Poziomy znajomości języka w CV – jak opisać stopień znajomości języków obcych w CV?

Znajomość języków obcych to jedna z podstawowych umiejętności w CV pracownika. Umiejętność swobodnej komunikacji w języku obcym niezbędna jest niemalże w każdej branży. Komunikatywna znajomość języka umożliwia pracownikowi rozpoczęcie pracy za granicą, a biegłość językowa pozwala na prowadzenie negocjacji i bezpośredni kontakt z klientem zagranicznym. Jak określić swój poziom znajomości języka? Gdzie w CV powinna znaleźć się informacja o kompetencjach językowych i jak opisać posiadane certyfikaty?

Warto wiedzieć także: Jak napisać list motywacyjny? Wzór listu motywacyjnego do pracy

Poziomy znajomości języka w CV - spis treści:

Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?

Znajomość języka w CV - gdzie umieścić informacje o znajomości języków?

Gdzie w CV powinna znaleźć się informacja o znajomości języków obcych? Wszystko zależy od tego, na jakie stanowisko aplikujesz i jakiego poziomu znajomości języka wymaga od Ciebie pracodawca. Przedstawiając swoje umiejętności językowe w CV bądź precyzyjny i postaraj się dostosować strukturę dokumentu w taki sposób, aby osoba rekrutująca mogła szybko odnaleźć wszystkie najważniejsze informacje. Jak możesz to zrobić?

1. Znajomość języków obcych określ w osobnej sekcji “umiejętności językowe”


Większość kandydatów umieszcza informacje o znajomości języków w sekcji “umiejętności twarde”. Jeśli jednak nie chcesz, aby biegła znajomość języka angielskiego w Twoim CV umknęła rekruterowi pośród licznych umiejętności technicznych i interpersonalnych, umieść tę informację w osobnej sekcji. Zaraz pod częścią opisującą umiejętności specjalistyczne i kompetencje miękkie, zastosuj śródtytuł “języki” lub “umiejętności językowe” i podaj swój poziom znajomości języka.

2. Określ poziom zaawansowania języka w profilu zawodowym

Jeśli Twoja znajomość języka jest szczególnie ważna dla pracodawcy – na przykład gdy aplikujesz na stanowisko tłumacza lub doradcy klienta obcojęzycznego, możesz umieścić tę informację już w pierwszej sekcji CV. W profilu zawodowym wspomnij o “biegłej znajomości języka niemieckiego, a poniżej, w sekcji “umiejętności językowe” precyzyjnie określ swój poziom znajomości języka.

stopień znajomości języka

3. Wymień stopień znajomości języków w doświadczeniu zawodowym

Ostatnim miejscem, w którym możesz umieścić informacje o poziomie zaawansowania języka jest sekcja “doświadczenie zawodowe”. Być może Twoje umiejętności językowe opisuje już sama nazwa stanowiska, na którym pracowałeś, np. “doradca klienta z językiem niemieckim” lub “asystentka do spraw handlowych z językiem czeskim”. Możesz także dokładnie opisać, w jakim stopniu znajomość języka obcego umożliwia Ci wykonywanie codziennych obowiązków, np ”tworzenie artykułów SEO w języku hiszpańskim”, “prowadzenie negocjacji handlowych w języku węgierskim”.

Stopnie znajomości języka w CV - poziomujące testy online

Najprostszym, a jednocześnie najszybszym sposobem, żeby określić swój stopień znajomości języków, jest wykonanie internetowego testu poziomującego. W internecie dostępnych jest wiele darmowych testów, określających znajomość języka na podstawie Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Najpopularniejsze z nich to np.:

  • EU Test to łatwo dostępny, darmowy test znajomości języka angielskiego internetowy, zawierający 50 pytań. Jego ukończenie zajmuje około 20 minut. Zadania są posegregowane pod względem poziomu trudności, a wynik testu określa Twoją umiejętność językową zgodnie z europejską skalą CEFR.
  • BridgeEnglish to egzamin, który poza oceną gramatyki i słownictwa, bada także umiejętność rozumienia mowy oraz czytania ze zrozumieniem. Składa się ze 104 zadań, które ukończysz w ciągu 65 minut. Test jest dedykowany dla zaawansowanych użytkowników angielskiego, którzy przygotowują się do globalnych egzaminów takich jak IELTS czy TOEFL.
  • Test poziomujący Goethe-Institut określa poziom biegłości w języku niemieckim, w oparciu o 6-stopniową skalę. Zawiera zadania w zakresie rozumienia tekstów pisanych i mówionych, a także znajomości gramatyki i słownictwa.
gdzie umieścić informacje o znajomości języków

Poziomy znajomości języka obcego - Europejski System Opisu Kształcenia Językowego

Poziom znajomości języka możesz określić, wykonując internetowy test poziomujący, korzystając z pomocy lektora danego języka, lub poprzez samodzielną ocenę swoich umiejętności. Aby samemu określić swoją biegłość językową, możesz zapoznać się z opisem poziomów, uznawanych przez Europejski Ramowy System Opisu Kształcenia Językowego.

Oto sześć poziomów znajomości języka według CEFR:

poziomy znajomości języka obcego

A1 – Początkujący: rozumiesz i używasz codziennych wyrażeń oraz bardzo podstawowych zwrotów. Potrafisz przedstawić siebie i innych oraz zadawać i odpowiadać na pytania dotyczące miejsca zamieszkania, ludzi, których znasz i rzeczy, które posiadasz.

A2 – Podstawowy: komunikujesz się za pomocą prostych zadań i potrafisz przekazywać oraz uzyskiwać informacje na tematy dotyczące codziennych kwestii. Opisujesz w prosty sposób swoje pochodzenie, otoczenie i możesz poruszać tematy związane z bezpośrednimi potrzebami.

B1 – Średnio zaawansowany: potrafisz odnaleźć się w większości sytuacji, które mogą się pojawić podczas podróży po obszarze, w którym mówi się tym językiem. Możesz tworzyć proste wypowiedzi na tematy, które są dla Ciebie znajome lub interesujące. Możesz opisać doświadczenia, wydarzenia, marzenia, nadzieje i ambicje oraz krótko uzasadnić i wyjaśnić swoje opinie i plany.

B2 – Zaawansowany: swobodnie komunikujesz się z rodzimymi użytkownikami języka. Możesz tworzyć jasne i szczegółowe teksty na różne tematy, a także wyrażać swoje opinie na temat aktualnych kwestii, podając zalety i wady różnych opcji.

C1 – Zaawansowany wysoki: rozumiesz szeroki zakres wymagających, dłuższych tekstów oraz rozpoznajesz ich domniemaną treść. Możesz wyrażać się płynnie i spontanicznie, bez problemu dobierasz odpowiednie wyrażenia. Możesz używać języka elastycznie i efektywnie w życiu społecznym, zawodowym czy akademickim.

C2 – Biegły: bez trudu rozumiesz wszystko, co słyszysz lub czytasz. Możesz podsumowywać informacje z różnych źródeł – pisemnych i ustnych, przedstawiając je za pomocą spójnej wypowiedzi. Potrafisz wyrażać się spontanicznie, bardzo płynnie i precyzyjnie, różnicując drobne niuanse znaczenia nawet w bardziej złożonych sytuacjach.

Określając swój poziom biegłości językowej na podstawie skali CEFR bądź uczciwy i realnie oceniaj swoje umiejętności. Przesadna ocena własnych kompetencji może doprowadzić do nieporozumień i problemów w przyszłej pracy. Jeśli chcesz precyzyjnie określić swoją znajomość języka, możesz także ubiegać się uzyskanie certyfikatu językowego.

Certyfikat znajomości języków - jak określić znajomość języka w CV i przyciągnąć uwagę rekrutera?

Certyfikaty językowe są najlepszym sposobem potwierdzenia swojej wiedzy i umiejętności językowych w CV. Uzyskanie większości certyfikatów wiąże się z koniecznością wniesienia opłaty, obejmującej przystąpienie do egzaminu oraz materiały edukacyjne. Najpopularniejsze certyfikaty językowe, które podniosą atrakcyjność Twojego CV w oczach pracodawcy to między innymi:

Angielski:

IELTS (International English Language Testing System) – często wymagany na studiach zagranicznych lub przez pracodawców w krajach anglojęzycznych.
TOEFL (Test of English as a Foreign Language) – certyfikat popularny zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych.
CPE, CAE, FCE, PET, KET – egzaminy Uniwersytetu Cambridge dla różnych poziomów zaawansowania.
BEC (Business English Certificate) – certyfikat potwierdzający znajomość angielskiego biznesowego.

Francuski:

DELF i DALF – oficjalny certyfikat wydawany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Francji.

Hiszpański:

DELE (Diploma de Español como Lengua Extranjera) – certyfikat wydawany przez Instytut Cervantesa.

 

Niemiecki:

DSH (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang) – dedykowany dla osób, które chcą rozpocząć studia wyższe na terenie Niemiec.
Goethe-Zertifikat – certyfikat określający stopień znajomości języka niemieckiego od A1 do C2.

Włoski:

CELI (Certificato di Conoscenza della Lingua Italiana) – oficjalny test języka włoskiego.

Rosyjski:

TRKI (Тест по русскому языку как иностранному) – standardowy test językowy dla różnych poziomów.

Chiński (mandaryński):

HSK (Hànyǔ Shuǐpíng Kǎoshì) – standardowy test kompetencji językowej.

znajomosc jeztkow w cv

Weryfikowanie stopnia znajomości języka na rozmowie kwalifikacyjnej

W wielu przypadkach znajomość języków jest weryfikowana podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy biegłość w danym języku jest kluczową umiejętnością wymaganą na danym stanowisku. Osoba przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjną będzie chciała sprawdzić, czy podany przez Ciebie stopień znajomości języka angielskiego, niemieckiego lub rosyjskiego, jest zgodny z Twoimi rzeczywistymi umiejętnościami. Jak może przebiegać weryfikacja znajomości języka i na co powinieneś się przygotować?

  1. Rozmowa kwalifikacyjna w języku obcym

Jeśli w CV deklarujesz płynną znajomość języka, rekruter może przeprowadzić część lub całą rozmowę w tym języku.

2. Symulacje sytuacji i odgrywanie scenek w języku obcym

Możesz także zostać poproszony o wykonanie pewnych zadań w języku obcym – na przykład przetłumaczenie tekstu, napisanie e-maila lub odpowiedzenie na telefon.

3. Testy pisemne

W niektórych przypadkach pracodawcy mogą wymagać od kandydata wykonania testu pisemnego, oceniającego zdolność czytania i pisania w danym języku.

4. Dodatkowe pytania

Rekruter może zapytać Cię o sytuacje, w których używałeś języka w praktyce, lub poprosić o szczegółowe informacje, dotyczące ukończonych kursów językowych i otrzymanych certyfikatów. 

5. Weryfikacja certyfikatów

Pracodawca może poprosić Cię o przedstawienie certyfikatów językowych, o których wspominasz w swoim CV lub samodzielnie zweryfikować ich aktualność i rzetelność.

Jeśli w swoim CV deklarujesz znajomość języka na konkretnym poziomie, zawsze warto przygotować się na to, że Twoje umiejętności zostaną sprawdzone podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli nie jesteś pewien swojego poziomu biegłości, lepiej być ostrożnym i nie przeceniać swoich umiejętności w CV.

Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *