Jak zostać stewardessą? Jakie wymagania musi spełniać stewardessa międzynarodowych linii lotniczych?

Stewardessa oraz steward to pracownicy linii lotniczych odpowiedzialni za zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu pasażerów podczas lotów. Praca cabin crew, czyli załogi pokładowej, daje możliwość odwiedzania odległych miejsc i poznawania różnych kultur, oferując przy tym atrakcyjne zarobki i benefity. Jednak zanim wzbije się w powietrze, przyszła stewardessa musi przejść przez rygorystyczny proces rekrutacji i intensywne szkolenie. Jak zostać stewardessą? Jakie wymagania należy spełnić i czego oczekują od kandydatek i kandydatów międzynarodowe linie lotnicze?

Przeczytaj również: Praca na statku — na czym polega? Jakich kwalifikacji wymaga? Czy oferuje dobre zarobki?

Jak zostać stewardessą i latać z najlepszymi liniami lotniczymi?

Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?

Jak wygląda praca stewardessy?

Przed każdym lotem stewardessa sprawdza, czy sprzęt bezpieczeństwa — maski tlenowe, kamizelki ratunkowe, gaśnice i zestawy pierwszej pomocy — znajduje się na swoim miejscu i działa prawidłowo. Stewardessa i steward na pokładzie samolotu witają pasażerów, pomagają im znaleźć miejsca i umieścić bagaż podręczny w schowkach.

Przed startem stewardessa prezentuje pasażerom procedury bezpieczeństwa oraz lokalizację wyjść ewakuacyjnych. Podczas lotu załoga cabin crew serwuje posiłki, napoje oraz przekąski. Może także prowadzić sprzedaż produktów bezcłowych. Do obowiązków stewardess należy monitorowanie kabiny w trakcie lotu i reagowanie uwagę na ewentualne zagrożenia dla bezpieczeństwa.

W razie potrzeby stewardessa udziela pasażerom pierwszej pomocy. W przypadku poważniejszych incydentów medycznych koordynuje działania wraz z personelem medycznym na lotnisku docelowym lub przekazuje informacje pilotowi, aby umożliwić lądowanie awaryjne. W sytuacjach awaryjnych prowadzi także ewakuację pasażerów, dbając o szybkie i bezpieczne opuszczenie samolotu.

Po zakończeniu lotu stewardessa sprawdza stan kabiny, zgłasza wszelkie uszkodzenia i dba o to, by samolot był gotowy do następnego rejsu. Obowiązki stewardess są więc bardzo zróżnicowane i wymagają wysokiego poziomu odpowiedzialności, profesjonalizmu oraz umiejętności interpersonalnych.

Stewardessa — rekrutacja do pracy w liniach lotniczych

Jak zostać stewardessą? Jak wziąć udział w rekrutacji? Dla osób marzących o karierze cabin crew dostępne są dwie możliwości:

  1. Kandydaci mogą złożyć aplikację online, poprzez stronę internetową linii lotniczej. Wymaga to wypełnienia formularza, załączenia CV w języku angielskim i listu motywacyjnego. Przyszłe stewardessy muszą także dołączyć do aplikacji komplet zdjęć spełniających wymogi określone przez linie lotnicze. Zazwyczaj są to cztery fotografie — dwie portretowe i dwie przedstawiające całą sylwetkę. 
  2. Linie lotnicze regularnie organizują tzw. open day, podczas którego każda osoba zainteresowana pracą stewarda i stewardessy może osobiście złożyć aplikację, przejść wstępną rozmowę kwalifikacyjną i uczestniczyć w krótkim spotkaniu informacyjnym. Daty i lokalizacje najbliższego open day możesz sprawdzić na stronie konkretnych linii lotniczych. 

Stewardessa wymagania formalne, umożliwiające pracę jako cabin crew

Jakie wymagania stewardessa musi spełnić, aby rozpocząć pracę na pokładzie samolotu? Podstawowe kwestie, na które rekruterzy zwracają szczególną uwagę to wiek i wzrost kandydatów i kandydatek, a także umiejętności językowe oraz interpersonalne.

  1. Stewardessa i steward — wymagania wiekowe

Niektóre linie lotnicze jak np. Emirates, Qatar Airways czy Etihad przyjmują wyłącznie kandydatów i kandydatki w przedziale wiekowym 21-35 lat. Polskie Linie Lotnicze LOT zatrudniają natomiast wyłącznie osoby pełnoletnie i nie ustalają górnej granicy wiekowej. Praca jako stewardessa w Polsce jest dzięki temu w zasięgu zarówno bardzo młodych ludzi, jak i doświadczonych pracowników, szukających dla siebie nowej ścieżki zawodowej

2. Jaki jest idealny wzrost stewardessy?

Stewardessa musi być w stanie bez problemu sięgnąć do górnych schowków bagażowych, aby pomóc pasażerom z umieszczaniem i wyciąganiem bagażu podręcznego. Odpowiedni wzrost jest również istotny przy obsłudze sprzętu bezpieczeństwa, takiego jak maski tlenowe, kamizelki ratunkowe i gaśnice. A więc ile wzrostu musi mieć stewardessa? Większość linii lotniczych przyjmuje przedział pomiędzy 158 a 190 cm wzrostu, zarówno dla stewardess, jak i stewardów. 

3. Stewardessa — praca wymagająca znajomości języków

Znajomość języka angielskiego jest kluczowym wymogiem dla stewardess na całym świecie. Praca na pokładzie samolotu wymaga komunikacji z pasażerami z różnych krajów, a angielski jest uznawany za międzynarodowy język lotnictwa. Stewardessa musi więc znać język angielski co najmniej na poziomie B2. Warto też pamiętać, że w większości przypadków rozmowa kwalifikacyjna na członka cabin crew odbywa się w języku angielskim. 

rekrutacja na stewardessę

Rekrutacja na stewardessę — najważniejsze etapy procesu rekrutacyjnego

Spełniasz wszystkie z powyższych wymagań? Jeśli wyróżnisz się na tle konkurencji, możesz przejść do kolejnego etapu! Proces rekrutacji na stanowisko stewardessy, zarówno w polskich, jak i zagranicznych liniach lotniczych, składa się z wielu części. Najważniejsze z nich to:

  1. Rozmowa kwalifikacyjna w języku angielskim

Rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko stewardessy jest kluczowym etapem w procesie rekrutacji. Jej celem jest sprawdzenie umiejętności interpersonalnych oraz językowych. Rozmowa kwalifikacyjna odbywa się częściowo lub w całości w języku angielskim. Kandydaci muszą płynnie porozumiewać się w języku obcym, wykazać się wiedzą na temat kultury organizacyjnej danych linii lotniczych i w spójny sposób przedstawić swoje doświadczenie, zdolności i motywacje.

Częste pytania, na które musi odpowiedzieć przyszła stewardessa, to:

  • Dlaczego chcesz pracować jako stewardessa/steward?
  • Dlaczego zdecydowałaś/eś się aplikować do naszej firmy?
  • Jak radzisz sobie ze stresem i presją czasu?
  • Jakie są Twoje mocne strony i słabe strony? (klik link)
  • Opisz sytuację, w której musiałeś poradzić sobie z trudnym klientem.

2. Testy psychologiczne

Odpowiedzi, których kandydaci udzielają w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, często są weryfikowane w praktyce. Kolejnym etapem rekrutacji są testy psychologiczne, których zadaniem jest sprawdzenie, jak przyszła stewardessa radzi sobie w pracy w grupie, jak reaguje na sytuacje stresowe i czy jest w stanie wykonywać wymagające zadania pod presją czasu.

3. Badania lekarskie i testy sprawnościowe

Praca stewardessy jest wymagająca fizycznie i psychicznie, dlatego stan zdrowia kandydatek i kandydatów odgrywa kluczową rolę. Jednym z najważniejszych etapów rekrutacji są szczegółowe badania lekarskie, potwierdzające pełną zdolność do pracy w wymagających warunkach lotniczych. Niektóre choroby przewlekłe mogą uniemożliwić pracę jako cabin crew!

Praca jako stewardessa wymaga stałej gotowości do podjęcia działania w sytuacjach awaryjnych! Kandydaci, którzy pomyślnie przejdą badania lekarskie, przystępują do testów sprawnościowych. Zazwyczaj obejmują one przepłynięcie w basenie dystansu minimum 25 metrów, ćwiczenia sprawdzające zdolność utrzymania równowagi i szybkość reakcji, a także podnoszenie ciężarów o wadze 10-15 kg.

Uśmiech, waga i wzrost stewardessy — jak ważna jest aparycja w pracy cabin crew?

W 2010 roku tureckie linie lotnicze Turkish Airlines wysłały 13 stewardess i stewardów na przymusowy, bezpłatny urlop. Warunkiem ich powrotu do pracy na pokładzie samolotu była utrata wagi i uzyskanie odpowiedniej sylwetki w przeciągu 6 miesięcy. Sytuacja ta wywołała oburzenie wśród pracowników linii lotniczych na całym świecie. Powszechnie wiadomo, że w pracy stewardessy bardzo ważny jest profesjonalny wizerunek. Standardy co do wyglądu kandydatek i kandydatów na cabin crew znacząco różnią się jednak w przypadku linii lotniczych z różnych kontynentów.

Stewardessa wymagania ogólne dla kandydatek w Europie Zachodniej

Europejskie lotnicze nie dyskryminują osób aplikujących na stanowisko stewardessy ze względu na wiek, wagę i wygląd, starając się eliminować szkodliwe stereotypy. Najważniejsze, aby kandydaci bezbłędnie zdali testy sprawnościowe, dzięki którym przewoźnik będzie miał pewność, że na pokładzie samolotu zostaną zachowane wszelkie zasady dotyczące bezpieczeństwa.

Aparycja stewardessy jest oczywiście ważna, jednak nie bardziej istotna niż profesjonalizm i sprawność fizyczna. We wszystkich liniach lotniczych obowiązuje dress code, a pracownicy muszą perfekcyjnie prezentować się w mundurze. Wymaga to przede wszystkim proporcjonalnej sylwetki. Mile widziany jest także brak dużej wady zgryzu lub blizn. Warunkiem koniecznym jest perfekcyjna dykcja i wzrost umożliwiający bezpieczne poruszanie się po pokładzie samolotu.

Czy stewardessa może mieć tatuaże?

Czy stewardessa może mieć tatuaż? Jak najbardziej, o ile nie będzie on widoczny spod uniformu. Mundury stewardess składają się zazwyczaj z koszuli, marynarki, apaszki i spódnicy za kolano. Niektóre linie lotnicze wprowadziły w ostatnich latach bardziej swobodne damskie uniformy, przypominające fasonem męskie garnitury z długimi spodniami. O ile tatuaże nie znajdują się na szyi, twarzy, dłoniach czy łydkach, nie będą żadną przeszkodą dla kandydatów na cabin crew.

Kontrowersyjne wymagania wobec stewardess na Bliskim Wschodzie

Linie lotnicze Emirates Airline, których główna siedziba znajduje się w Dubaju, wyznaje politykę „im lepiej wyglądasz, tym lepiej się czujesz”. Dlatego też przed przystąpieniem do pracy na pokładzie samolotu, przyszłe stewardessy przechodzą 7-tygodniowe szkolenie, dotyczące prawidłowej pielęgnacji cery i włosów oraz nakładania makijażu. Otrzymują one listę rekomendowanych kosmetyków, obejmującą konkretne odcienie pomadek, różu czy lakieru do paznokci. Podczas każdej odprawy wygląd pracownic podlega inspekcji, podczas której sprawdza się, czy ich uniform, ale także fryzura, makijaż, manicure spełniają wymogi firmy.

Takie podejście może szokować Europejczyków, przyzwyczajonych do coraz bardziej inkluzywnego i różnorodnego środowiska pracy. W Qatar Airways stewardessa musi wyróżniać się nienaganną sylwetką, a podczas kwalifikacji często sprawdzana jest nie tylko sprawność fizyczna, ale i wymiary oraz waga kandydatek. Coraz częściej byłe pracownice Lini lotniczych z Bliskiego Wschodu otwarcie mówią o tym, że ich wskaźnik BMI był ściśle kontrolowany, co negatywnie odcisnęło się na ich zdrowiu psychicznym. Trzeba pamiętać, że praca cabin crew wymaga zrozumienia różnic kulturowych i umiejętności dostosowania się do nich.

Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *