Jak napisać dobre CV? Praktyczne porady i przykłady, które pozwolą Ci napisać najlepsze CV

Jak napisać dobre CV? Mogłoby się wydawać, że nie istnieje jedna, uniwersalna instrukcja tworzenia dokumentów aplikacyjnych, która sprawdzi się w przypadku każdego kandydata. Eksperci wskazują jednak pewne cechy, które wyróżniają każde dobre CV, które zapewnia zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda dobre CV, jakie elementy zawiera i jakich błędów powinieneś unikać? Przedstawiamy kompleksowy poradnik, zawierający wszystkie najważniejsze wskazówki.

Sprawdź również: Jaki zawód wybrać? 5 prostych kroków do wyboru idealnej kariery

Sprawdź, jak napisać dobre CV:

jak napisać dobre cv?

Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?

Jak napisać dobre CV? Najważniejsze porady

Szukasz pracy i zastanawiasz się jak napisać dobre CV? Oto najważniejsze cechy profesjonalnego życiorysu zawodowego, o których powinieneś wiedzieć:

Twoje CV musi być dopasowane do oferty, na którą aplikujesz

Dobre CV pokazuje potencjalnemu pracodawcy, że poświęciłeś czas na poznanie jego wymagań i oczekiwań dotyczących potencjalnego kandydata na dane stanowisko. Dostosowując swoje CV do oferty, na którą aplikujesz, powinieneś wyróżnić te doświadczenia i umiejętności, które uważasz za kluczowe. W ten sposób pokazujesz rekruterowi, że poważnie podchodzisz do swojej pracy, rozumiesz, czego się od Ciebie wymaga i dokładnie zapoznałeś się z potrzebami konkretnej firmy. Uniwersalne CV, wysyłane w niezmienionej formie do różnych pracodawców, nie zrobi dobrego wrażenia na osobie przeprowadzającej proces rekrutacji i nie pomoże Ci w zdobyciu posady.

Zachowaj odpowiednią kolejność poszczególnych elementów CV

Jak powinno wyglądać dobre CV? Kluczowe jest zachowanie odpowiedniej kolejności, w której umieszczasz kolejne elementy w swojej aplikacji. Powszechnie przyjęta kolejność sekcji w CV to:

  • Dane kontaktowe – imię i nazwisko, adres korespondencyjny, numer telefonu, adres e-mail i ewentualnie link do profilu LinkedIn lub portfolio online.
  • Podsumowanie zawodowe – krótki tekst, opisujący Twoje kluczowe kompetencje, doświadczenie, dalsze plany zawodowe i to, co możesz zaoferować potencjalnemu pracodawcy.
  • Doświadczenie zawodowe – lista stanowisk, które zajmowałeś. Przy każdym stanowisku podaj również nazwę firmy, daty zatrudnienia, oraz krótki opis obowiązków i osiągnięć.
  • Umiejętności – krótka lista kluczowych umiejętności, istotnych z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy. Mogą to być umiejętności specjalistyczne, językowe oraz miękkie.
  • Edukacja – informacja o Twoim wykształceniu powinna zawierać nazwę uczelni, kierunek studiów lub profil w szkole technicznej czy zawodowej, czas trwania edukacji oraz stopień naukowy. Możesz także umieścić w tej sekcji tytuł swojej pracy dyplomowej. Zwyczajowo w CV umieszcza się tylko ostatnią ukończoną szkołę.
  • Kwalifikacje i certyfikaty – czyli wszelkie dodatkowe kursy, szkolenia czy certyfikaty, które są istotne dla Twojej branży lub stanowiska.
  • Języki obce – określ swój poziom znajomości języków obcych. Możesz skorzystać np. z powszechnie używanej skali CEFR, dzielącą umiejętności językowe na poziomy od A1 do C2. 
  • Zainteresowania – na dole dokumentu możesz wymienić kilka swoich pasji lub zainteresowań. Warto, aby były one związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz. 
  • Referencje – jeśli posiadasz referencje od klientów lub byłych pracodawców, możesz je umieścić w ostatniej sekcji CV lub napisać, że są dostępne na życzenie.
  • Klauzula RODO – jeśli aplikujesz do firmy, której siedziba znajduje się w Polsce, nie zapomnij o umieszczeniu klauzuli o ochronie danych osobowych w stopce dokumentu. 

Podkreśl swoje osiągnięcia i sukcesy

Podczas pisania CV wielu kandydatów skupia się wyłącznie na opisie obowiązków i odpowiedzialności z poprzednich stanowisk. Chociaż te informacje są ważne, trzeba pamiętać, że dobre CV wyróżniają również najważniejsze osiągnięcia i sukcesy. Opis obowiązków pokazuje, co należało do Twoich zadań na każdym ze stanowisk. Osiągnięcia świadczą o tym, jak dobrze wykonywałeś swoje obowiązki i czy w pracy wykraczasz poza podstawowy zakres powierzonych Ci zadań. Podając konkretne liczby, statystyki lub przykłady, dajesz potencjalnemu pracodawcy jasny obraz tego, jakie korzyści przyniosłeś poprzednim pracodawcom i co możesz zaoferować jego firmie.

jak napisać dobre cv?

Podaj tylko najważniejsze informacje


Dobre CV musi być merytoryczne i zwięzłe. Dlaczego odpowiedni dobór informacji i ograniczona objętość dokumentu jest tak ważna? Rekruterzy każdego dnia zapoznają się z dziesiątkami, lub nawet setkami dokumentów aplikacyjnych. Średni czas, jaki osoba rekrutująca może poświęcić na zapoznanie się z jednym CV to zaledwie 6 sekund. Najlepsze CV to takie, które wszystkie niezbędne informacje przedstawia w maksymalnie uproszczonej i czytelnej formie.

Jak stworzyć dobre CV? Odpowiednio wyróżnij dane kontaktowe

Dobre CV musi zawierać odpowiednio wyróżnione dane kontaktowe. Chociaż może wydawać się, że umieszczenie w CV numeru telefonu, adresu e-mail lub adresu korespondencyjnego to podstawa, o której nikomu nie trzeba przypominać, istotne jest także wyeksponowanie tych informacji w odpowiednim miejscu. Aby mieć pewność, że rekruter nie będzie miał problemu ze znalezieniem danych kontaktowych w Twojej aplikacji, możesz skorzystać z gotowych szablonów CV. Najlepsze wzory CV, oferowane przez internetowe kreatory, pozwolą Ci umieścić dane kontaktowe w nagłówku aplikacji lub w specjalnie wydzielonej sekcji, znajdującej się po lewej stronie dokumentu.

Bardzo dobre CV - przykład podsumowania zawodowego, które podkreśli Twój profesjonalizm

Najlepsze CV zaczyna się od podsumowania zawodowego. To uniwersalna zasada, której nie należy lekceważyć. Podsumowanie zawodowe to krótki opis Twojej dotychczasowej kariery, osiągnięć i planów na zawodową przyszłość. Umieszcza się go na samej górze CV, zaraz obok zdjęcia i danych kontaktowych tak, aby rekruter w kilka sekund mógł zapoznać się z Twoim profilem zawodowym. Zadaniem podsumowania zawodowego jest zachęcenie osoby rekrutującej do przeczytania kolejnych sekcji podania o pracę i przekonanie go o Twoim profesjonalizmie i zaangażowaniu. 

Chociaż w wielu krajach Europy umieszczanie podsumowania zawodowego w CV jest powszechną praktyką, w Polsce nadal niewielu kandydatów decyduje się na dodanie go swojej aplikacji. To duży błąd – dobre CV, zaczynające się od podsumowania zawodowego, znacząco zwiększa szanse na otrzymanie rozmowy o pracę! Jak powinno wyglądać odpowiednie podsumowanie zawodowe? Oto przykład:

Jestem kreatywnym grafikiem komputerowym z 5-letnim doświadczeniem w projektowaniu materiałów graficznych dla różnorodnych branż i klientów. Specjalizuję się w tworzeniu grafik reklamowych, identyfikacji wizualnej oraz projektowaniu interfejsów stron internetowych i aplikacji mobilnych. Uważam, że kluczem do sukcesu w branży graficznej jest nieustanne poszukiwanie inspiracji, dbałość o detale oraz zdolność do słuchania potrzeb klienta. Wierzę, że każdy projekt jest wyjątkowy i wymaga indywidualnego podejścia.

Jak powinno wyglądać dobre CV? Opis doświadczenia zawodowego, który podkreśli Twoje osiągnięcia

Kolejnym bardzo ważnym elementem każdego życiorysu zawodowego jest opis doświadczenia. Dobre CV powinno zawierać nie tylko zakres obowiązków, za które byłeś odpowiedzialny na każdym z dotychczasowych stanowisk, ale także krótką wzmiankę o Twoich osiągnięciach i sukcesach zawodowych. Eksperci podkreślają, że najlepsze CV zawsze skupia się na efektywności i zaangażowaniu kandydata. Pisząc o swoich osiągnięciach zawodowych, pokazujesz rekruterowi, że w pracy poza codziennymi obowiązkami realizujesz także własne cele i aktywnie działasz na rzecz rozwoju firmy. 

Jak opisać osiągnięcia zawodowe w CV? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci przedstawić swoje największe sukcesy i stworzyć bardzo dobre CV

  • Korzystaj z liczb i statystyk

Poparcie osiągnięć zawodowych konkretnymi liczbami sprawi, że Twoja aplikacja będzie wyglądać profesjonalnie i rzetelnie. Informacja: „skutecznie zwiększyłem sprzedaż” niewiele mówi rekruterowi o tym, co tak naprawdę udało Ci się osiągnąć. Jeśli natomiast napiszesz: „w ciągu pierwszego kwartału zwiększyłem sprzedaż o 20%” wyczerpująco i wiarygodnie przedstawisz wszystkie niezbędne dane.

  • Bądź konkretny

Opis osiągnięć zawodowych powinien być konkretny i zawierać jedynie najważniejsze informacje. Postaraj się pisać zwięźle i nie podawać zbyt dużo szczegółów. Przy każdym z dotychczasowych miejsc pracy opisz 1-2 osiągnięcia. Wybieraj te sukcesy, które pasują do stanowiska, na które aplikujesz i mogą przekonać potencjalnego pracodawcę, że zatrudnienie Cię przyniesie mu wymierne korzyści. 

  • Unikaj formy biernej

Sformułowania takie jak “zwiększenie”, “wdrożenie”, “zarządzanie” zastąp czasownikami w formie czynnej – “zwiększyłem”, “wdrożyłem”, “zarządzałem”. Forma czynna jest bardziej bezpośrednia i zrozumiała. Pozwala rekruterowi zrozumieć, co dokładnie zrobiłeś i jakie były efekty Twojego działania. Użycie formy czynnej podkreśla aktywne uczestnictwo i odpowiedzialność za dane działania czy projekty. Pokazuje, że byłeś inicjatorem i kluczową osobą w realizacji danego zadania.

  • Nie wiesz jakie sukcesy opisać?

Wydaje Ci się, że na dotychczasowych stanowiskach nie udało Ci się osiągnąć niczego, o czym warto wspomnieć w CV? Możesz opisać wyzwania zawodowe, z którymi udało Ci się zmierzyć. Dla rekrutera przykładem sukcesu zawodowego będzie również skuteczne rozwiązanie skomplikowanego problemu, pomyślne podpisanie umowy z ważnym kontrahentem lub przedterminowe zamknięcie wymagającego projektu. 

  • Przedstaw się z najlepszej strony, ale nie przesadzaj

Twoje sukcesy powinny być wiarygodne. Chociaż chcesz się pochwalić swoimi osiągnięciami, ważne jest, aby były one prawdziwe i autentyczne. Kłamstwo zawarte w CV może bardzo szybko wyjść na jaw podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

dobre CV bez doświadczenia

Dobre CV bez doświadczenia - czy to możliwe?

Jak napisać dobre CV bez doświadczenia? Nawet jeśli nie masz formalnego doświadczenia zawodowego, nadal możesz stworzyć przekonujące CV, które pokaże Twoje kwalifikacje, pasje i potencjał. Dobre CV osoby bez bogatego doświadczenia zawodowego może skupiać się na wykształceniu, umiejętnościach miękkich i aktywnościach dodatkowych. Podkreśl swoje zaangażowanie i chęć zdobywania nowych doświadczeń. Zadbaj o profesjonalny wygląd dokumentu, odpowiednie formatowanie i ciekawą estetykę.

Jak powinno wyglądać dobre CV? Zadbaj o estetykę

Wiele osób szukających pracy, podczas tworzenia dokumentów aplikacyjnych, skupia się przede wszystkim na treści, zaniedbując kwestię estetyki. Dobre CV musi jednak łączyć merytoryczne informacje i ciekawą formę. Estetyczny szablon jest czymś, co może wyróżnić Twoje CV spośród setek innych kandydatów. Najlepsze kreatory CV pozwalają dostosować wygląd podania o pracę do charakteru stanowiska, na które aplikujesz, umożliwiają odpowiednie wyróżnienie danych i dobór profesjonalnych czcionek.

Najlepsze wzory CV - jak wybrać odpowiedni szablon?

Wielu kandydatów zastanawia się, jak napisać dobre CV – gotowe wzory to często najlepsze rozwiązanie, pozwalające połączyć merytoryczną treść i profesjonalny wygląd. Kreatory CV oferują szeroką gamę gotowych szablonów, które wystarczy uzupełnić odpowiednimi informacjami o przebiegu kariery. Jak stworzyć dobre CV, korzystając ze wzorów dostępnych w internecie? Należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach: 

  • Dobierz szablon odpowiednio do branży 

Składając aplikację do firmy z branży finansowej, prawniczej, czy ubezpieczeniowej, wybieraj minimalistyczne wzory CV w eleganckiej, stonowanej kolorystyce. Dobre CV prawnika, urzędnika czy lekarza musi cechować się profesjonalizmem – zdecydowanie zrezygnuj więc z jaskrawych barw i wymyślnych czcionek. Osoby ubiegające się o pracę  w agencji kreatywnej mogą z kolei pozwolić sobie na wybór bardziej unikalnych szablonów, wyróżniających się ciekawą stylistyką. 

  • Zadbaj o czytelność 

Pamiętaj, że Twoje CV musi być w pełni czytelne dla rekrutera. Poszczególne sekcje wyróżnij śródtytułami i zastosuj wypunktowania. Najlepsze czcionki do CV to te nieposiadające szeryfów, ułatwiające szybkie czytanie i umożliwiające wygodne przeskanowanie dokumentu wzrokiem. Rekomendowane czcionki to Arial, Calibri, Verdana czy Helvetica.

  • Wybierz szablon dostosowany do Twoich potrzeb

Najlepsze szablony CV są elastyczne i pozwalają na ich dostosowanie do Twoich indywidualnych potrzeb tak, aby najlepiej odzwierciedlić doświadczenie i umiejętności. Osoby bez doświadczenia powinny wybierać szablony, które podkreślają sekcję dotyczącą umiejętności, edukacji oraz aktywności dodatkowych. Kandydaci z dużym stażem zawodowym mogą natomiast wybrać szablon, który pozwoli im na zawarcie w CV większej ilości informacji i szczegółowe opisanie przebiegu dotychczasowej kariery. 

  • Zachowaj odpowiedni format 

Jeśli nie otrzymasz od pracodawcy konkretnych wytycznych odnośnie preferowanego formatu CV, zaleca się zapisywanie i wysyłanie dokumentu w formacie PDF. Gwarantuje to, że formatowanie pozostanie nienaruszone i że dokument będzie wyglądać dokładnie tak, jak chcesz, niezależnie od urządzenia czy oprogramowania, na którym jest przeglądane. Większość kreatorów CV umożliwia także pobranie dokumentu również w formacie DOC lub DOCX. Istotną wadą tego rozwiązania jest fakt, iż jego formatowanie może się różnić w zależności od wersji edytora tekstów i ustawień komputera, na którym dokument jest otwierany. Może to sprawić, że Twoje CV będzie wyglądać zupełnie inaczej, niż się spodziewałeś.

dobre CV

Dobre zdjęcie do CV — jakie zdjęcie wybrać i jak dodać je do dokumentu?

Zastanawiasz się, czy dobre CV musi zawierać zdjęcie? Dodawanie fotografii do dokumentów aplikacyjnych nie jest obowiązkowe. Większość osób szukających pracy decyduje się jednak na wysyłanie do potencjalnych pracodawców CV ze zdjęciem licząc, że dzięki temu zostaną lepiej zapamiętani. Estetyczne CV zawierające aktualną fotografię kandydata rzeczywiście może zwiększyć szansę na otrzymanie od rekrutera telefonu z zaproszeniem na rozmowę o pracę. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdy aplikujesz na stanowisko, na którym Twój wygląd i prezencja pełni ważną rolę.

Jak zrobić dobre zdjęcie do CV? Pamiętaj o kilku najważniejszych zasadach:

  • Profesjonalny strój – zadbaj o odpowiedni dress code. Wybierz strój odpowiedni dla stanowiska, na które aplikujesz. Na zdjęciu do CV osoba ubiegająca się o stanowisko radcy prawnego powinna mieć na sobie garnitur lub garsonkę. Kandydat aplikujący do branży kreatywnej może postawić na swobodniejszy strój – koszulę lub biznesową sukienkę. Zrezygnuj z casualowych stylizacji, takich jak bluzy z kapturem czy t-shirty z nadrukami, a także błyszczącej biżuterii i wyrazistych dodatków.
  • Dobre zdjęcie do CV oddaje Twoje pozytywne nastawienie. Zachowaj neutralny wyraz twarzy lub postaw na lekki uśmiech. Unikaj fotografii przedstawiających zamkniętą postawę ciała – pochyloną głowę lub skrzyżowane ramiona.
  • Wybierz neutralne tło, które nie będzie odciągać uwagi rekrutera od Twojej osoby. Najlepiej, jeśli zdecydujesz się na tło w kolorze białym lub jasnoszarym.
  • Zdjęcie do CV powinno oddawać Twój aktualny wygląd. W dokumentach aplikacyjnych nie powinno znaleźć się zdjęcie starsze niż 2-3 lata.

Dobre CV - tych błędów nie popełniaj

  1. CV niedostosowane do oferty pracy

Każde CV powinno być dostosowane do konkretnej oferty pracy. Staraj się podkreślać doświadczenia i umiejętności wymagane przez pracodawcę.

2. Niejasne opisy stanowisk

Opisy stanowisk powinny być konkretne i skupiać się na osiągnięciach, a nie tylko na obowiązkach, które wykonywałeś.

3. Nieodpowiedni szablon

Chociaż unikalne, kolorowe CV mogą być odpowiednie dla niektórych branż – np. kreatywnej, w większości przypadków lepiej jest trzymać się standardowych, minimalistycznych szablonów w stonowanych barwach.

4. Nieaktualne informacje

Zawsze aktualizuj swoje dokumenty aplikacyjne przed wysłaniem ich do potencjalnego pracodawcy. Dotyczy to zarówno danych kontaktowych oraz zdjęcia, jak i doświadczenia zawodowego, posiadanych umiejętności i edukacji.

5. Zbyt długi dokument

Dobre CV nie przekracza objętością 2 stron A4. Nawet jeśli możesz pochwalić się dużym doświadczeniem zawodowym oraz licznymi umiejętnościami, certyfikatami i osiągnięciami, powinieneś przedstawić wszystkie informacje w jak najkrótszej, zwięzłej formie.

dobre CV - jakich błędów nie popełniać?

Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *