Szablon CV dla studenta – jak stworzyć i co musi zawierać CV studenta?

Jesteś w trakcie studiów lub dopiero je skończyłeś? Szukasz pracy i zastanawiasz się, jak stworzyć CV studenta? Przygotowanie takiego dokumentu może okazać się wyzwaniem, zwłaszcza gdy nie posiadasz dużego doświadczenia. Jak przygotować CV studenckie, aby zdobyć wymarzoną posadę? Zapoznaj się z poniższym artykułem, a poznasz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania!

Szablon CV dla studenta - spis treści:

Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?

CV dla studenta - od czego zacząć?

Zastanawiasz się, od czego zacząć CV po studiach? Przygotowujesz CV do pierwszej pracy i nie jesteś pewien, co powinno się w nim znaleźć? Niezależnie od tego, czy już skończyłeś swoją edukację, czy nadal studiujesz – skup się przede wszystkim na podstawach. Podaj swoje imię, nazwisko, adres e-mail oraz numer telefonu. Są to konieczne informacje – umożliwiają pracodawcy skontaktowanie się z Tobą w celu powiadomienia o wyniku rekrutacji. 

Warto umieścić w życiorysie także swoje zdjęcie. Aby stworzyć dobre pierwsze wrażenie – wybierz takie, które będzie spełniać określone kryteria:

 • widniejesz na nim tylko Ty (nie może to być fotografia grupowa);
 • przedstawia Cię w odpowiednim stroju;
 • sprawia wrażenie profesjonalizmu;
 • jest dostosowane do oferty pracy.

Gdy wypełnisz już dane osobowe oraz kontaktowe – możesz przejść do kolejnych sekcji.

Przykładowe CV studenta - czym jest podsumowanie zawodowe i jak je napisać?

Podsumowanie zawodowe to sekcja, która funkcjonuje w życiorysach od niedawna. Wielu kandydatów pomija ją, co jest ogromnym błędem. Fakt, że duża część społeczeństwa nie korzysta z tej możliwości, daje Tobie większe szanse.

Podsumowanie zawodowe to parę zdań o Tobie. Stanowią one swego rodzaju wizytówkę, którą możesz przedstawić potencjalnemu pracodawcy. Jak je napisać, aby wywrzeć dobre wrażenie? Przede wszystkim skup się na swoich zaletach – wspomnij o największych sukcesach oraz osiągnięciach. Napisz o swoim celu zawodowym. Postaraj się w tej krótkiej formie przekonać przełożonego do siebie – jeśli odpowiednio się zaprezentujesz, zachęcisz szefa do dalszego czytania. Sam fakt, że dokładnie zapozna się on z Twoim życiorysem, zwiększy Twoje szanse na zdobycie wymarzonej posady.

CV studenta przykład - podsumowanie zawodowe

Jestem studentką II roku studiów magisterskich na kierunku socjologia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Posiadam doświadczenie w pracy z innymi ludźmi. Interesuję się zagadnieniami z zakresu marketingu i PR. Chciałabym rozpocząć pełnoetatową pracę w dziale public relations, aby móc dalej się rozwijać w tym kierunku.

Zobacz nasze szablony CV!

CV studenta bez doświadczenia - jak opisać doświadczenie, gdy go nie posiadasz?

Dopiero co skończyłeś studia i nie posiadasz jeszcze żadnego doświadczenia zawodowego? Sekcja, w której powinieneś je opisać, jest bardzo ważna, więc nie możesz jej pominąć. Co powinno się znaleźć w tym miejscu w CV studenta?

Biorąc pod uwagę, że ta sekcja nie może pozostać pusta, zastanawiasz się pewnie co w niej umieścić. Możliwe, że pracowałeś kiedyś, aby sobie dorobić. Takie zajęcie prawdopodobnie nie będzie związane z branżą, w której chcesz zostać zatrudniony. Czy warto je umieścić w CV studenta? Zdecydowanie tak! Każda pozycja w tej sekcji może okazać się wartościowa – zwłaszcza wtedy, gdy nie możesz jeszcze pochwalić się obejmowaniem stanowisk związanych z docelową posadą. 

Jeszcze nigdy nie pracowałeś? A może zależy Ci na tym, aby choć jedna z pozycji była związana z branżą? Jest to bardzo dobry pomysł! Zastanów się nad innymi elementami, które można umieścić w tej sekcji. Są to między innymi: wolontariaty, praktyki, staże, udział w konferencjach, projektach czy działalność w studenckich kołach naukowych. 

CV student bez doświadczenia - przykład

CV studenta bez doświadczenia

Doświadczenie:
10.09.2022 – obecnie Studenckie koło naukowe “Socjologiczny PR”
Zakres obowiązków:

 • przygotowywanie projektów zgodnych z tematyką koła (wykorzystanie wiedzy socjologicznej w public relations);
 • aktywny i bierny udział w konferencjach, poświęconych tej tematyce.

1.07.2022 – 31.08.2022 Lodziarnia “Na patyku” 
Stanowisko: sprzedawca
Zakres obowiązków:

 • obsługa klientów;
 • obsługa kasy fiskalnej;
 • przygotowywanie zamówień;
 • polecanie produktów klientom;
 • dbanie o porządek w lokalu.

CV umiejętności student - czy to ważna sekcja?

Sekcja umiejętności jest bardzo ważna. Informuje ona pracodawcę bezpośrednio o tym, co potrafisz robić. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy jesteś jeszcze w trakcie studiów i nie zdążyłeś przerobić całego materiału. Nawet po studiach możesz znać wiele zagadnień w teorii, ale nie w praktyce. Zdecydowanie warto uzupełnić tę sekcję dokładnie – aby pracodawca od początku wiedział, czego jeszcze musisz się nauczyć, a jakimi zadaniami możesz zająć się samodzielnie.

W tej sekcji warto też wspomnieć o językach obcych. Przy każdej pozycji zaznacz, na jakim poziomie jesteś.

CV studenta wzór - przykład opisu umiejętności

Umiejętność obsługi kasy fiskalnej;
Znajomość języka angielskiego na poziomie B2;
Znajomość języka francuskiego na poziomie A2;
Samodzielna organizacja pracy;
Umiejętności interpersonalne;
Zdolności perswazyjne;
Cierpliwość.

Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?

Student CV - jak opisać wykształcenie?

W sekcji “wykształcenie” nie rozpisuj się za bardzo. Powinna znajdować się tu tylko jedna pozycja – ta najnowsza. Oznacza to, że jeśli skończyłeś już studia, to nie powinieneś podawać informacji o szkole średniej. Jeszcze się uczysz? Możesz podać aktualną szkołę lub uniwersytet. Zamiast daty zakończenia edukacji tam, wpisz “obecnie”. 

W tej sekcji możesz też zawrzeć informacje o odbytych kursach i uzyskanych certyfikatach. Warto wspomnieć o każdej takiej aktywności. Pracodawcy cenią kandydatów, którym zależy na rozwoju.

CV wzór student - wykształcenie

2021 – obecnie Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Socjologia
Tytuł: magister

CV student bez doświadczenia - czy warto opisać zainteresowania?

Większość kandydatów uważa, że nie warto pisać o swoich zainteresowaniach w  CV absolwenta, są jednak w błędzie! Okazuje się, że z tej sekcji można się wiele dowiedzieć. Opisz swoje pasje dokładnie. Nie umieszczaj ogólnych informacji, takich jak: czytanie książek czy uprawianie sportu. Podaj więcej szczegółów (konkretny gatunek, np. filmy dokumentalne czy rodzaj sportu, np. koszykówka). 

Twoje zainteresowania dotyczą branży, w której chcesz pracować? To wspaniale! Pracodawca będzie wiedział, że staniesz się oddanym i dokładnym pracownikiem, a obowiązki okażą się dla Ciebie przyjemnością. Do Twoich hobby należą zagadnienia spoza zawodu? To też dobrze – dzięki temu będziesz mógł łatwiej odpocząć po męczącym dniu w pracy i łatwiej unikniesz zmęczenia oraz wypalenia zawodowego.

Jak napisać CV student - przykład opisu zainteresowań

Interesuję się marketingiem oraz public relations. Uwielbiam czytać książki z tego zakresu i dowiadywać się przez to nowych rzeczy. 

CV wzór student

CV students - co daje klauzula RODO?

Umieszczenie w CV studenta klauzuli RODO, czyli zgody na przetwarzanie danych osobowych, jest obowiązkowe. Bez tego elementu, wysyłanie życiorysu nie ma sensu – pracodawca nie będzie miał prawa wykorzystać Twoich danych w celach rekrutacyjnych, a więc nie skontaktuje się z Tobą, nawet w przypadku, gdyby chciał zaproponować Ci pracę.

CV przykład dla studenta - czy to wszystkie sekcje?

Wypełniłeś już wszystkie sekcje, ale nadal czujesz niedosyt? Posiadasz dużo pozycji z jednej kategorii, np. wolontariat, nagrody czy szkolenia i chciałbyś je umieścić w jednym miejscu? Możesz stworzyć nową sekcję, zatytułować ją odpowiednio i przenieść lub dopisać tam wszystkie elementy. Dzięki temu Twoje CV stanie się bardziej poukładane i czytelne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *