Ustawa o dniach wolnych od pracy zapewnia nam każdego roku 13 dni wolnych od pracy. Pracownicy już w styczniu dokładnie analizują daty wszystkich świąt, które zapewniają im długie weekendy i pozwalają optymalnie zaplanować urlop. Sprawdź, jakie dni wolne od pracy 2024 łączą się z weekendami, w jakie dni tygodnia wypadają Święta Bożego Narodzenia i kiedy warto wykorzystać dni urlopowe. Oto jak przedstawia się kalendarz dni wolnych 2024.
Może zainteresuje Cię także: jak osiągnąć równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym?
Dni wolne od pracy 2024 - z artykułu dowiesz się:
Wszystkie dni wolne 2024 - pełna lista
Dni wolne od pracy w Polsce obejmują zarówno święta państwowe, jak i święta kościelne. Daty niektórych z nich zmieniają się każdego roku, dlatego warto sprawdzić, kiedy w 2024 przypada chociażby Wielkanoc, obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Oto wszystkie dni wolne od pracy 2024:
- Nowy Rok (1 stycznia, poniedziałek)
- Święto Trzech Króli (6 stycznia, sobota)
- Wielkanoc (31 marca, niedziela)
- Poniedziałek Wielkanocny (1 kwietnia, poniedziałek)
- Międzynarodowe Święto Pracy (1 maja, środa)
- Święto Konstytucji 3 Maja (3 maja, piątek)
- Boże Ciało (30 maja, czwartek)
- Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Święto Wojska Polskiego (15 sierpnia, czwartek)
- Dzień Wszystkich Świętych (1 listopada, piątek)
- Święto Niepodległości (11 listopada, poniedziałek)
- Boże Narodzenie (25 grudnia, środa)
- Drugi dzień Bożego Narodzenia (26 grudnia, czwartek)
Dni wolne od pracy 2024 - kiedy możemy cieszyć się długimi weekendami?
Długie weekendy powstają w sytuacji, gdy dni ustawowo wolne od pracy wypadają blisko weekendów, w piątek lub poniedziałek. Pierwszy długi weekend w 2024 roku wypada już w styczniu. Nowy Rok, przypadający w poniedziałek, to dzień ustawowo wolny od pracy, który łącząc się z sobotą i niedzielą, 30 i 31 grudnia oferuje nam 3 dni wolne od pracy.
Ponieważ obchodzone 6 stycznia Święto Trzech Króli wypada w sobotę, pracownikom przysługuje dodatkowy dzień urlopu. Większość firm, w tym cały sektor budżetowy, ustaliło, że dniem wolnym od pracy będzie 2 stycznia, co przedłuża styczniowy długi weekend do 4 dni. Warto jednak pamiętać, że to, kiedy pracownik może skorzystać z dnia wolnego przysługującego za święto przypadające w sobotę, zależy od decyzji pracodawcy. Wiele przedsiębiorstw daje pracownikom możliwość wykorzystania go w dowolnym terminie, nieprzekraczającym okresu rozliczeniowego.
Dni wolne od pracy 2024 to także Święta Wielkanocne. Poniedziałek Wielkanocny, przypada w tym roku 1 kwietnia. Kolejny długi weekend czeka nas w maju. Święto konstytucji 3 maja wypada w tym roku w piątek, tworząc 3-dniowy weekend. Ostatnim miesiącem oferującym pracownikom dwa przedłużone weekendy jest listopad. Dzień Wszystkich świętych, obchodzony 1 listopada przypada na piątek, natomiast Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada na poniedziałek.
Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?
Dni wolne 2024 - kiedy warto wziąć urlop?
Zastanawiasz się, jakie dni wolne 2024 warto połączyć z urlopem? Bieżący rok daje nam kilka okazji do przedłużenia przerwy od pracy, przy wykorzystaniu niewielu dni urlopowych! Pierwsza okazja nadarza się w maju. Majówka w 2024 roku oferuje doskonałą okazję do zaplanowania długiego weekendu poprzez strategiczne wykorzystanie dni urlopu. Aby wydłużyć Majówkę, można wziąć urlop 2 maja (Czwartek), co pozwoli połączyć dni ustawowo wolne z weekendem. Takie rozwiązanie daje pięć dni wolnych z rzędu, wykorzystując tylko jeden dzień urlopu. Jest to idealny sposób na cieszenie się dłuższym wypoczynkiem bez konieczności brania wielu dni wolnych.
Kolejna szansa na przedłużenie weekendu pojawia się pod koniec maja. Ponieważ Boże Ciało (30 maja) przypada we czwartek, biorąc urlop w piątek, możesz cieszyć się 4-dniową przerwą od pracy. Ponieważ obchodzone 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny przypadają w czwartek, wykorzystując dzień urlopu w piątek 16 sierpnia, zyskujesz kolejny 4-dniowy długi weekend.
Wigilia Bożego Narodzenia - świąteczne dni wolne od pracy 2024
Większość pracowników już na początku roku kalendarzowego sprawdza, w jakie dni tygodnia wypadają zimowe święta, aby odpowiednio zaplanować urlop i spędzić jak najwięcej czasu z bliskimi. W 2024 roku Wigilia Bożego Narodzenia przypada we wtorek. Dni wolne od pracy 2024 to 25 i 26 grudnia. Aby uzyskać jak najdłuższy okres wolnego, można zaplanować wzięcie urlopu już w Wigilię Bożego Narodzenia, czyli we wtorek 24 grudnia, a następnie piątek 27 grudnia. Przy takim planie urlopu, Twój okres wolny rozpoczynałby się od wtorku i trwałby aż do niedzieli 29 grudnia, dając łącznie sześć dni wolnego. Jest to optymalny sposób na wykorzystanie urlopowych w tym okresie tak, aby przedłużyć świąteczny czas wolny.
Dni ustawowo wolne od pracy 2024 - dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w sobotę
Polski Kodeks pracy określa, że „każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”. Ponadto zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego Trybunału Konstytucyjnego „pracownikom, za święta przypadające w dni rozkładowo wolne od pracy tj. na przykład wolne soboty, także przysługuje dzień wolny i nie jest możliwe nakazanie przez pracodawcę odpracowywania tych świąt”. Oznacza to, że za święta przypadające w sobotę, pracownikom należy się dodatkowy dzień wolny, który może zostać wykorzystany w dowolny dzień w danym okresie rozliczeniowym, lub w terminie wyznaczonym przez pracodawcę.
Za święta przypadające w niedzielę pracownikom nie przysługuje dodatkowy dzień wolny. Święta, które każdego roku przypadają na niedzielę to Wielkanoc i Zesłanie Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki.
Jedynym dniem ustawowo wolnym od pracy, przypadającym w sobotę jest w 2024 roku Święto Trzech Króli. Oferuje ono pracownikom dodatkowe dni wolne od pracy 2024, które można połączyć z weekendem. Niestety pozostałe święta państwowe wypadają w inne dni robocze. Nieco lepiej wygląda natomiast kalendarz na rok 2025, w którym przysługiwać nam będą dwa dodatkowe dni za święta wypadające w sobotę, czyli Święto Konstytucji 3 Maja oraz Wszystkich Świętych, 1 listopada.
Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?
Zobacz też nasze pozostałe artykuły:
- Umiejętności do CV – jakie umiejętności wpisać w CV?
- Jak stworzyć profesjonalny życiorys w kilka chwil – CV kreator za darmo
- Zdjęcie do CV – czy w CV musi być zdjęcie? Jak powinno wyglądać profesjonalne zdjęcie do CV?
- Jak napisać list motywacyjny? Wzór listu motywacyjnego do pracy
- Pokolenie Z w pracy – jakimi pracownikami są zoomersi?
- Wzory CV
- Przykładowe CV
- Szablony CV