Blog

nowoczesne cv

Jak napisać nowoczesne CV? Poznaj trendy na 2025 rok

Badania pokazują, że masz niewiele czasu, aby zainteresować rekrutera swoim CV. Estetyczny, czytelny i konkretny życiorys może Cię wyróżnić na tle konkurencji. Stworzyłeś już dokument, lecz telefon milczy? Wówczas musisz się zastanowić, dlaczego pracodawcy nie reagują na Twoje aplikacje. Najpierw zwróć uwagę na CV, ponieważ to ono jest najważniejsze. Jednak, jak się z nim przebić przez tysiące innych zgłoszeń? Poznaj nasze wskazówki, które pomogą Ci stworzyć nowoczesne CV. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem.

europass cv

Europass CV – czym jest i jak je stworzyć?

Poszukujesz pracy poza granicami naszego kraju? Słyszałeś o Europass? To projekt, za który odpowiedzialna jest Unia Europejska. Formularz dostępny w Internecie przeprowadza kandydata przez proces tworzenia dokumentów aplikacyjnych. Główna zaleta to, że jest bezpłatny i ujednolicony dla całej Europy. Formularz Europass pomaga tworzyć różne dokumenty według określonego standardu oraz w wielu językach, w tym polskim. W naszym artykule przedstawimy niezbędne informacje dotyczące tego projektu.

referencje

Referencje – jaką funkcję pełnią referencje w CV i czy muszą się w nim znaleźć?

Zastanawiasz się, czy referencje umieszczone w CV mają jakiekolwiek znaczenie? Przecież nikt nie zadzwoni do Twojego byłego szefa, żeby zapytać, jak radziłeś sobie w pracy! Czy na pewno? Prawda jest taka, że referencje w CV mogą okazać się Twoją tajną bronią w walce o wymarzoną pracę. Dobre referencje od obecnego pracodawcy, byłego współpracownika lub klienta, potwierdzają Twoje doświadczenie i kompetencje, dodając wiarygodności temu, co napisałeś w CV. Dzisiaj podpowiadamy, jak napisać skuteczne referencje, gdzie je umieścić i jak skutecznie zwiększyć swoją szansę na otrzymanie atrakcyjnej propozycji zatrudnienia.

wzór wypowiedzenia umowy o pracę

Wzór wypowiedzenia umowy o pracę – jak rozwiązać umowę o pracę?

Wypowiedzenie umowy o pracę zapowiada zazwyczaj istotne zmiany w życiu zawodowym. Niezależnie od tego, kto podejmuje decyzję o zakończeniu współpracy – pracodawca, czy pracownik – proces ten wymaga przestrzegania określonych formalności i zasad, które mają na celu ochronę obu stron. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, jak napisać wypowiedzenie za porozumieniem stron i przedstawimy uniwersalny wzór wypowiedzenia umowy o pracę wraz z objaśnieniami. Zapraszamy do lektury!

praca na akord

Praca na akord – na czym polega system akordowy? Jak obliczyć wynagrodzenie?

Praca na akord to system wynagradzania, który różni się od tradycyjnych form opartych na stałej pensji lub godzinach pracy. Wysokość zarobków zależy bowiem bezpośrednio od liczby wykonanych zadań, produktów czy usług. Innymi słowy – im więcej pracujesz, tym więcej zarabiasz. Ten system jest szczególnie popularny w takich branżach, jak produkcja, budownictwo czy rolnictwo, gdzie liczy się tempo i wydajność. W dzisiejszym artykule sprawdzamy, jak oblicza się wynagrodzenie akordowe, co o tym modelu zatrudnienia mówi Kodeks pracy oraz jakie są wady i zalety takiego rozwiązania. Zapraszamy do lektury!

cv funkcjonalne

Jak napisać CV funkcjonalne? Przydatne rady i przykładowy wzór

CV służy do zaprezentowania doświadczenia i umiejętności, które odpowiadają wymaganiom zamieszczonym w ogłoszeniu o pracę. Jest ono niezbędne dla osób poszukujących zatrudnienia, które chcą się przebranżowić lub mają przerwę w swojej karierze zawodowej. W dzisiejszych czasach świetnie sprawdzi się CV funkcjonalne, czyli życiorys stworzony na podstawie umiejętności, gdzie najważniejszą rolę odgrywają kompetencje. Jednak, jak napisać takie Curriculum Vitae? Te i inne kwestie wyjaśniamy w poniższym artykule.

jak wypłacić pieniądze z ppk

Jak wypłacić pieniądze z PPK? Poradnik krok po kroku

Pieniądze zgromadzone w Pracowniczych Planach Kapitałowych stanowią własność uczestników programu. Mogą oni dysponować środkami z konta PPK, jednak każda wypłata środków wiąże się z koniecznością spełnienia określonych warunków. Chcesz wiedzieć, kiedy i jak wypłacić pieniądze z PPK? Przedstawiamy kompletny poradnik, w którym wyjaśniamy, jak wypłacić pieniądze z PPK krok po kroku!

rekrutacja wewnętrzna

Rekrutacja wewnętrzna – pracowniku, dowiedz się więcej na ten temat

Przedsiębiorstwo otwierające nowy wakat, najczęściej managerski, stoi przed wyborem jednej z dwóch dróg pozyskania kandydatów na konkretne stanowisko. W takiej sytuacji można postawić na rekrutację zewnętrzną lub wewnętrzną. Pierwszy sposób polega na pozyskaniu nowych kandydatów za pomocą kanałów zewnętrznych. Z kolei drugi opiera się o pracowników aktualnie zatrudnionych w firmie. Każde przedsiębiorstwo samodzielnie decyduje, które rozwiązanie obiera na podstawie tego, co jest korzystniejsze, opierając swój osąd o obecną sytuację na rynku pracy czy specyfikę konkretnego stanowiska. Obie metody rekrutacji mają swoje wady i zalety. W tym artykule poruszymy najważniejsze kwestie dotyczące rekrutacji wewnątrz firmy.

linkedin

LinkedIn – co to jest? Rejestracja na LinkedIn: logowanie i tworzenie CV krok po kroku

Na pewno słyszałeś o platformie LinkedIn. To popularny portal społecznościowy, gdzie profesjonaliści z różnych branż spotykają się, wymieniają doświadczenia i szukają pracy. Social media odgrywają kluczową rolę w komunikacji, budowaniu relacji i promocji osobistej, także w kontekście zawodowym! Wśród platform, takich jak Facebook, Instagram czy Twitter, LinkedIn wyróżnia się jako miejsce stworzone z myślą o profesjonalistach. Sprawdź, co warto wiedzieć o LinkedIn. Jak założyć konto na LinkedIn i rozwijać sieć kontaktów? Przedstawiamy poradnik krok po kroku i zapraszamy do lektury!

motywacja do pracy

Motywacja do pracy – dlaczego jest tak istotna? Skąd ją czerpać?

Motywacja do pracy to temat, który dotyczy nas wszystkich – niezależnie od branży, stanowiska czy doświadczenia. To ona napędza nas do działania, pomaga przetrwać trudne chwile i czerpać satysfakcję z wykonywanych obowiązków. Chociaż każdy z nas może być zmotywowany przez inne czynniki, istnieją pewne uniwersalne elementy, które wpływają na poziom naszego zaangażowania. Przyjrzyjmy się bliżej, co może sprawiać, że budzimy się rano z chęcią do pracy lub wręcz przeciwnie – z brakiem motywacji.