Co napisać w mailu z CV? Czyli jak napisać maila w sprawie pracy – wskazówki + przykłady

Wyobraź sobie, że znalazłeś interesującą ofertę pracy. Stworzyłeś profesjonalne CV i wyczerpujący list motywacyjny, który perfekcyjnie podkreśla Twoje atuty. Teraz wystarczy wysłać dokumenty do pracodawcy. Wydaje się łatwe? W rzeczywistości większość osób poszukujących pracy nie wie, co napisać w mailu z CV i często popełnia podstawowe błędy. Jak odpowiednio zaprezentować się przed pracodawcą i zwiększyć swoje szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną? Przedstawiamy praktyczne wskazów i przykłady!

Przeczytaj również: Jak napisać maila? Najważniejsze wskazówki i zwroty grzecznościowe

 

Z tego artykułu dowiesz się:

mail z CV

Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?

Tytuł maila z CV – jak zatytułować wiadomość do pracodawcy?

W okresie poszukiwania nowych pracowników rekruterzy dostają dziesiątki aplikacji dziennie. Aby Twoje CV nie zaginęło w skrzynce odbiorczej osoby prowadzącej proces rekrutacji, musisz zadbać o odpowiedni tytuł maila. Jak zatytułować maila z CV?

  1. Tytuł wiadomości powinien być krótki i konkretny. Warto, aby mieścił się w zakresie od 50 do 60 znaków – dzięki temu temat wiadomości będzie wyświetlał się w skrzynce odbiorczej w całości, zarówno na komputerach, jak i urządzeniach mobilnych. 
  2. Możesz zacząć tytuł od podania stanowiska, na jakie aplikujesz, numeru oferty o pracę lub sformułowania takiego jak “aplikacja na stanowisko…”, “kandydat na stanowisko…”. Odbiorca będzie miał wówczas pewność, czego dotyczy treść Twojej wiadomości.
  3. Podaj swoje imię i nazwisko, aby od razu zapaść rekruterowi w pamięć i ułatwić mu późniejsze odszukanie wiadomości w skrzynce odbiorczej. 
  4. Możesz także dodać krótką informację o swoich zaletach. Czasem wystarczy, że do swojego nazwiska dodasz wyróżniający Cię przymiotnik, taki jak “ekspert” czy “specjalista”, aby skutecznie wyróżnić się na tle konkurencji.

Przykładowy tytuł maila z CV: 

  • Specjalista na stanowisko sprzedawcy – Piotr Nowak
  • Logistyk – CV Agata Mróz – ekspert z 5-letnim doświadczeniem
  • CV Justyna Kowal – Aplikacja na stanowisko korektora

Jak napisać maila o pracę - najważniejsze wskazówki

Mail do pracodawcy z CV powinien być krótki, konkretny, a jednocześnie uprzejmy. Zacznij od formalnego powitania – Szanowny Panie, Szanowna Pani lub Szanowni Państwo, w sytuacji gdy wysyłasz wiadomość na ogólny adres e-mail, taki jak [email protected]. Następnie przedstaw się, wyjaśnij na jakie stanowisko aplikujesz i skąd dowiedziałeś się o ofercie pracy.

jak napisać maila o pracę?

W kolejnym akapicie opisz swoje kwalifikacje i doświadczenie, które przekonają pracodawcę lub rekrutera o tym, że warto zapoznać się z Twoim CV. Staraj się pisać zwięźle – e-mail z CV nie ma przypominać listu motywacyjnego, przedstawiającego przebieg całej Twojej kariery zawodowej. Wystarczy, że wspomnisz o najważniejszych aspektach, wymienionych w ogłoszeniu o pracę.

Następnie zakończ wiadomość podkreślając gotowość do udziału w rekrutacji i przedstawienia swojej kandydatury na rozmowie kwalifikacyjnej. Pamiętaj o formalnym pożegnaniu – najodpowiedniejszą formą będzie w tym wypadku z poważaniem lub z wyrazami szacunku. Pisząc mail do rekrutera oprócz podpisu, czyli pełnego imienia i nazwiska, podaj także swój numer telefonu.

Dodaj do wiadomości załączniki z dokumentami aplikacyjnymi. Zadbaj o to, aby pliki miały odpowiednie nazwy. Nazwa pliku powinna określać rodzaj dokumentu, stanowisko, na które aplikujesz i zawierać Twoje imię i nazwisko, np. CV psycholog Jan Nowak.pdf lub List motywacyjny pomoc dentystyczna Anna Kowalna.docx.

Co napisać w mailu z CV - przykładowa wiadomość:

Tytuł: Aplikacja na stanowisko Samodzielnej Księgowej – CV Ewa Maj 

 

Szanowni Państwo, 

 

nazywam się Ewa Maj i aplikuję na stanowisko młodszej księgowej. O wakacie w Państwa firmie dowiedziałam się z ogłoszenia o pracę zamieszczonego na portalu pracaksiegowosc.pl. 

 

Jestem absolwentką kierunku finanse i rachunkowość, który ukończyłam na Uniwersytecie Ekonomicznym w Toruniu. Przez 5 lat pracowałam na stanowisku młodszej księgowej. Posiadam doświadczenie m.in w prowadzeniu ewidencji kasowej, uzgadnianiu ewidencji z kontami księgi głównej, sporządzaniu deklaracji i sprawozdań oraz księgowaniu dokumentów. Stale aktualizuję swoją znajomość przepisów z zakresu prawa podatkowego i systemów ERP. Biegle posługuję się językiem angielskim. 

 

W załączniku znajdą Państwo moje CV. Z chęcią przedstawię swoje doświadczenie i umiejętności na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeśli byliby Państwo zainteresowani spotkaniem, pozostaję do dyspozycji. 

 

Z poważaniem

 

Ewa Maj

tel: 561 879 778

Wysyłanie CV bez ogłoszenia o pracę - czy to ma sens?

Firma, w której chciałbyś pracować, nie prowadzi aktualnie rekrutacji na interesujące Cię stanowisko? Nie musisz czekać na pojawienie się informacji o wakacie. Wysyłanie CV bez ogłoszenia o pracę to tzw. aplikacja spontaniczna. Mail w sprawie pracy, w sytuacji gdy nie odpowiadasz na konkretną ofertę, powinien wyglądać nieco inaczej, niż standardowa aplikacja. 

Co napisać w mailu z CV, jeśli firma aktualnie nie prowadzi rekrutacji? Mail z CV bez ogłoszenia musi mieć swoje uzasadnienie. Wyjaśnij pracodawcy, dlaczego zdecydowałeś się na aplikację spontaniczną. Możesz powołać się na unikalne wartości firmy, takie jak wysoka kultura pracy, międzynarodowa renoma, wieloletnia tradycja lub działalność dobroczynna. 

Jak napisać maila o pracę bez ogłoszenia? W odróżnieniu od zwykłego maila do pracodawcy, tego rodzaju wiadomość znacznie bardziej przypomina list motywacyjny. Powinieneś dokładnie opisać swoje doświadczenie zawodowe i umiejętności. Musisz skutecznie uzasadnić to, że rozważenie Twojej kandydatury, mimo braku otwartej rekrutacji, przyniesie firmie konkretne korzyści. 

CV bez ogłoszenia o pracę

Jak napisać maila w sprawie pracy bez ogłoszenia - przykłady

Tytuł: Aplikacja spontaniczna – Tomasz Żak – Specjalista ds. Multimediów

 

Szanowni Państwo,

 

nazywam się Tomasz Żak i chciałbym przedstawić swoją aplikację na stanowisko specjalisty ds. multimediów w Teatrze Animacji w Poznaniu. Jako profesjonalista w dziedzinie projektowania multimedialnego z wieloletnim doświadczeniem w branży artystycznej, jestem przekonany, że mógłbym wnieść istotny wkład w rozwój Państwa instytucji.

 

W 2010 roku ukończyłem studia z dziedziny projektowania multimediów na Uniwersytecie Artystycznym w Krakowie. Od tego czasu współpracowałem z instytucjami kulturalnymi i realizowałem projekty indywidualne, koncentrujące się na wykorzystaniu multimediów w celu tworzenia głęboko angażujących wizualnie doświadczeń. 

 

Przez 10 lat projektowałem i realizowałem multimedialną oprawę wystaw czasowych w Toruńskim Muzeum Sztuki Współczesnej, tworząc interaktywne przewodniki, angażujące prezentacje, spoty reklamowe i oprawę ekspozycji, integrującą tradycyjne dzieła sztuki z cyfrowymi środkami przekazu. Posiadam także doświadczenie w tworzeniu multimedialnego tła scenograficznego na potrzeby spektakli teatralnych. Moja współpraca z Teatrem Muzycznym w Łodzi opierała się na kreowaniu spójnej i uzupełniającej narrację oprawy wizualnej spektakli i odpowiadającej wizji reżysera. 

 

Wyróżnia mnie zdolność do adaptacji materiałów multimedialnych do różnych formatów i platform, w tym mediów cyfrowych, mediów społecznościowych i tradycyjnych formatów wystawienniczych. Moje kompetencje obejmują również umiejętność tworzenia kompleksowych projektów multimedialnych, które łączą elementy wideo, dźwięku, animacji i interaktywności, a także koordynowania i realizacji projektów multimedialnych, zarówno samodzielnie, jak i w ramach zespołu.

 

Jeśli byliby Państwo zainteresowani współpracą, zachęcam do zapoznania się z moim CV oraz portfolio, które znajdują się w załączniku wiadomości. Dziękuję za poświęcony mi czas i liczę na możliwość spotkania. 

 

Z wyrazami szacunku

Tomasz Żak

 

122 410 723

Co napisać w mailu z CV? Największe błędy, których musisz unikać

  1. Wysyłanie wiadomości bez treści – największym błędem, jaki możesz popełnić, jest wysłanie pustego maila, zawierającego jedynie załącznik. Możesz mieć wówczas pewność, że Twoja aplikacja zostanie z góry odrzucana. Jest to nieprofesjonalne i nieuprzejme zachowanie, które skutecznie przekreśla szanse na zdobycie pracy. 
  2. Brak załącznika lub nieodpowiednia nazwa pliku  – przed wysłaniem wiadomości sprawdź, czy w załączniku znajdują się pliki. Upewnij się także, że dokumenty aplikacyjne mają odpowiedni format – najlepiej sprawdzą się pliki PDF – oraz nazwę, określającą rodzaj dokumentu, nazwę stanowisko i zawierającą Twoje imię i nazwisko. 
  3. Nieprofesjonalny adres e-mail – adres e-mail, z którego wysyłasz wiadomość do firmy, w której chcesz pracować, powinien zawierać Twoje imię i nazwisko. Nigdy nie korzystaj z prywatnych adresów, które w nazwie mają pseudonimy lub przypadkowe ciągi liczb. 
  4. Pomijanie form grzecznościowychemail w sprawie pracy to oficjalna forma korespondencji, która musi spełniać odpowiednie wymogi. 
  5. Błędy językowe wiadomość do pracodawcy nie może zawierać żadnych błędów językowych czy literówek. Koniecznie sprawdź, czy w treści maila nie ma błędów ortograficznych, czy stylistycznych.
co napisać w mailu z CV?

Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *