Jaki zawód wybrać? 5 prostych kroków do wyboru idealnej kariery

Średnia długość życia zawodowego Europejczyków wynosi 36 lat. Każdego tygodnia spędzamy w pracy około 40 godzin, co daje ponad 2 000 godzin rocznie. To kawał czasu i spora część Twojego życia. Właśnie dlatego od tego, jaki zawód wybierzesz, zależy tak wiele. Decyzja o wyborze kariery zawodowej rzutuje nie tylko na zarobki, ale także na możliwość rozwoju, realizowania aspiracji i poczucie spełnienia. Zastanawiasz się jaki zawód do Ciebie pasuje? Przedstawiamy kompletny poradnik, dzięki któremu w 5 prostych krokach znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Dowiedz się również: Jak napisać dobre CV? Praktyczne porady i przykłady, które pozwolą Ci napisać najlepsze CV

Spis treści:

jaki zawód wybrać?

Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?

Jak wybrać zawód w 5 krokach?

Właśnie skończyłeś szkołę i szukasz pierwszej pracy? A może zastanawiasz się jaki zawód wybrać po 40 roku życia, kiedy planujesz przebranżowienie? Znajdź dla siebie odpowiednią ścieżkę kariery, odpowiadającą na Twoje najważniejsze potrzeby i dopasowaną do Twoich predyspozycji oraz zainteresowań. Jak to zrobić? Dowiedz się, jaki zawód do Ciebie pasuje, wykonując 5 prostych kroków.

Krok 1: Jaki zawód do mnie pasuje? Wymień swoje umiejętności, talenty i cechy charakteru

Jaka jest idealna praca dla Ciebie? Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, zastanów się nad tym, jak mógłbyś opisać siebie. Jakie są Twoje pasje, zdolności i talenty? W czym jesteś naprawdę dobry i jaką masz osobowość? Jesteś osobą o analitycznym umyśle czy kreatywną duszą? Czy wolisz pracować samodzielnie, czy w zespole? To, jaki zawód do Ciebie pasuje, jest związane z Twoim charakterem, umiejętnościami i zainteresowaniami. Określenie tego, co jest dla Ciebie naprawdę ważne i co motywuje Cię do działania, jest pierwszym krokiem do poznania możliwych dróg zawodowych.

Masz problem z określeniem swoich mocnych stron, cech osobowości i talentów? Możesz skorzystać z dostępnych w internecie testów osobowości i predyspozycji zawodowych. Jednym z najpopularniejszych narzędzi, wykorzystywanych w procesie rekrutacji przez wiele międzynarodowych korporacji, jest Test Gallupa, określający wrodzone talenty i kompetencje kandydata na dane stanowisko. Możesz także sięgnąć po testy skupiające się na cechach Twojego charakteru. Jeśli nie wiesz, jaki zawód wybrać psychotest MBTI, znany także jako 16 osobowości, pomoże Ci określić, w jakim środowisku pracy będziesz czuł się najlepiej.

Krok 2: Określ swoje cele zawodowe

Kolejnym krokiem na drodze do wyboru odpowiedniej ścieżki kariery, jest określenie Twoich oczekiwań. Zastanów się nie tylko nad aspiracjami i celami zawodowymi, ale także tym, jakie warunki pracy będą dla Ciebie satysfakcjonujące. Bardziej odpowiada Ci praca z ludźmi, czy też jako introwertyk preferujesz indywidualną pracę z danymi, tekstem lub liczbami? Zależy Ci na możliwości dynamicznego rozwoju czy bezpiecznej stabilizacji? Zależy Ci na z góry ustalonych godzinach, czy nienormowanym czasie pracy? Ważne jest także, aby realnie określić swoje oczekiwania finansowe.

Krok 3: Poznaj rynek pracy

Wiesz już, jakie są Twoje mocne strony i oczekiwania? Teraz przyszedł czas na przejrzenie ofert pracy i wybranie tych, które będą najlepiej dopasowane do Twojego profilu zawodowego. Zadaj sobie pytanie “jaka praca do mnie pasuje?” i na podstawie określonych wcześniej cech osobowości, zdolności, talentów i oczekiwań wobec pracodawcy, wybierz oferty, które spełniają najważniejsze kryteria. Czy Twoje zainteresowania pokrywają się z obecnymi trendami rynku pracy? Jakie są prognozy dotyczące popytu na konkretne zawody w przyszłości?

Jesteś introwertykiem, ceniącym sobie możliwość realizacji indywidualnych projektów i lubiących pracę z danymi? Prawdopodobnie doskonale sprawdzisz się w sektorze IT, e-commerce lub finansowym. Ekstrawertycy, lubiący kontakt z człowiekiem i pracę zespołową, wyróżniający się energią i proaktywną postawą, mogą natomiast świetnie odnaleźć się w branży trenerskiej, turystycznej lub sprzedaży bezpośredniej. Idealna praca dla Ciebie może okazać się jedną z najbardziej przyszłościowych branż, przeżywających obecnie gwałtowny rozwój!

Poznanie rynku pracy jest kluczowe dla poznania dostępnych dla Ciebie możliwości zawodowych. Jak zrozumieć rynek pracy i dowiedzieć się, jaki zawód wybrać? Systematycznie przeglądaj ogłoszenia o pracę na portalach rekrutacyjnych, aby zrozumieć, jakie umiejętności i kwalifikacje są obecnie najbardziej poszukiwane. Zapoznaj się dostępnymi w internecie badaniami rynku pracy, śledź blogi, kanały YouTube oraz inne media poświęcone branży, która Cię interesuje.

Krok 4: Postaw na samorozwój

Udało Ci się znaleźć branżę, w której Twoim zdaniem będziesz mógł rozwinąć skrzydła i wykorzystać swoje naturalne predyspozycje? Zastanów się, czy możesz zwiększyć swoje szanse na zdobycie zatrudnienia, poprzez udział w specjalistycznych kursach i szkoleniach. Systematycznie pogłębiaj swoją wiedzę poprzez śledzenie branżowych mediów i networking. Przygotuj się do rozmowy z potencjalnym pracodawcą, tak, aby na pytanie “dlaczego chcesz u nas pracować?” odpowiedzieć z pełną świadomością swoich kompetencji i pochwalić się doskonałą znajomością sektora, do którego aplikujesz.

Krok 5: Do dzieła!

Przed Tobą ostatni krok na drodze do znalezienia idealnej pracy. Przygotuj dokumenty aplikacyjne przedstawiające Twój profil zawodowy i dopasowane do ofert, na które aplikujesz. Jeśli już wiesz, jaki zawód będzie dla Ciebie odpowiedni, pozostało tylko czekać na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną i przedstawić potencjalnemu pracodawcy swoją kandydaturę!

Jak wybrać zawód po studiach?

Mimo zdobycia wykształcenia wyższego, wiele osób czuje się zagubionych i niepewnych w kwestii swojej przyszłości zawodowej. Absolwenci uczelni wyższych często nie wiedzą, na jakie stanowiska powinni aplikować, żeby móc wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności. Chcesz dowiedzieć się, w jakim zawodzie będziesz mógł wykorzystać swoje doświadczenie? Skorzystaj z pomocy biura karier lub profesjonalnego doradcy zawodowego, który podpowie Ci, jak wybrać zawód spójny z Twoim wykształceniem. Zarówno studenci kierunków ścisłych, humanistycznych, jak i społecznych mogą wybierać spośród wielu ciekawych branż.

  • Gdzie można pracować po finansach i rachunkowości? Najpopularniejsze branże, wybierane przez studentów finansów i rachunkowości to bankowość, doradztwo finansowe, audyt, ubezpieczenia oraz konsulting.
  • Gdzie można pracować po turystyce i rekreacji? Studia na tym kierunku umożliwiają rozpoczęcie kariery w biurach podróży, instytucjach kultury, sektorze HoReCa, eco-turystyki oraz publicznym – lokalnych jednostkach administracji i placówkach dyplomatycznych.
  • Gdzie można pracować po administracji? Absolwenci administracji mogą zdecydować się na podjęcie pracy w instytucjach związanych z Unią Europejską, organizacjach pozarządowych, agencjach nieruchomości, a także organizacjach edukacyjnych. 
  • Gdzie można pracować po ekonomii? Studia z zakresu ekonomii oferują szeroką gamę możliwości zawodowych. Absolwenci ekonomii mogą znaleźć zatrudnienie w sektorze finansowym, organizacjach międzynarodowych, agencjach badawczych, specjalistycznych redakcjach dziennikarskich oraz branży energetycznej. 
  • Gdzie można pracować po farmacji? Absolwenci farmacji mają dostęp do licznych ścieżek kariery. Mogą podjąć pracę w szpitalach, laboratoriach, przedsiębiorstwach farmaceutycznych, branży kosmetycznej, organizacjach humanitarnych, a także sektorze sprzedaży i marketingu. 
  • Gdzie można pracować po resocjalizacji? Studia z zakresu resocjalizacji umożliwiają pracę wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc i wsparcie osób wykluczonych lub mających trudności w społecznej integracji. Są to przede wszystkim ośrodki resocjalizacyjne, więziennictwo, oświata, placówki opiekuńcze, ośrodki pomocy społecznej oraz placówki oferujące terapię zajęciową. 

Gdzie można pracować bez wykształcenia wyższego?

Choć wykształcenie często ułatwia znalezienie pracy i planowanie własnej kariery, istnieje wiele zawodów, w których zatrudnienie mogą znaleźć osoby, które nie ukończyły szkół branżowych. W sektorach takich jak ochrona, budownictwo i handel zazwyczaj wymagane jest jedynie odbycie specjalistycznego kursu lub szkolenia, których koszt w przypadku niewykwalifikowanych pracowników może pokryć pracodawca. Gdzie można pracować bez formalnego wykształcenia? W branży sprzątającej, hotelarskiej, usługowej i rozrywkowej, liczą się przede wszystkim umiejętności i predyspozycje zawodowe. Gdzie można pracować z wykształceniem podstawowym? Zawód kuriera, magazyniera, pokojówki, kelnera czy kasjera może wykonywać każdy, kto posiada odpowiednie umiejętności miękkie i dobrze czuje się w pracy fizycznej.

Jaki zawód wybrać w Niemczech?

Rozważasz wyjazd za granicę i szukasz zawodu, który mógłbyś wykonywać za granicą? Niemiecki rynek pracy jest otwarty na pracowników zza granicy, czego powodem jest zmieniająca się demografia. Ze względu na starzenie się społeczeństwa niemieckiego oraz wyzwania demograficzne, niemieccy pracodawcy poszukują kandydatów z zagranicy, aby wspierać rozwój gospodarczy. Polscy pracownicy są cenieni za swoje umiejętności zawodowe i solidność w wykonywaniu obowiązków.

Polacy często podejmują także pracę w branżach, które borykają się z niedoborami pracowników na niemieckim rynku pracy, takich jak budownictwo, opieka zdrowotna, IT czy rolnictwo. Jaki zawód może wykonywać polski pracownik w Niemczech? Obecnie szczególnie poszukiwani są specjaliści z branży medycznej i opiekuńczej – lekarze różnych specjalności, pielęgniarki i pielęgniarze oraz opiekunowie osób starszych. Pracodawcy poszukują także wykwalifikowanych rzemieślników – elektryków, hydraulików, mechaników i stolarzy, a także murarzy, cieśli, operatorów maszyn, kierowców i techników serwisowych.

jak wybrać zawód?

Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *