Szablon CV bez doświadczenia – jak napisać pierwsze CV bez doświadczenia?

Kandydaci, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy często zadają sobie pytanie – co napisać w CV jeśli nie mam żadnego doświadczenia? Twój profil zawodowy bez doświadczenia wcale nie musi być nieatrakcyjny dla pracodawcy. Dowiedz się, jak napisać CV bez doświadczenia zawodowego, tak aby przyciągnąć uwagę rekrutera i zdobyć pierwszą pracę.

CV bez doświadczenia - spis treści

CV bez doświadczenia

Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?

CV bez doświadczenia - wzór

Imię i nazwisko
Numer telefonu
Adres e-mail

Podsumowanie zawodowe

Jestem absolwentką filologii szwedzkiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Odbyłam 3-miesięczne praktyki zawodowe jako pracownik ds. wsparcia klienta na rynku szwedzkim oraz roczny wolontariat w fundacji działającej na rzecz lokalnej społeczności. Biegle mówię w języku szwedzkim i angielskim. Jestem osobą otwartą i zaangażowaną, łatwo nawiązuję relacje z ludźmi. Współpraca z Państwa firmą pozwoli mi wykorzystać swoje zdolności językowe oraz interpersonalne i zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe z zakresu sprzedaży.

Wykształcenie 

10.2017-06.2022 Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, filologia szwedzka, spec. komunikacja językowa w biznesie i administracji; magister

Praktyki zawodowe

06.2021-09.2021 Firma XYZ

Stanowisko: Pracownik ds. wsparcia klienta z j. szwedzkim

Zakres obowiązków:

 • Transkrypcja rozmów z klientami
 • Weryfikacja treści ofert sprzedażowych
 • Korekta tłumaczeń

Wolontariat

09.2018–09.2019 Fundacja XYZ 

Stanowisko: Wolontariusz

Zakres obowiązków:

 • pomoc w zarządzaniu profilami social media fundacji
 • organizowanie zbiórek i koncertów charytatywnych
 • koordynowanie warsztatów artystycznych dla dzieci

Umiejętności:

język szwedzki – poziom C1

język angielski – poziom C1

Pakiet MS Office – poziom zaawansowany

prawo jazdy kat. B 

zarządzanie kanałami social media

wysoka kultura osobista i zdolności interpersonalne 

Kursy, szkolenia, certyfikaty:

certyfikat Microsoft Office Specialist dla Microsoft Excel

certyfikat CAE (Certificate in Advanced English)

Zainteresowania

Kultura Szwecji, psychologia biznesu, triathlon

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę XYZ w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

CV bez doświadczenia wzór

Jak napisać CV bez doświadczenia?

Szukając pierwszej pracy, będziesz konkurować z kandydatami posiadającymi dużo większy staż. Pierwsze CV bez doświadczenia musi więc skupiać się na Twoich mocnych stronach i przekonać rekrutera, że mimo krótkiej historii zawodowej, bezbłędnie poradzisz sobie z każdym wyzwaniem. Przykładowe CV studenta bez doświadczenia powinno zawierać szczegółowy opis posiadanych umiejętności – zarówno twardych, jak i miękkich. Podkreśl swoje wykształcenie i pochwal się ukończonymi kursami. Napisz także czym się interesujesz – przedstaw swoje pasje i hobby, zwłaszcza, jeśli wiążą się z posadą, o którą się ubiegasz.

Profil zawodowy bez doświadczenia - jak przyciągnąć uwagę rekrutera?

Wielu kandydatów nieposiadających dużego doświadczenia, decyduje się pominąć w swoim CV sekcję przedstawiającą profil zawodowy. To błąd! Cel zawodowy w CV bez doświadczenia przedstawi Cię potencjalnemu pracodawcy jako osobę profesjonalną, zaangażowaną i zmotywowaną. Jakie informacje powinny znaleźć się w profilu zawodowym w CV osoby bez doświadczenia?

 1. W pierwszym zdaniu opisz swoje wykształcenie.
 2. Jeśli uczestniczyłeś w  wolontariacie, ukończyłeś staż lub praktyki studenckie, koniecznie pochwal się zdobytym doświadczeniem.
 3. Przedstaw swoje umiejętności i największe osiągnięcia. 
 4. Wyjaśnij, dlaczego dana oferta pracy jest dla Ciebie atrakcyjna i odnieś się do swoich zawodowych ambicji. 

Twoje CV powinno być dopasowane do ogłoszenia o pracę, dlatego skup się na przedstawieniu kompetencji istotnych z punktu widzenia pracodawcy. Unikaj utartych formułek, postaw na profesjonalizm i oryginalność.

Wykształcenie w CV bez doświadczenie - wzór

W przypadku CV osoby bez doświadczenia wykształcenie może okazać się kluczową informacją dla rekrutera. Świadczy o posiadaniu szerokiej wiedzy, a często wskazuje także na zainteresowania zawodowe. Zazwyczaj w CV uwzględnia się jedynie ostatni ukończony stopień edukacji, chyba, że poprzednie etapy są związane bezpośrednio ze stanowiskiem, na które aplikuje kandydat. W przypadku niewielkiego doświadczenia warto rozwinąć sekcję “wykształcenie” o ukończone specjalizacje i dodatkowe aktywności, a nawet tytuł pracy dyplomowej.

CV dla osoby bez doświadczenia - przedstaw swoje umiejętności

Brak doświadczenia w CV nie jest przeszkodą do przedstawienia siebie jako kandydata, który doskonale sprawdzi się na danym stanowisku. Jeśli posiadasz umiejętności i kompetencje określone w ogłoszeniu, na które aplikujesz, wymień je, lub krótko opisz. Wspomnij zarówno o umiejętnościach twardych, jak i miękkich. Jakie umiejętności mogą znaleźć się w CV osoby bez doświadczenia?

 • Znajomość języków obcych – określ poziom swoich kompetencji językowych, korzystając z sześciostopniowej skali – od A1 do C1
 • obsługa edytorów tekstu, arkuszy kalkulacyjnych, programów graficznych, księgowych lub baz danych, a także aplikacji
 • zarządzanie kanałami social media
 • tworzenie prezentacji 
 • umiejętności i wiedza związane ze zdobytym wykształceniem
 • prawo jazdy kat.B
 • łatwość w nawiązywaniu relacji
 • zdolność analitycznego myślenia
 • umiejętność pracy pod presją czasu
bezpłatny kreator cv

CV dla studenta bez doświadczenia? Skup się na aktywnościach dodatkowych

Doświadczenie zawodowe to nie tylko płatna praca na pełen etat. Większość pracodawców docenia kandydatów, którzy mogą pochwalić się ciekawymi aktywnościami dodatkowymi. Wolontariaty, staże, praktyki zawodowe, ale także działalność w samorządzie, udział w konferencjach czy realizacja własnych projektów sprawiają, że Twoja kandydatura staje się dla pracodawcy bardziej interesująca. Opisując zaangażowanie w dodatkowe aktywności, podkreśl cenne doświadczenie, jakie dzięki nim zdobyłeś.

CV bez doświadczenia - określ swoje zainteresowania i zawodowe ambicje

W CV osoby bez doświadczenia odpowiednie podkreślenie zainteresowań ma szczególne znaczenie. Wymień 2-3 ciekawe hobby, które przedstawią Cię jako osobę zaangażowaną i ceniącą sobie rozwój osobisty. Być może Twoje zainteresowania wiążą się z posadą, na którą aplikujesz – to cenna informacja dla rekrureta. Jeśli w sekcji zainteresowania ciekawie przedstawisz swoje pasje i ambicje zawodowe, zwiększysz swoją szansę na zdobycie wymarzonej posady. 

Zainteresowania mogą sugerować osobie rekrutującej, że świetnie sprawdzisz się jako kandydat na dane stanowisko. Co zainteresowania w CV bez doświadczenia mówią o Tobie jako o potencjalnym pracowniku?

 • Sporty indywidualne – mogą świadczyć o skoncentrowaniu na osiąganiu wyznaczonych celów i silnej determinacji
 • pisanie bloga, opowiadań lub recenzji – wskazują na kreatywność i umiejętność posługiwania się słowem pisanym
 • prowadzenia kanałów social media – wymagają doskonałego orientowania się w aktualnych trendach, komunikatywności i otwartości
 • psychologia sprzedaży – podkreśla znajomość zagadnień z branży marketingowej

Czy CV bez doświadczenia i wykształcenia może być atrakcyjne dla pracodawcy?

Jeśli w ogłoszeniu o pracę nie pojawia się informacja o konkretnych oczekiwaniach dotyczących wykształcenia, możesz pominąć tę sekcję w swoim CV. Wiele zawodów nie wymaga konkretnego poziomu edukacji. Kariera w administracji publicznej, służbach mundurowych, marketingu czy też sektorze HR wymaga jedynie wykształcenia średniego. Osoby, które właśnie ukończyły liceum lub są w trakcie studiów i szukają swojej drogi zawodowej, mogą rozwijać się w wielu branżach. 

Pracownicy, którzy dopiero rozpoczynają karierę, są zazwyczaj entuzjastycznie nastawieni do pracy i chętni do podejmowania wyzwań.  Odpowiednio napisane CV po liceum bez doświadczenia wcale nie musi zostać odrzucone przez rekrutera. W dokumentach aplikacyjnych podkreśl swój profesjonalizm, zawodowe ambicje i chęć rozwoju. Skup się na przedstawieniu swoich mocnych stron, posiadanych umiejętności, ukończonych kursów lub zdobytych certyfikatów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *