Podanie o podwyżkę – jak napisać wniosek o podwyżkę wynagrodzenia i jakie argumenty wykorzystać?

Dobre warunki pracy to nie tylko przyjazna atmosfera, komfortowe środowisko i możliwość rozwoju zawodowego. Dla większości pracowników satysfakcja z pracy wiąże się przede wszystkim z wynagrodzeniem. Czy Twoja pensja jest adekwatna do zaangażowania, kwalifikacji, zakresu obowiązków i korzyści, jakie przynosisz firmie, w której pracujesz? Jeśli uważasz, że nadszedł czas na poważną rozmowę z przełożonym i zwrócenie się do niego z prośbą o podwyżkę, koniecznie sprawdź, jak się do tego przygotować. Dowiedz się, jak napisać oficjalne podanie o podwyżkę i jak argumentować podwyższenie wynagrodzenia.

Może zainteresuje Cię także: Najniższa krajowa 2024 – ile wynosi? 

Podanie o podwyżkę - przeczytaj i dowiedz się:

Co powinien zawierać wniosek o podwyżkę?

Podanie o podwyżkę to formalny dokument, który pracownik składa swojemu pracodawcy z prośbą o zwiększenie wynagrodzenia. Jest to ważny element komunikacji zawodowej, pozwalający na oficjalne przedstawienie argumentów przemawiających za podniesieniem płacy. Aby wniosek spełnił swoje zadanie musi zawierać konkretne elementy, świadczące o oficjalnym jego charakterze i Twoim profesjonalizmie. Oto najważniejsze z nich:

  1. Nagłówek, nadawca i adresat: zacznij od podania swojego imienia, nazwiska, stanowiska, oraz daty. Zaadresuj wniosek bezpośrednio do osoby odpowiedzialnej za decyzje dotyczące wynagrodzeń – zwykle jest to Twój bezpośredni przełożony. Następnie sformułuj nagłówek, w którym określisz cel swojego podania. Może to być np. “wniosek o podwyżkę wynagrodzenia”. 
  2. Wstępne uzasadnienie: w pierwszym akapicie przedstaw cel swojego wniosku, czyli prośbę o podwyżkę wynagrodzenia. Podaj swoje stanowisko i datę nawiązania współpracy z firmą. Możesz także krótko wspomnieć o swoim zaangażowaniu w firmie.
  3. Argumenty: wyjaśnij, dlaczego zwracasz się do przełożonego z prośbą o podwyższenie wynagrodzenia. Możesz opisać między innymi Twoje osiągnięcia i wkład w rozwój firmy, nowe obowiązki lub podniesienie kwalifikacji.
  4. Twoje oczekiwania: określ, jaką podwyżkę uważasz za odpowiednią. Możesz podać konkretną kwotę lub procentowe zwiększenie aktualnego wynagrodzenia.
  5. Gotowość do negocjacji: podkreśl otwartość na dialog i negocjacje. Zaznacz, że jesteś gotowy omówić swoją propozycję w kontekście aktualnych możliwości finansowych firmy.
  6. Podpis: zakończ podanie formalnym pozdrowieniem i swoim podpisem. Jeśli wysyłasz dokument w formie papierowej, podpisz go odręcznie.
wniosek o podwyżkę

Wniosek o podwyżkę wynagrodzenia - argumenty, które przekonają pracodawcę

Podanie o podwyżkę to sposób na oficjalne wyrażenie oczekiwań dotyczących wynagrodzenia, ale także możliwość przedstawienia osiągnięć i umiejętności, które jako pracownik wnosisz do firmy. Jakie kwalifikacje i sukcesy mogą przekonać pracodawcę o zasadności podniesienia Twojego wynagrodzenia?

  1. Udokumentowane osiągnięcia: przedstaw przykłady swoich sukcesów zawodowych, takie jak zakończone projekty, przekroczone cele sprzedażowe, oszczędności kosztów, czy pozytywne wyniki w obszarach, za które jesteś odpowiedzialny. Możesz przedstawić pozytywne opinie od klientów, współpracowników czy przełożonych lub powołać się na konkretne dane. 
  2. Szerszy zakres obowiązków: jeśli Twój zakres obowiązków został poszerzony, wymień nowe zadania, za które jesteś odpowiedzialny i określ, jak wpływają one na Twoją pracę. Pokaż pracodawcy, że zwiększyła się także Twoja odpowiedzialność, a dodatkowe obowiązki wymagają zaangażowania i pochłaniają więcej czasu. 
  3. Rozwój zawodowy i edukacja: pracodawcy powinni doceniać pracowników, którzy inwestują w samorozwój. Jeśli ukończyłeś specjalistyczne kursy, uzyskałeś dyplom uczelni wyższej lub certyfikaty, potwierdzające zdobycie nowych kompetencji, koniecznie opisz je w swoim wniosku. Podkreśl, w jaki sposób zwiększenie Twoich kwalifikacji wpływa na korzyść firmy. 
  4. Zaangażowanie i lojalność: jeśli pracujesz w firmie od dłuższego czasu, jesteś zaangażowanym i lojalnym pracownikiem, a dotychczas nie otrzymałeś podwyżki, może to być argument na rzecz docenienia Twojego wieloletniego stażu pracy i wkładu w rozwój firmy.

Prosty wniosek o podwyżkę - gotowy wzór do wypełnienia

Zwracając się do pracodawcy z prośbą o podwyższenie wynagrodzenia, możesz wykorzystać poniższy wzór. Puste pola uzupełnij o niezbędne dane i argumenty, przemawiające za podniesieniem Twojej pensji. Gotowy wniosek dostosuj do swoich potrzeb i dopasuj go do charakterystyki swojego stanowiska oraz firmy, w której pracujesz.

Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?

Prośba o podwyższenie wynagrodzenia wzór:


……………..
(miejscowość i data)
……………………………..
(Twoje imię i nazwisko)

……………………………..
(Twoje stanowisko)

……………………………..
(imię i nazwisko przełożonego)

……………………………
(dane firmy)

Wniosek o podwyżkę wynagrodzenia

Zwracam się z uprzejmą prośbą o rozpatrzenie mojego wniosku o podwyżkę wynagrodzenia. Jestem zatrudniony na stanowisku …………… od …………… W tym czasie z pełnym zaangażowaniem wykonywałem powierzone mi obowiązki, dzięki czemu udało mi się osiągnąć satysfakcjonujące wyniki, które w znaczący sposób przyczyniły się do sukcesów naszej firmy.

Za moje najważniejsze osiągnięcia uważam:

…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..

W ciągu ostatniego roku zaangażowałem się w nowe projekty, w związku z którymi zobligowałem się do wykonywania następujących dodatkowych obowiązków:

…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..


Biorąc pod uwagę moje osiągnięcia oraz ciągłe zaangażowanie w rozwój firmy, zwracam się z prośbą o podwyższenie mojego wynagrodzenia do ………………………………

Cenię sobie możliwość współpracy z firmą …………… i doceniam możliwości rozwoju, które mi otrzymałem. Podniesienie wynagrodzenia będzie stanowić dla mnie dodatkową motywację do dalszego samodoskonalenia i realizacji celów firmy. Chętnie omówię swój wniosek podczas spotkania z Panem/Panią, aby znaleźć rozwiązanie, które będzie odpowiadać zarówno moim kompetencjom, jak i oczekiwaniom firmy.

Z wyrazami szacunku

……………………….
(odręczny podpis pracownika)

Kiedy najlepiej złożyć wiosek o podwyżkę?

Wybranie odpowiedniego momentu na poproszenie o podwyżkę jest kluczowe dla zwiększenia szans na jej uzyskanie. Wiele firm ma ustalony roczny cykl przeglądu wyników pracowników, co tworzy doskonałą okazję do rozmowy o wynagrodzeniu. Jeśli jednak w Twoim miejscu pracy nie obowiązuje tego typu system i musisz sam zdecydować, kiedy ubiegać się o podwyższenie wynagrodzenia, powinieneś wziąć pod uwagę kilka czynników.

Staraj się unikać składania prośby o podwyżkę w czasie finansowych trudności przedsiębiorstwa. Lepiej wybrać moment, gdy sytuacja Twojego pracodawcy jest stabilna. Niepowodzeniem może zakończyć się także próba uzyskania podwyżki tuż po zamknięciu nieudanych projektów lub utracie ważnego klienta. Pismo o podwyżkę skierowane do przełożonego w momencie uzyskania istotnych kwalifikacji, otrzymania nowych obowiązków zawodowych lub osiągnięcia doskonałych wyników na danym polu, ma znacznie większe szanse na pozytywne rozpatrzenie.

Jak napisać podanie o podwyżkę? Najważniejsze wskazówki - podsumowanie

Podanie o podwyżkę jest specyficzną formą listu biznesowego. Pamiętaj, że jego kluczowym elementem jest przedstawienie siebie jako cennego pracownika, którego wartość dla firmy powinna być doceniona poprzez wyższe wynagrodzenie. Aby wniosek o podwyżkę przyniósł oczekiwany skutek powinien posiadać odpowiednią formę – określ nadawcę i odbiorcę wniosku, sformułuj nagłówek i zachowaj podział na akapity. Uzasadnienie wniosku o podwyżkę musi opierać się na faktach i konkretnych przykładach. Pamiętaj, aby wniosek był napisany profesjonalnie, z szacunkiem i w duchu konstruktywnej współpracy. Używaj jasnego, konkretnego i profesjonalnego języka, utrzymuj pozytywny ton i unikaj emocjonalnych czy agresywnych sformułowań. Starannie przygotowane podanie zwiększa szanse na pozytywne rozpatrzenie Twojej prośby.

podwyżka podsumowanie

Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *