Szkolenie BHP dla pracownika — na czym polega? Co ile lat? Czy jest obowiązkowe?

Na czym polega szkolenie BHP dla pracownika? Skrót BHP oznacza Bezpieczeństwo i Higiena Pracy. Jest to zbiór zasad, przepisów i praktyk mających na celu zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, ochronę zdrowia i życia pracowników oraz minimalizację ryzyka związanego z wykonywaniem pracy. Szkolenie wstępne BHP ma za zadanie zaznajomić pracowników z zasadami bezpiecznego wykonywania pracy, reagowania na sytuacje kryzysowe, ale także zapobieganie im. W dzisiejszym artykule odpowiemy na najważniejsze pytania dotyczące szkolenia BHP. Zapraszamy do lektury!

Przeczytaj również: Dodatek nocny 2024 – ile wynosi wynagrodzenie za pracę w nocy? Co warto wiedzieć o pracy nocnej?

Z tego artykułu dowiesz się:

szkolenie bhp dla pracownika

Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?

Szkolenie BHP co to jest?

Szkolenie BHP to proces edukacyjny, mający na celu zapoznanie pracowników z zasadami, przepisami oraz procedurami, dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy. Celem szkolenia jest zwiększenie świadomości pracowników na temat potencjalnych zagrożeń w miejscu pracy oraz nauczenie ich, jak minimalizować ryzyko wypadków i chorób zawodowych. Wstępne szkolenie BHP przeprowadzane jest przed przystąpieniem pracownika do wykonywania obowiązków zawodowych. W zależności od rodzaju pracy i zajmowanego stanowiska badania BHP muszą być powtarzane w określonych odstępach czasu.

Czy szkolenie BHP dla pracodawców jest obowiązkowe?

Szkolenie BHP dla pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę jest obowiązkowe. Pracodawca, który nie przeszkoli nowozatrudnionej osoby z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy może zostać ukarany karą grzywny od 1 000 do 30 000 zł! Szkolenia wstępne i okresowe nie obowiązują jedynie pracowników zatrudnionych w oparciu o umowy cywilno-prawne, czyli umowę o dzieło i zlecenie. W przypadku, gdy zleceniobiorca wykonuje szczególnie niebezpieczne prace w szkodliwych warunkach, warto mimo to przeszkolić go w zakresie BHP, aby zminimalizować ryzyko wypadków.

Kogo w zakładzie obowiązuje szkolenie w zakresie BHP?

Szkolenie w zakresie BHP obowiązuje wszystkich pracowników zakładu, niezależnie od stanowiska, rodzaju wykonywanej pracy czy formy zatrudnienia. Przed dopuszczeniem do pracy pracownik powinien przejść szkolenie BHP. Art. 237(3) Kodeksu pracy określa, że:

Nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

kogo w zakładzie pracy obowiązuje szkolenie bhp?

Każdy pracownik, przystępując do wykonywania powierzonych mu obowiązków, musi posiadać nie tylko konkretne umiejętności i kwalifikacje, ale również wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Szkolenie BHP obowiązuje również pracodawcę. Wstępne szkolenia BHP mają za zadanie przygotować pracownika do bezpiecznego wykonywania określonych zadań, zapobiegania niebezpiecznym sytuacjom oraz reagowania na wypadki przy pracy, oraz inne nagłe i nieprzewidziane incydenty. Wstępne i okresowe szkolenie bhp dla pracownika to kluczowy element polityki zapobiegania niebezpieczeństwu w miejscu pracy. 

Jak wygląda szkolenie BHP?

Jak przebiega wstępne szkolenie BHP? Składa się ono z dwóch części — instruktażu ogólnego oraz instruktażu stanowiskowego.

wstępne szkolenie bhp

Ogólny instruktaż BHP obejmuje zazwyczaj: 

  • przedstawienie celu szkolenia,
  • omówienie harmonogramu szkolenia i jego zakresu tematycznego,
  • prezentację podstawowych przepisów prawa pracy dotyczących BHP,
  • omówienie obowiązków pracodawcy i pracowników w zakresie BHP,
  • przedstawienie podstawowych zasad bezpieczeństwa obowiązujących w zakładzie pracy i ogólnych zasad postępowania w sytuacjach awaryjnych,
  • identyfikację i omówienie najczęstszych zagrożeń związanych z wykonywaniem pracy,
  • przykłady wypadków przy pracy i sposoby ich unikania,
  • podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy,

Stanowiskowy instruktaż BHP dotyczy natomiast: 

  • przedstawienia specyfiki danego stanowiska pracy,
  • omówienia zakresu obowiązków pracownika,
  • analizy zagrożeń specyficznych dla danego stanowiska i potencjalnych skutków zagrożeń,
  • prezentacji środków ochrony indywidualnej i zbiorowej,
  • instruktażu prawidłowego używania środków ochrony,
  • demonstracji bezpiecznych metod pracy na danym stanowisku,
  • omówienia procedur postępowania w sytuacjach awaryjnych,
  • obsługi maszyn i urządzeń pracy.

Obie części szkolenia powinien zakończyć test sprawdzający wiedzę i praktyczne umiejętności pracowników. 

Ile trwa szkolenie BHP wstępne?

Czas trwania szkolenia BHP nie może być krótszy niż 135 minut. Przepisy określają, że jest to optymalny czas, w którym kursanci są w stanie zapoznać się z najważniejszymi zagadnieniami. Szkolenia wstępne kończy test wiedzy, pozwalający określić, czy pracownicy przyswoili materiał przedstawiony im w trakcie kursu.

Szkolenie BHP dla pracownika w formie online?

Wiele firm decyduje się na przeprowadzenie wstępnych szkoleń pracowników w formie zajęć online. Pozwala to zminimalizować koszty i zapewnia pracownikom wygodny dostęp do materiałów szkoleniowych. Kodeks pracy określa, że:

Samokształcenie kierowane, w tym e-learning, to formy umożliwiające uzyskanie, aktualizowanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, na podstawie materiałów przekazanych przez organizatora szkolenia, w szczególności przy zastosowaniu poczty, Internetu, przy jednoczesnym zapewnieniu konsultacji z osobami spełniającymi wymagania dla wykładowców.

Kto może przeprowadzić szkolenie wstępne BHP?

Wstępne szkolenie BHP może przeprowadzić osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Regulacje dotyczące tego, kto może prowadzić takie szkolenia, są określone w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27.07.2004 r:

Instruktaż ogólny prowadzi pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy, osoba wykonująca u pracodawcy zadania tej służby albo pracodawca, który sam wykonuje takie zadania, lub pracownik wyznaczony przez pracodawcę posiadający zasób wiedzy i umiejętności zapewniający właściwą realizację programu instruktażu, mający aktualne zaświadczenie o ukończeniu wymaganego szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Osoby prowadzące szkolenie BHP dla pracowników muszą posiadać wiedzę i doświadczenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy — tytuł technika, licencjata lub magistra oraz specjalisty ds. BHP.

Szkolenie wstępne BHP ile ważne? Jak często trzeba je powtarzać?

Pierwsze szkolenie wstępne BHP dla nowego pracownika powinno zostać przeprowadzone w terminie do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy. W przypadku kadry kierowniczej okres ten skrócony jest do 6 miesięcy. Również pracodawca — przedsiębiorca, który po raz pierwszy otwiera działalność gospodarczą i zatrudnia pracowników — jest zobligowany do przejścia szkolenia BHP w ciągu 6 miesięcy.

Wstępne szkolenie BHP dla pracownika to jednak nie wszystko. Szkolenie musi być okresowo powtarzane. Częstotliwość, z jaką pracownik, kierownik i pracodawca powinni przechodzić okresowe szkolenia BHP, określa Kodeks pracy. Ich celem jest odświeżenie wiedzy na temat zasad BHP, ale także aktualizacja informacji w kontekście zmieniających się przepisów i warunków pracy.

badania bhp

Szkolenie BHP okresowe ile ważne dla poszczególnych stanowisk pracy?

wszkolenie bhp wstępne

Częstotliwość, z jaką pracownicy muszą odbywać okresowe szkolenie BHP, zależy przede wszystkim od rodzaju wykonywanych obowiązków zawodowych. Osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo innych lub pracujące w trudnych warunkach, są zobowiązane aktualizować wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy częściej, niż chociażby pracownicy biurowi. Ile jest ważne szkolenie BHP dla poszczególnych grup zawodowych i jak często trzeba je powtarzać?

Szkolenie BHP dla pracowników administracyjno-biurowych co ile lat?

Szkolenie BHP dla pracownika administracyjno-biurowego musi zostać przeprowadzone raz na 6 lat. Praca biurowa zazwyczaj wiąże się z mniejszym ryzykiem wypadków przy pracy w porównaniu, chociażby do pracy na stanowiskach robotniczych. Warunki pracy w biurach są bardziej stabilne i mniej narażone na dynamiczne zmiany, które mogłyby wprowadzać nowe zagrożenia, dlatego pracownicy biurowi przechodzą okresowe szkolenia BHP najrzadziej spośród wszystkich grup zawodowych.

Jak często pracownik na stanowisku kierowniczym musi przejść przez szkolenie okresowe BHP?

Pracodawcy i osoby kierujące pracownikami powinni odbyć szkolenie okresowe z BHP raz na 5 lat. Szkolenie okresowe BHP dla pracowników kierowniczych obejmuje zagadnienia takie jak omówienie zmian w przepisach prawa pracy dotyczących BHP czy nowe wytyczne i standardy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawcy i osoby odpowiedzialne za zespoły pracownicze muszą być świadome zagrożeń i umieć skutecznie zarządzać ryzykiem. Na szkoleniach poznają swoje obowiązki w zakresie zapewnienia bezpiecznych warunków pracy, procedury ewakuacyjne i metody nadzoru przestrzegania przepisów BHP.

Jak często pracownik na stanowisku robotniczym musi przejść przez szkolenie okresowe bhp?

Pracownicy na stanowiskach robotniczych muszą przechodzić szkolenie okresowe BHP co najmniej raz na 3 lata. W przypadku szczególnie niebezpiecznych czynników, takich jak prace na wysokości, prace z substancjami chemicznymi czy obsługa maszyn o wysokim ryzyku, szkolenie okresowe BHP musi odbywać się co najmniej raz w roku. Częstsze szkolenie BHP dla pracownika fizycznego lub pracującego w warunkach szczególnie niebezpiecznych ma za zadanie zapobiegać wypadkom przy pracy i ryzyku powstawania chorób zawodowych.

Ile kosztuje szkolenie BHP?

Według przepisów szkolenie BHP odbywa się zawsze w czasie pracy i na koszt pracodawcy. To, jaką kwotę pracodawca musi przeznaczyć na przeszkolenie pracowników, zależy od czynników takich jak rodzaj szkolenia, liczba pracowników, lokalizacja firmy oraz wybrany dostawca usług szkoleniowych. Przykładowe koszty ze strony pracodawcy przedstawiają się następująco:

  • szkolenie BHP wstępne: 50-150 zł za pracownika;
  • szkolenie BHP okresowe  dla pracowników biurowych: 100-200 zł za pracownika;
  • szkolenie BHP okresowe dla pracowników fizycznych: 150-300 zł za pracownika;
  • szkolenie BHP specjalistyczne (np. prace na wysokościach): 500-1000 zł za pracownika;
  • szkolenie BHP okresowe lub wstępne online: 50-150 zł za pracownika.
badania bhp

Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *