Na co dzień funkcjonujemy w rzeczywistości zdominowanej przez formy interaktywne. Jednak w sferze poszukiwania pracy video CV nie jest popularnym sposobem zaprezentowania swojej kandydatury. Z czego to wynika? Przygotowanie takiego filmu rekrutacyjnego wymaga nieco więcej umiejętności i zaangażowania. Nie jest to jednak trudne, a oryginalne i warte wysiłku. Podpowiadamy, jak stworzyć wyróżniające się wideo CV.
Video CV - sprawdź:

Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?
Scenariusz na video CV – co powiedzieć, nagrywając taki życiorys zawodowy?
Co mówić, aby CV multimedialne było maksymalnie treściwe i charakterystyczne? Niech Twój papierowy życiorys będzie scenariuszem filmu. Zakreśl w nim wszystkie kluczowe informacje i sprawdź, co jest istotne w kontekście ogłoszenia o pracę. Zazwyczaj rekruterzy stawiają nacisk na doświadczenie zawodowe w CV, dlatego poświęć mu najwięcej czasu. Następnie zaprezentuj dyplom ukończenia swojego ostatniego etapu edukacji, a także certyfikaty odbytych szkoleń, o ile możesz się takowymi pochwalić.
W standardowym CV obowiązuje określona kolejność sekcji, w video Curriculum vitae możesz przełamać ten schemat. Ważne jest, aby wyróżnić się na tle innych kandydatów, użyj do tego swojej kreatywności. W takim interaktywnym CV nie ma sztywnych ram, dzięki czemu możesz zaprezentować swoje umiejętności interpersonalne. To, co powiesz, jest ważne, ale sposób prezentacji bywa nawet ważniejszy.
Postaraj się wypaść naturalnie i swobodnie, niestety na nagraniu będzie widać, że jesteś spięty i zestresowany. Możesz przykuć uwagę rekrutera ciekawostkami czy luźną formą, ale w aplikacji na wysokie stanowisko w korporacji zachowaj profesjonalizm. Unikaj długich przemówień i dygresji, postaraj się maksymalnie ograniczyć czas filmu i przekazać informacje w zrozumiały sposób.
Kiedy warto stworzyć multimedialne CV?
Video CV to oryginalny sposób na zgłoszenie swojej kandydatury, dzięki czemu na pewno zapadniesz w pamięć rekrutera. W jakich przypadkach zatem warto wystąpić przed kamerą? Oto kilka przykładów:
- życzenie rekrutera – jeśli w ogłoszeniu o pracę znajduje się wzmianka o możliwości bądź obowiązku przesłania video CV, jak najbardziej należy się do tego dostosować;
- rekrutacja do branży kreatywnej – w dziedzinach, gdzie liczy się twórcze myślenie i duch artystyczny CV w formie prezentacji będzie odpowiednim wyborem. Mowa tutaj o branżach typu dziennikarstwo czy kariera w telewizji, ale nie tylko, to także podstawa dla aspirujących aktorów;
CV video presentation jako część portfolio – CV w formie filmu sprawdzi się też jako forma autoprezentacji w branżach kreatywnych.

Jak nakręcić CV film?
Obecnie nagranie wysokiej jakości filmiku nie jest problemem. Możesz do tego wykorzystać kamerę w laptopie lub smartfon. Jeżeli chodzi o kwestie techniczne, to koniecznie zadbaj o tło. Otoczenie ma ogromne znaczenie na odbiór Twojej osoby. Postaw na schludną, neutralną przestrzeń, choć odrobina dekoracji nie zaszkodzi. Ponadto wybierz miejsce ciche i dobrze oświetlone, najlepiej z naturalnym światłem. Unikaj hałasu, który może zakłócić nagranie.
Co jeszcze należy wziąć pod uwagę, kręcąc video CV?
- Sprzęt i technika nagrywania – użyj smartfona z wysokiej jakości nagrywaniem video, postaw go na statywie lub stabilnej powierzchni, aby uniknąć drgań, upewnij się też, że dźwięk jest czysty.
- Prezentacja i mowa ciała – ubierz się profesjonalnie, jak na rozmowę kwalifikacyjną, patrz prosto w kamerę i uśmiechaj się, mów wyraźnie i pewnie, ale swobodnie.
- Montaż i edycja – po nagraniu najlepiej kilku wersji filmiku ściągnij program do edycji video i zabierz się za montowanie. Wybierz te ujęcia, na których wypadłeś najlepiej. Usuń pomyłki i dłuższe pauzy, unikaj długich nagrań.
- Poproś kogoś o ocenę – najpierw jednak obejrzyj nagranie kilka razy i sprawdź, czy wygląda profesjonalnie. Przed przesłaniem wideo do rekrutera, przedstaw je bliskiej osobie, dzięki czemu wspólnie wyłapiecie ewentualne mankamenty.

Video Curriculum vitae – dodatkowe wskazówki
Aby Twoje video CV okazało się strzałem w dziesiątkę, musisz wszystko dopiąć na ostatni guzik. Zapoznaj się z naszymi radami, a z pewnością stworzysz wyróżniający się film rekrutacyjny:
- dostosuj treść do stanowiska – na podstawie zamieszczonej oferty zdecyduj, które umiejętności najbardziej przydadzą się w tej pracy. Twoje video Curriculum vitae powinno pokazywać, że rozumiesz potrzeby pracodawcy;
- przygotuj się jak do rozmowy kwalifikacyjnej – Twoja prezentacja powinna być tak samo profesjonalna, jak podczas spotkania na żywo z rekruterem;
- przygotuj także klasyczne CV – przesyłając film, możesz załączyć standardowy życiorys, koniecznie w mailu do rekrutera umieść swoje dane do kontaktu.
CV w formie filmu to wyróżniający się sposób, który może sprawić, że otrzymasz wymarzoną posadę. Jeśli więc nie boisz się wyzwań oraz wiesz, że firma z ogłoszenia o pracę ceni kreatywność, nagraj video CV. Podejdź jednak do tego profesjonalnie, aby efekt był zadowalający. Mów bezpośrednio, wypowiadaj się pewnie i od razu przejdź do konkretów, czyli omawiania swoich kompetencji. Nagraj się kilkukrotnie, aby wyeliminować wszystkie niedociągnięcia. Ale przede wszystkim bądź pewny siebie, pozytywny i profesjonalny.
Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?
Zajrzyj też na naszego bloga:
- Przerwa w pracy – ile przerwy przysługuje pracownikowi w ciągu dnia pracy?
- Szablony CV
- Asystentka stomatologiczna – praca w gabinecie stomatologicznym – ile zarabia asystentka stomatologiczna?
- Wzory CV
- Praca sezonowa za granicą – pierwsza wakacyjna praca, czy cenne doświadczenie zawodowe?
- Przykładowe CV
- Ciąża a praca – jak Kodeks pracy chroni przyszłe mamy?