

Jak opisać zakres obowiązków kucharza tak, żeby wywrzeć wrażenie na potencjalnym pracodawcy? Zacznij od przedstawienia miejsc, w których pracowałeś – nazwy firmy, czasu trwania współpracy i nazwy stanowiska. Następnie wymień wykonywane obowiązki. Na dole sekcji krótko opisz jedno osiągnięcie zawodowe, z którego jesteś szczególnie dumny. Przykładowe CV dla kucharza, odpowiednio prezentujące Twoje doświadczenie zawodowe może wyglądać na przykład tak:

Doświadczenie

08.2018 – obecnie Restauracja Hotelu ABC

Stanowisko: Szef kuchni

Obowiązki:

 • opracowanie receptur dań i koncepcji menu
 • zarządzanie pracą kuchni i delegacja obowiązków
 • sporządzanie list zakupów i kontrola stanu zaopatrzenia
 • przygotowanie potraw

Osiągnięcia:

Średnia ocen gości restauracji wystawionych na portalu internetowym abc.pl wzrosła z 3,5 do 4,5 w pięciostopniowej skali, po wprowadzeniu do menu moich autorskich przepisów.

CV kucharz doświadczenie

Jakie umiejętności powinien uwzględnić w CV kucharz?

Szukając idealnego kandydata na stanowisko kucharza, szefa kuchni lub pomocy kuchennej, rekruter zwraca szczególną uwagę na umiejętności. W branży gastronomicznej liczą się zarówno kompetencje twarde, jak i miękkie. To, jakich umiejętności poszukiwać będzie rekruter, zależne jest także od poziomu stanowiska – inny będzie zakres obowiązków kucharza, młodszego kucharza, pomocnika szefa kuchni itd. 

Umiejętności w CV kucharza powinny odpowiadać na wymagania pracodawcy. Jeśli aplikujesz na stanowisko kucharza w renomowanej, eleganckiej restauracji, niezbędny będzie zmysł artystyczny i znajomość zasad ekspozycji dań. Praca w kuchni cateringowej będzie natomiast wymagać znajomości specyfiki konkretnych diet.

Twarde umiejętności w CV gastronomia - przykłady:

 • znajomość dań kuchni różnych regionów kulturowych
 • znajomość diet
 • rozbiór mięsa
 • obsługa sprzętu gastronomicznego
 • ocena, zarządzanie oraz właściwe zabezpieczenie produktów spożywczych
 • znajomość przepisów bhp i ppoż. obowiązujących w zakładach żywienia zbiorowego
 • znajomość systemu HACCP

Jakie umiejętności miękkie podniosą atrakcyjność CV kucharza?

 • Odporność na stres – jest jednym z kluczowych kryteriów oceny kandydata na stanowisko kucharza. Praca w gastronomii wymaga umiejętności szybkiego podejmowania decyzji i reagowania na sytuacje kryzysowe.
 • Umiejętność zarządzania zespołem – żeby skutecznie zarządzać pracą pomocników, kucharz powinien posiadać zdolności przywódcze, umieć wydawać jasne polecenia i odpowiednio koordynować obowiązki.
 • Sprawność fizyczna – może okazać się dużą zaletą CV kucharza. Dobra koordynacja ruchowa i wytrzymałość pozwalają uniknąć wypadków i usprawnić funkcjonowanie kuchni.
 • Zmysł artystyczny – istnieją specjalne kursy, pozwalające zgłębić tajniki stylizacji kulinarnej, jednak posiadanie wrodzonego zmysłu estetycznego i zdolności artystycznych może okazać się dla potencjalnego pracodawcy ogromną zaletą.

Wzór CV kucharz - wykształcenie, kursy, szkolenia i certyfikaty

Czy w gastronomii mogą pracować tylko wykształceni kucharze? Nie – w wielu restauracjach dużo ważniejsze są umiejętności kucharza, niż zdobycie formalnego wykształcenia. Określenie swojego wykształcenia – niezależnie od tego, czy ukończyłeś szkołę zawodową, techniczną, czy profesjonalne kursy – może być jednak przydatne, zwłaszcza kiedy szukasz pierwszej pracy w gastronomii. 

Osoby mające w pracy kontakt z żywnością są zobowiązane do posiadania książeczki zdrowia na potrzeby sanitarno-epidemiologiczne, potocznie nazywanej książeczką sanepidowską. W CV kucharza warto zaznaczyć fakt posiadania aktualnej książeczki, ponieważ umożliwia ona natychmiastowe podjęcie pracy. 

Przykładowe CV dla kucharza z uwzględnieniem sekcji “wykształcenie” może wyglądać na przykład tak:

Wykształcenie

2016 – 2021

Technikum Gastronomiczne nr 11 Kraków

Specjalność: Technik żywienia i usług gastronomicznych

Kursy, szkolenia, orzeczenia

Szkolenie: kuchnia wegańska (2022)

 • przygotowanie receptur, dekonstrukcja przepisów kuchni tradycyjnej, nowoczesne metody łączenia smaków w kuchni roślinnej

Kurs: sztuka prezentacji dań (2019)

 • przygotowanie dań do sesji zdjęciowych, dekorowanie deserów i przystawek

Kurs: HACCP (2022)

 • nabycie kwalifikacji i umiejętności z zakresu systemu HACCP

Aktualne orzeczenie lekarskie do celów sanitarno-epidemiologicznych

Zobacz nasze szablony Cv!

Skonfiguruj CV!

przykładowe cv kucharz

Co może wpisać w CV kucharz bez doświadczenia?

Nie masz doświadczenia w branży gastronomicznej, ale chcesz zdobyć pracę w restauracji? Wymień ukończone szkoły, kursy i praktyki zawodowe. Podkreśl też swoje zainteresowania. W przypadku kucharzy z dużym stażem zawodowym rekruterzy nie przywiązują większej wagi do zainteresowań, jednak w przypadku początkującego kucharza lub absolwenta szkoły gastronomicznej pasja do kuchni włoskiej, wegańskiej czy molekularnej może świadczyć o zaangażowaniu i entuzjazmie. Wiele restauracji zatrudnia pracowników do przyuczenia – mogą dzięki temu zdobyć cenne doświadczenie i umiejętności kucharza.

CV dla kucharza

CV dla kucharza po angielsku - o czym należy pamiętać?

Wiele osób decyduje się na rozpoczęcie kariery w gastronomii z myślą o możliwości zdobycia doświadczenia za granicą. Aplikując do zagranicznej firmy, pamiętaj o kilku najważniejszych zasadach:

 1. W CV dla kucharza po angielsku nie podawaj miejsca ani daty urodzenia. Pomiń także zdjęcie. Dokumenty aplikacyjne pozbawione tego rodzaju danych osobowych mają zapobiegać dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, czy pochodzenie. 
 2. Zacznij od podsumowania zawodowego – chociaż umieszczanie w CV kucharza profilu zawodowego nie jest powszechne na polskim rynku, za granicą jest to standardowa procedura. 
 3. Oprócz nazwy firm, z którymi współpracowałeś, uwzględnij ich opisy. Pozwoli to zagranicznemu pracodawcy zapoznać się z profilem restauracji i jej pozycją na rynku. 
 4. Jeśli ubiegasz się o pracę za granicą, nie dodawaj do CV klauzuli o ochronie danych osobowych.

List motywacyjny do pracy w restauracji - praktyczne wskazówki i przykłady

Nawet jeśli pracodawca nie wymaga od kandydatów przedstawienia listu motywacyjnego, warto poświęcić czas na jego napisanie. Zadaniem listu motywacyjnego jest rozwinięcie informacji zawartych w CV. Z jego pomocą możesz także zaprezentować się przyszłemu pracodawcy jako osoba profesjonalna, zdeterminowana i kreatywna. List motywacyjny do restauracji nie powinien przekraczać objętością jednej strony A4. Możesz na przykład w kilku krótkich podpunktach odpowiedzieć na pytanie: “Dlaczego najlepiej sprawdzę się na tym stanowisku?”. Pamiętaj o stosowaniu zwrotów grzecznościowych i podziału na akapity.

Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *