Współczesny rynek pracy cechuje się nie tylko dużą konkurencyjnością, ale również coraz wyższymi oczekiwaniami pracowników wobec pracodawców. Rozwiązaniem, mającym na celu przyciąganie i zatrzymywanie w przedsiębiorstwach najcenniejszych talentów, są benefity, czyli pozapłacowe profity dla pracowników. Oprócz podstawowego wynagrodzenia pracownicy większości firm mogą liczyć na benefity takie jak dofinansowanie zajęć sportowych i szkoleń, prywatne ubezpieczenie medyczne, ale także codzienne posiłki czy darmowa opieka dla dzieci. Jak benefity pracownicze wpływają na motywację do pracy i wydajność pracowników? Jakie są najpopularniejsze benefity dla pracowników w Polsce i na świecie? Odpowiadamy!
Warto przeczytać również: Urlop wypoczynkowy – wymiar i zasady udzielania według Kodeksu pracy
Najciekawsze i najpopularniejsze benefity pracownicze:
- Najpopularniejsze benefity dla pracowników w Polsce
- Ciekawe benefity dla pracowników z różnych stron świata
- Japonia — benefity dla psiarzy i kociarzy, czyli biuro przyjazne zwierzętom
- USA — darmowe przedszkole i benefity zdrowotne dla czworonogów
- Hiszpania — urlop menstruacyjny to nie benefit, a prawo pracownicy
- Wielka Brytania — power nap, czyli drzemka jako benefit pracowniczy
- Belgia — wśród benefitów 4-dniowy tydzień pracy
Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?
Najpopularniejsze benefity dla pracowników w Polsce
Benefity — co to właściwie jest? W Polsce benefity pracownicze stają się coraz bardziej istotnym elementem pakietu wynagrodzeń. Firmy z różnych branż zdają sobie sprawę, że oferowanie atrakcyjnych świadczeń pozapłacowych może znacząco wpłynąć na zadowolenie, motywację i lojalność pracowników. W obliczu rosnącej konkurencji na rynku pracy polskie przedsiębiorstwa wdrażają różnorodne programy kafeteryjne, które nie tylko wspierają codzienne potrzeby pracowników, ale także promują ich rozwój osobisty i zawodowy. Jakie są najpopularniejsze benefity w Polce?
1. Benefity w pracy — karty sportowe (MultiSport, Medicover, Fitprofit)
Regularna aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania dobrego samopoczucia i równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. Przewlekłe bóle kręgosłupa, problemy z krążeniem, przemęczenie, stany depresyjne i migreny to tylko niektóre z problemów zdrowotnych, na które narażeni są przepracowani pracownicy. W trosce o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników firmy coraz częściej zachęcają ich do skorzystania z benefitów w postaci kart sportowych.
Karta MultiSport, Medicover czy Fitprofit to możliwość skorzystania z różnorodnych aktywności sportowych — siłowni, basenów, kortów tenisowych, akademii jogi, a nawet studiów tańca. Zajęcia mogą być całkowicie bezpłatne lub dostępne za niewielką opłatą. Benefity pracownicze promujące aktywność fizyczną są zazwyczaj oferowane przez firmy zatrudniające powyżej 10 pracowników.
2. Benefity pracownicze — pakiety opieki zdrowotnej (PZU Zdrowie, Medicover)
Jednym z najbardziej pożądanych benefitów pracowniczych jest pakiet prywatnej opieki zdrowotnej. Ułatwiony dostęp do różnego rodzaju usług medycznych — badań diagnostycznych, profilaktycznych i laboratoryjnych, konsultacji, szczepień, zabiegów czy rehabilitacji — niesie za sobą szereg korzyści. Pracownicy, którzy często mogą objąć opieką medyczną również członków swojej najbliższej rodziny, zyskują poczucie bezpieczeństwa i poczucie, że pracodawca dba o ich komfort i stan zdrowia. Przedsiębiorstwa mogą dzięki temu liczyć na zwiększoną motywację i lojalność wśród zatrudnionych, a przy tym odnotowują znacznie niższą absencję z powodu zwolnień chorobowych.
3. Benefity dla pracowników — prywatne przedszkola i żłobki
Pracownicy pytani o to, jakie benefity są dla nich najbardziej atrakcyjne, coraz częściej wskazują żłobek lub przedszkole dla ich dzieci. Obecnie zaledwie 10 proc. pracujących rodziców może cieszyć się dostępem do tego przywileju. Coraz więcej dużych przedsiębiorstw stara się jednak wychodzić naprzeciw potrzebom swoich pracowników i otwiera własne przedszkola i żłobki pracownicze, lub nawiązuje współpracę z placówkami znajdującymi się niedaleko siedziby firmy.
Benefity dla pracowników-rodziców pozwalają im utrzymać zdrowy work-life balance i zminimalizować koszty związane z opieką nad dziećmi. Firmą, która tworzy prywatne przedszkola dla dzieci pracowników jest chociażby Allegro. Placówki są zazwyczaj zlokalizowane bezpośrednio w budynku biurowym, dzięki czemu pracownicy każdego dnia oszczędzają czas, potrzebny na odprowadzenie i odebranie dzieci z przedszkola czy żłobku.
4. Programy kafeteryjne — rabaty, karty podarunkowe, kursy
Programy kafeteryjne to rodzaj systemów motywacyjnych, stosowanych w firmach, który umożliwia pracownikom wybór benefitów zgodnie z ich indywidualnymi preferencjami i potrzebami. Katalog benefitów, dostępnych za pośrednictwem systemów kafeteryjnych jest naprawdę szeroki – od voucherów do kina, teatru, na zabiegi spa czy zajęcia sportowe, po bony podarunkowe do popularnych sklepów i sieci restauracji oraz dostęp do różnego rodzaju zajęć edukacyjnych. To, jakie benefity dostępne są dla pracowników danej firmy, zależy od pracodawcy.
5. Benefity w formie szkoleń i kursów
Wśród benefitów obecnych dzisiaj w niemal każdej firmie, wymienić należy szkolenia pracownicze. Pracodawcy zwracają coraz większą uwagę na regularny rozwój pracowników, umożliwiając im zdobywanie nowych kompetencji, aktualizację wiedzy i poszerzanie perspektyw zawodowych. Szkolenia pracownicze przyjmują różnorodne formy. Niektóre przedsiębiorstwa oferują dofinansowanie kursów językowych czy szkoleń umożliwiających zdobycie certyfikatów branżowych. Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest nielimitowany dostęp do internetowej platformy edukacyjnej.
Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?
Ciekawe benefity dla pracowników z różnych stron świata
Benefity pracownicze mogą różnić się w zależności od danego kraju i kultury, odzwierciedlając potrzeby i zwyczaje pracowników. Niektóre z przywilejów przyjmują się wyłącznie w konkretnym kręgu kulturowym, podczas gdy inne zyskują na popularności na całym świecie. Oprócz standardowych rozwiązań, takich jak dofinansowanie zajęć sportowych, opieki medycznej, szkoleń czy ubezpieczenia na życie, pracownicy z różnych części świata mogą liczyć na benefity takie jak drzemka w godzinach pracy, głaskanie kotów, urlop menstruacyjny czy też… przedszkole dla psów.
Japonia — benefity dla psiarzy i kociarzy, czyli biuro przyjazne zwierzętom
W 2000 roku japońska firma Corporation oficjalnie wprowadziła politykę „biura przyjaznego zwierzętom”. Tokijska siedziba korporacji stała się domem dla dziewięciu kotów, adoptowanych z lokalnego schroniska. Dziennik „Japan Times” podaje także, że każdy pracownik Ferray, który przygarnie bezdomnego kota, dostaje niewielką nagrodę finansową.
Wydaje Ci się, że kocie biuro to ekscentryczna fanaberia? Nic bardziej mylnego — badania naukowe dowodzą, że codzienne interakcje z kotami znacząco zmniejszają poziom stresu, a nawet zapobiegają ryzyku wystąpienia depresji i stanów lękowych. Benefity umożliwiające pracownikom kontakt ze zwierzętami pozwalają poprawić ogólne zadowolenie z pracy, zmniejszyć absencję oraz zwiększyć produktywność.
Benefity pracownicze w Japonii dotyczą nie tylko kotów. Od 1991 roku firma Oracle w charakterze pełnoetatowych pracowników zatrudnia owczarki niemieckie, pełniące odpowiedzialną funkcję Przedstawicieli ds. leczenia i pozdrawiania. Obecnie na stanowisku psa służbowego zatrudniona jest suczka Candy, będąca czwartym z kolei psem, zajmującym to stanowisko.
Tego rodzaju benefity dla pracowników zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością również w Polsce. Niektóre firmy zdecydowały się, chociażby na wprowadzenie tzw. psich piątków lub kocich wtorków, podczas których pracownicy mogą przyprowadzić do biura swoich własnych, czworonożnych podopiecznych.
USA — darmowe przedszkole i benefity zdrowotne dla czworonogów
Magazyn Forbes ustalił, że benefity związane z opieką nad zwierzętami są jednymi z najbardziej pożądanych przez przedstawicieli pokolenia Z. Amerykańskie przedsiębiorstwo Wolverine Worldwide oferuje swoim pracownikom bezpłatne psie przedszkole, zapewniające czworonogom kompleksową opiekę w czasie, gdy ich właściciele pracują. Firma SAP America wprowadziła natomiast możliwość skorzystania z pakietu regularnej, bezpłatnej opieki weterynaryjnej.
Co ciekawe benefity dla pracowników posiadających zwierzęta domowe coraz częściej wprowadzane są także w Polsce. Ubezpieczenie i plan zdrowotny dla zwierząt oferują swoim pracownikom firmy takie jak Rossmann, CoffeeDesk czy Daimler Truck Retail Polska. Dentsu Polska i bank City Handlowy organizują natomiast webinary z udziałem weterynarzy, behawiorystów i trenerów, którzy pomagają właścicielom zwierząt poszerzać wiedzę na temat dobrostanu zwierząt domowych.
Hiszpania — urlop menstruacyjny to nie benefit, a prawo pracownicy
Hiszpania to pierwszy kraj w Europie, który w 2023 roku ustawowo wprowadził 3 dodatkowe dni pełnopłatnego urlopu menstruacyjnego. Pracownice, które w trakcie menstruacji odczuwają dyskomfort i borykają się z silnymi objawami, wpływającymi na wykonywane przez nie obowiązki zawodowe, mają prawo skorzystać z dni wolnych, przy zachowaniu pełnego wynagrodzenia. Benefity pracownicze mające na uwadze specyficzne potrzeby zdrowotne kobiet to ważny krok w stronę równouprawnienia na rynku pracy.
Warto zauważyć, że prekursorem urlopu menstruacyjnego jest Japonia, która prawo do dodatkowych dni wolnych wprowadziła już w 1947 roku! Przepisy nie regulują jednak ile dni wolnego przysługuje pracownicy, ani czy będą one płatne. Jeden płatny dzień urlopu menstruacyjnego każdego miesiąca od wielu lat funkcjonuje także w Korei Południowej i Zambii. W Polsce benefity menstruacyjne dla kobiet są stosunkowo nowym tematem. Pierwszą polską firmą, która zdecydowała się na jego wprowadzenie i zadbanie o komfort i satysfakcję swoich pracownic, jest CD Projekt Red.
Wielka Brytania — power nap, czyli drzemka jako benefit pracowniczy
Według naukowców 20-minutowa drzemka w pracy poprawia samopoczucie, motywację i koncentrację pracowników. Badania przeprowadzone przez NASA potwierdzają, ze regeneracyjna drzemka zwiększa decyzyjność i kreatywność, poprawia wydajność i pamięć, a także pozytywnie wpływa na koordynację ruchową. W krajach, w których powszechny jest problem przepracowania, wynikający z niedostatecznej ilości snu, wśród benefitów pracowniczych króluje więc przerwa na drzemkę.
Najlepszym czasem na drzemkę jest godzina 13. Zamiast zaparzyć kolejny dzbanek kawy, pracownicy niektórych oddziałów Google udają się w tym czasie do specjalnie wydzielonego pokoju i praktykują tzw. power nap, czyli drzemkę mocy. Benefit ten zachęca do zaspokajania naturalnej potrzeby organizmu na odpoczynek w trakcie wytężonego dnia pracy.
Dotychczas sen w pracy powszechny był głównie wśród lekarzy, pracujących na wielogodzinnych dyżurach. Polskie uniwersytety medyczne wprowadzają nawet zajęcia praktyczne z szybkiego zasypiania o każdej porze dnia, w różnych nietypowych miejscach. Studenci rozwijają śpiwory w salach wykładowych i drzemią na podłodze, aby nauczyć się jak szybko i efektywnie regenerować organizm. Być może benefity dla pracowników potrzebujących wyregulować swój rytm dobowy, staną się niedługo standardem także w korporacjach.
Belgia — wśród benefitów 4-dniowy tydzień pracy
Do lat 70. w Polsce obowiązywał 6-dniowy tydzień pracy. Jedyny wolny od obowiązków zawodowych dzień tygodnia stanowiła niedziela. Dopiero w 1974 roku podjęte zostały próby wprowadzenia 5-dniowego i 40-godzinnego tygodnia roboczego, które miały znacząco poprawić dobrostan pracowników. Kolejną rewolucją okazuje się zmniejszenie ilości dni pracujących do 4 w tygodniu. Wiele krajów w Europie i Azji prowadzi obecnie badania nad wpływem skrócenia tygodnia pracy do 4 dni, a niektóre państwa już wprowadziły ten benefit na mocy odpowiednich ustaw.
Pilotażowe programy wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy przeprowadzane są obecnie w Wielkiej Brytanii, Szkocji, Hiszpanii i na Islandii. Wyniki różnią się w zależności od regionu, jednak wielu pracowników wskazuje, że skrócony tydzień pracy pozytywnie wpływa na ich motywację, nie zmniejszając przy tym wydajności. Pierwszym krajem, który oficjalnie dał pracownikom możliwość zadecydowania, czy pozostają przy klasycznym modelu 5-dniowego tygodnia pracy po 8 godzin dziennie, czy też wolą pracować 9,5 godziny dziennie, przez 4 dni w tygodniu jest Belgia.
Badania dotyczące skutków skrócenia tygodnia pracy na wydajność i samopoczucie pracowników odbywają się również w Polsce. Na razie ich wyniki są niejednoznaczne, mimo to w styczniu 2024 roku poznańska firma Herbapol ogłosiła, że do końca roku 2025 wdrożony zostanie benefit pracowniczy, polegający na stopniowym skracaniu ilości dni pracujących. Obecnie pracownicy Herbapolu mogą korzystać z jednego wolnego piątku każdego miesiąca, a liczba płatnych dni wolnych ma być sukcesywnie zwiększana.
Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?
Przeczytaj również:
- CV zainteresowania – jakie zainteresowania w CV wyróżnią Cię na tle innych kandydatów?
- Przykładowe CV
- Jaki zawód wybrać? 5 prostych kroków do wyboru idealnej kariery
- Szablon CV dla kucharza – przykładowe CV gastronomia
- Wykształcenie w CV – jak je opisać? Praktyczne wskazówki + przykłady
- Jak stworzyć kreatywne CV i wyróżnić się w oczach rekrutera?
- Szablony CV
- Baby boomers na rynku pracy – jakim pracownikiem jest boomer?
- Pokolenie X na rynku pracy
- Wzory CV