Niebieskie i białe kołnierzyki – color collars, czyli różnorodność ról zawodowych

Co wspólnego ma kolor kołnierzyka koszuli z rodzajem wykonywanej pracy? Okazuje się, że całkiem sporo! Białe kołnierzyki, czyli white collars, oraz niebieskie kołnierzyki – blue collars, to określenia opisujące dwie najważniejsze grupy zawodowe – pracowników umysłowych i fizycznych. Kiedy i po co powstały te terminy? Jak wygląda sytuacja white collars i blue collars na współczesnym rynku pracy? Odpowiadamy!

Przeczytaj również: Alfabetyczna lista zawodów – jakie zawody możesz wykonywać w Polsce?

Z tego artykułu dowiesz się:

białe kołnierzyki

Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?

Kim są białe kołnierzyki, czyli white collars?

Termin białe kołnierzyki (ang. white-collar workers) został wprowadzony do obiegu przez amerykańskiego pisarza i dziennikarza Uptona Sinclaira w 1930 roku. Znany z ostrej krytyki kapitalizmu i warunków pracy w przemyśle, użył tego wyrażenia, aby określić specyficzną grupę pracowników, którzy odgrywali coraz większą rolę w społeczeństwie industrialnym. Określenie odnosiło się do białych koszul, które były standardowym elementem stroju osób pracujących w biurach i stanowiskach administracyjnych.

Pracownicy określani jako białe kołnierzyki lub white collars, to osoby zajmujące się pracą umysłową, wymagającą odpowiedniego wykształcenia, specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności. Do tej grupy należą m.in. księgowi, prawnicy, menedżerowie, lekarze, inżynierowie i urzędnicy. Ich rola polega na planowaniu, zarządzaniu, analizie i podejmowaniu decyzji, które mają wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw oraz instytucji publicznych.

Termin wprowadzony przez Sinclaira miał za zadanie odzwierciedlić zachodzące na rynku pracy zmiany, ale także podkreślać rosnący podział społeczny, jaki występował między pracownikami wykonującymi różne role zawodowe. Dzisiaj granice te zaczynają się zacierać, a tradycyjne podziały na białe i niebieskie kołnierzyki tracą na znaczeniu. Na przykład, zawody związane z technologią, wymagają zarówno wiedzy specjalistycznej, jak i praktycznych umiejętności technicznych.

niebieskie kołnierzyki

Niebieskie kołnierzyki, blue collar co to znaczy?

Termin blue collars zaczął być używany na początku XX wieku do opisania pracowników, którzy wykonują zadania wymagające praktycznych umiejętności, siły fizycznej lub obsługi maszyn. Określenie niebieskie kołnierzyki odnosi się do koloru odzieży roboczej, noszonej przez pracowników fizycznych i manualnych. Są oni odpowiedzialni za tworzenie dóbr materialnych, budowę i utrzymanie infrastruktury oraz świadczenie usług, które są niezbędne dla codziennego życia każdego społeczeństwa.

Praca blue collars workers jest często postrzegana jako mniej prestiżowa niż zadania wykonywane przez white collars, choć jej znaczenie dla gospodarki jest ogromne. W czasach Wielkiego kryzysu, na przełomie lat 20-tych i 30-tych XX wieku, blue collars stanowili grupę najniżej opłacanych pracowników. Obecnie zarobki pracowników fizycznych i technicznych, takich jak mechanicy, budowlańcy, konserwatorzy, technicy serwisowi i operatorzy maszyn są bardzo konkurencyjne i potrafią przewyższać wynagrodzenie w sektorze white collars.

Praca fizyczna była w wielu kulturach postrzegana jako mniej wymagająca intelektualnie i bardziej rutynowa, co przyczyniło się do niższego statusu społecznego pracowników. Trzeba jednak pamiętać, że niebieskie kołnierzyki to określenie obejmujące bardzo szeroką grupę zawodową, spośród których wiele stanowisk wymaga wysokiego poziomu umiejętności, wiedzy i doświadczenia.

Wyzwania stojące przed white collars i blue collars workers

Terminy ukute na początku XX wieku opisywały konkretne zjawiska społeczne i gospodarcze, towarzyszące przemianom przemysłowym. Niemal 100 lat później sytuacja pracowników white collars i blue collars uległa znaczącej zmianie, z jednej strony stawiając przed nimi nowe możliwości, a z drugiej przynosząc wyzwania, którym muszą stawić czoło.

Przemiany w sektorze blue collar co to znaczy dla pracowników fizycznych i technicznych?

Jednym z największych wyzwań stojących przed blue collar jest rosnąca automatyzacja i technologizacja miejsc pracy. Dla wielu pracowników procesy te oznaczają konieczność zdobywania nowych kwalifikacji, umożliwiających sprostanie wymaganiom nowoczesnego rynku pracy. Aby utrzymać zatrudnienie, pracownicy blue collar muszą zdobywać nowe umiejętności, związane z obsługą, programowaniem i konserwacją nowoczesnych maszyn.

Globalizacja gospodarki przynosi zarówno korzyści, jak i wyzwania. Przenoszenie produkcji do krajów o niższych kosztach pracy może prowadzić do utraty zatrudnienia pracowników w krajach rozwiniętych. Jednocześnie, globalizacja może tworzyć nowe rynki i możliwości dla wykwalifikowanych pracowników fizycznych, którzy są w stanie adaptować się do zmieniających się warunków. Niebieskie kołnierzyki, czyli pracownicy fizyczni i techniczni, coraz częściej decydują się na emigrację zarobkową.

Z jakimi wyzwaniami muszą zmierzyć się białe kołnierzyki?

Również białe kołnierzyki muszą sprostać przemianom, zachodzącym na dzisiejszym rynku pracy. Sztuczna inteligencja coraz częściej nie tylko wspiera, ale wręcz zastępuje pracowników z sektora white collars. Analiza danych, raportowanie, programowanie, tworzenie treści, a nawet obsługa klienta – procesy, które wcześniej wymagały interwencji człowieka, są teraz wykonywane przez algorytmy, co prowadzi do zmniejszenia liczby miejsc pracy w niektórych sektorach.

W 2020 roku wiele firm zdecydowało się wprowadzić model pracy zdalnej i hybrydowej w związku z epidemią wirusa COVID-19. Chociaż praca zdalna oferuje dużą elastyczność, często wiąże się także z izolacją społeczna, trudnościami z utrzymaniem równowagi między życiem zawodowym a prywatnym oraz problemami z zespołem na odległość. White collars muszą dostosować się do nowego środowiska pracy i znaleźć równowagę między życiem prywatnym a zawodowym.

Nie tylko niebieskie i białe kołnierzyki - kim są pink collars?

różowe kołnierzyki

Termin różowe kołnierzyki został wprowadzony do użytku w latach 70. XX wieku przez socjolożkę Louise Kapp Howe. Miał on opisać zawody zdominowane przez kobiety, takie jak pielęgniarstwo czy prace związane z obsługą klienta. Howe chciała zwrócić uwagę zarówno na to, jak stereotypowe postrzeganie ról płciowych wpływa na rynek pracy i możliwości rozwoju zawodowego kobiet, ale także na problem luki płacowej i dyskryminacji ze względu na płeć. Obecnie uważa się, że termin ten jest przestarzały, a nawet obraźliwy.

Już w 2012 roku w “The New York Times” pojawił się artykuł Shaili Dewan, w którym autorka podkreślała, że coraz więcej zawodów postrzeganych dotychczas jako “kobiece”, jest chętnie wybierane przez mężczyzn. Wzrost liczby mężczyzn pracujących w sekretariacie, przedszkolu, branży beauty lub na stanowisku pielęgniarza, jest wynikiem zmieniających się postaw i potrzeb społecznych. Można powiedzieć, że różowe kołnierzyki, nie są dziś zarezerwowane wyłącznie dla kobiet.

Kolorowe kołnierzyki - czerwony, zielony i srebrny

W związku z rosnącą potrzebą dokładnego zrozumienia i opisania zmian zachodzących na globalnym rynku pracy powstało wiele terminów analogicznych do blue i white collars. Oprócz różowych kołnierzyków możemy wyróżnić także czerwone, zielone i srebrne.

Czerwone kołnierzyki (red collars) – to pracownicy sektora administracji publicznej, takich jak urzędy, ministerstwa, organizacje rządowe i publiczne. „Red collars” są odpowiedzialni za wdrażanie polityk rządowych, zarządzanie zasobami publicznymi, przygotowywanie regulacji, świadczenie usług publicznych oraz zapewnienie sprawnego funkcjonowania administracji państwowej.

Zielone kołnierzyki (green collars) – to termin odnoszący się do pracowników wykonujących zadania związane z ochroną środowiska, zrównoważonym rozwojem oraz ekologicznymi technologiami. Ich praca koncentruje się na minimalizowaniu negatywnego wpływu człowieka na planetę, promowaniu odnawialnych źródeł energii oraz wspieraniu działań na rzecz ochrony przyrody. W miarę jak globalna świadomość ekologiczna rośnie, rola zielonych kołnierzyków staje się coraz bardziej istotna.

Srebrne kołnierzyki (silver collars) – to określenie służące opisaniu pracowników w wieku emerytalnym lub przedemerytalnym, którzy pozostają aktywni zawodowo. Osoby z pokolenie baby boomers wyróżniają się wysokim zaangażowaniem w pełnione obowiązki i dużym doświadczeniem zawodowym. Często pełnią funkcje doradcze, mentoringowe i zarządcze, kierując zespołami i wdrażając nowych pracowników do struktur firmowych.

Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *