Zaświadczenie o niekaralności online to dokument w formie elektronicznej, który potwierdza, że dana osoba nie była w Polsce prawomocnie skazana za żadne przestępstwo. Umożliwia on między innymi uzyskanie prawa do wykonywania zawodu w branżach wymagających wysokiej odpowiedzialności, ubieganie się o adopcję dziecka lub udzielenie wizy czy zezwolenia na pobyt stały. Jak za pomocą platformy KRK online w prosty i szybki sposób zdobyć zaświadczenie o niekaralności online? Przedstawiamy praktyczną instrukcję krok po kroku!
Przeczytaj również: Profil zaufany — co to jest? Jak założyć profil zaufany? Jakie korzyści daje?
Jak uzyskać zaświadczenie o niekaralności przez internet?
Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?
Kto wydaje zaświadczenie o niekaralności?
Zaświadczenie o niekaralności w Polsce wydaje Krajowy Rejestr Karny (KRK), podlegający Ministrowi Sprawiedliwości. Krajowy Rejestr Karny gromadzi i udostępnia informacje o osobach prawomocnie skazanych za przestępstwa oraz innych zdarzeniach prawnych związanych z działalnością sądów karnych. Zaświadczenie o niekaralności potwierdza brak wpisów dotyczących karalności w rejestrze danej osoby.
Jak uzyskać zaświadczenie o niekaralności online — krok po kroku
Chcesz uzyskać zaświadczenie o niekaralności online? Będziesz potrzebować profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego. Pozwoli on potwierdzić Twoją tożsamość w internecie i podpisać wniosek o wydanie zaświadczenia bezpiecznym podpisem elektronicznym. Jeśli posiadasz profil zaufany zaświadczenie o niekaralności uzyskasz za pomocą platformy KRK online.
1. Zarejestruj się na platformie KRK online
Przejdź na stronę internetową ekrk.ms.gov.pl i kliknij przycisk “Rejestracja”. Aby utworzyć konto w systemie Krajowego Rejestru Karnego jako osoba fizyczna, musisz podać dane kontaktowe, takie jak imię, nazwisko, numer pesel i adres zameldowania oraz adres e-mail. Zostaniesz także poproszony o stworzenie identyfikatora użytkownika i hasła oraz zaakceptowanie warunków korzystania z Systemu KRK online Ministerstwa Sprawiedliwości.
2. Wypełnij wniosek o niekaralności online
Po zalogowaniu się wybierz opcję “Wnioski i zapytania”, a następnie “Wniosek o osobę”. Zostaniesz przekierowany do formularza wniosku. Aby uzyskać zaświadczenie o niekaralności przez internet, uzupełnij wszystkie pola formularza. Jeśli wniosek zostanie wypełniony właściwie, po kliknięciu przycisku “Zapisz” wyświetli się komunikat “Wszystkie wymagane pola zostały wypełnione”.
3. Podpisz zaświadczenie o niekaralności przez profil zaufany
Pod prawidłowo wypełnionym formularzem wyświetli się przycisk “Podpisz”. Wniosek o niekaralności online możesz podpisać za pomocą podpisu kwalifikowanego lub profilu zaufanego. Wybierz interesującą Cię opcję – “Podpisz profilem zaufanym” lub “Podpisz podpisem kwalifikowanym”. Zostaniesz przeniesiony na stronę ePUAP, na której możesz zalogować się za pomocą hasła lub bankowości elektronicznej. Po zalogowaniu do ePUAP otrzymasz możliwość podpisania wniosku w wybrany sposób — system poprowadzi Cię przez kolejne strony autoryzacji podpisu.
4. Opłać wniosek w KRK online
Podpisany wniosek należy opłacić. Koszt wniosku to 20 zł. Po kliknięciu “Zapłać i wyślij” zostaniesz przekierowany do strony Przelewy24 i listy dostępnych form płatności. Wybierz interesującą Cię opcję i zatwierdź transakcję.
5. Pobierz zaświadczenie o niekaralności online
Jak pobrać zaświadczenie o niekaralności? Zaświadczenie KRK wydawane jest w terminie do 10 dni od daty złożenia wniosku. Dokument zajdziesz w systemie KRK online w zakładce “Odpowiedzi”. Wniosek w formie dokumentu elektronicznego możesz pobrać na swoje urządzenie w postaci pliku XML.
Jak wygląda zaświadczenie o niekaralności online?
Zaświadczenie o niekaralności online dostępne jest wyłącznie w formie cyfrowej. Plik XML przeznaczony jest do przechowywania i przesyłania danych. Możesz zapisać go na dowolnym nośniku danych — dysku zewnętrznym, USB lub płycie CD — lub wysłać bezpośrednio do pracodawcy. Wydrukowane świadectwo niekaralności, pobrane ze strony e-KRK nie będzie oficjalnym, urzędowym dokumentem!
Jeśli potrzebujesz tradycyjnej, papierowej formy zaświadczenia, musisz udać się do jednego z punktów informacyjnych KRK, działających przy sądach, lub Biura Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego w Warszawie. Na miejscu wypełnisz formularz i opłacisz wniosek (opłata za wniosek w formie tradycyjnej to koszt 30 zł). W ciągu 10 dni od daty złożenia wniosku będziesz mógł odebrać świadectwo niekaralności w wybranym punkcie, po okazaniu dokumentu tożsamości.
Kiedy potrzebne jest świadectwo o niekaralności?
Zaświadczenie KRK jest dokumentem wymaganym w przypadku niektórych procesów rekrutacyjnych. W sektorach, w których wysoka odpowiedzialność i zaufanie społeczne odgrywają szczególnie istotną rolę, posiadanie zaświadczenia o niekaralności jest warunkiem koniecznym, umożliwiającym wykonywanie zawodu. Dotyczy to przede wszystkim:
- nauczycieli,
- sędziów,
- komorników,
- prokuratorów,
- pracowników kontroli skarbowej,
- policjantów,
- detektywów,
- doradców skarbowych,
- funkcjonariuszy straży granicznej,
- licencjonowanych pracowników ochrony,
- pracowników przedszkoli,
- agentów celnych,
właścicieli kantorów wymiany walut, - pracowników samorządowych.
Ponadto zaświadczenie o niekaralności online może okazać się niezbędne w przypadku ubiegania się o wizę lub pozwolenie na pobyt stały w niektórych krajach, w procesie aplikacyjnym na wybranych uczelniach wyższych oraz w trakcie starania si
Zaświadczenie o niekaralności — kto nie dostanie zaświadczenia?
Z oczywistych względów zaświadczenie o niekaralności online nie może zostać wydane osobom, które posiadają w swoim rejestrze karnym wpis o przestępstwie lub wykroczeniu. Nie oznacza to jednak, że błędy z przeszłości całkowicie przekreślają szanse na zdobycie zaświadczenia i rozpoczęcie kariery w wybranym zawodzie. Świadectwo niekaralności może być wydane po upływie tzw. okresu zatarcia, który różni się w zależności od rodzaju przestępstwa czy wykroczenia, oraz odbytej kary. Okres zatarcia wynosi w poszczególnych przypadkach:
- 1 rok od momentu skazania na karę grzywny;
- 1 rok w sytuacji odstąpienia przez sąd od wymierzenia kary;
- 6 miesięcy od upływu okresu próby w przypadku orzeczenia kary w zawieszeniu lub umorzenia warunkowego;
- 3 lata od momentu zakończenia odbywania kary ograniczenia wolności;
- 10 lat (lub 5 lat, o ile złożony zostanie odpowiedni wniosek) od momentu zakończenia odbywania kary pozbawienia wolności.
Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?
Bądź na bieżąco z naszymi artykułami:
- Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon – jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej przez telefon?
- Feedback – co to jest? Jak dawać feedback aby osiągnąć zamierzone cele?
- Kwalifikacje w zawodzie – co to jest? Jak zdobyć kwalifikacje zawodowe?
- Przykładowe CV
- Piramida Maslowa – czym jest piramida potrzeb? Jak wykorzystać ją w zarządzaniu?
- Niebieskie i białe kołnierzyki – color collars, czyli różnorodność ról zawodowych
- CV dla emeryta – jak napisać skuteczne CV emeryta?
- Szablony CV
- Wzory CV
- Call center — praca na słuchawce — na czym polega? + zarobki
- Workation — co to jest? Jakie są wady i zalety workation?