Czym są dodatkowe informacje w CV? To niewielka sekcja, umieszczana w dolnej części życiorysu zawodowego. Możesz zawrzeć w niej dane, które nie są bezpośrednio związane z podstawowymi elementami CV, takimi jak wykształcenie, doświadczenie czy umiejętności, ale mogą okazać się przydatne w procesie rekrutacji. Aktywność dodatkowa w CV może obejmować uczestnictwo w konkursach branżowych, wolontariatach lub stowarzyszeniach, prezentować realizowane przez Ciebie projekty lub przedstawiać unikalne kompetencje. Jak wykorzystać sekcję dodatkowe informacje, aby skutecznie zwiększyć atrakcyjność swojego CV?
Może zainteresować Cię również: Networking – jak skutecznie budować sieć kontaktów biznesowych?
Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?
Kiedy warto umieścić informacje dodatkowe w CV?
Sekcja aktywności dodatkowe w CV nie jest obowiązkowa. Pamiętaj, że profesjonalne CV powinno być dostosowane do konkretnej oferty pracy i zawierać wyłącznie informacje, które mogą okazać się użyteczne z punktu widzenia pracodawcy. Jeśli w wolnym czasie angażujesz się w różnego rodzaju działania, wymagające od Ciebie zaangażowania i pasji, ale niekoniecznie są bezpośrednio związane z posadą, o którą się ubiegasz, możesz ewentualnie wspomnieć o nich w sekcji zainteresowania.
Informacje dodatkowe w CV dają Ci szanse na wyróżnienie się na tle pozostałych kandydatów i przekonanie pracodawcy, że Twoje aspiracje zawodowe wykraczają poza podstawowe oczekiwania i standardy danej branży. Kiedy powinieneś zamieścić w CV dodatkowe informacje? Przede wszystkim w przypadku, gdy w wolnym czasie angażujesz się w aktywności blisko związane z Twoją ścieżką kariery. Jaka aktywność dodatkowa w CV może pomóc Ci wyróżnić się na tle konkurencji?
Dodatkowe umiejętności w CV mogą okazać się użyteczne zarówno w przypadku młodych osób, poszukujących pierwszej pracy, jak i doświadczonych specjalistów. Początkujący pracownicy mogą dzięki nim pokazać, że mimo młodego wieku starają się zdobywać kwalifikacje zawodowe przy każdej możliwej okazji — np. poprzez uczestnictwo w seminariach i wolontariatach. Informacje dodatkowe w CV ekspertów z wieloletnim doświadczeniem mogą natomiast dotyczyć wygranych konkursów, otrzymanych wyróżnień lub zrealizowanych projektów.
Dodatkowe informacje w CV przykłady
Dodatkowe informacje w CV mogą przybrać różne formy. W zależności od tego, w jaki sposób chcesz przedstawić się potencjalnemu pracodawcy i czym zajmujesz się w wolnym czasie, możesz wykorzystać tę sekcję na wiele sposobów. Oto przykłady interesujących aktywności dodatkowych, które skutecznie zwiększają szanse na otrzymanie przez kandydata zaproszenia na rozmowę o pracę.
1. Dodatkowe informacje w CV — wolontariat i praca społeczna
Zaangażowanie w działalność organizacji non profit lub wolontariaty w lokalnych grupach wsparcia mogą świadczyć o wysokiej empatii, poczuciu odpowiedzialności społecznej oraz dążeniu do rozwoju osobistego. Jeśli podejmowane przez Ciebie inicjatywy wiążą się z Twoją karierę zawodową, koniecznie opisz je w swoim CV. Dzięki temu skutecznie zaprezentujesz nie tylko wyznawane przez siebie wartości, ale także posiadane umiejętności miękkie, takie jak motywacja do działania, kompetencje interpersonalne i przywódcze, zdolności organizacyjne i zarządzanie stresem w trudnych sytuacjach.
Przykładowa aktywność dodatkowa w CV kandydata do pracy na stanowisku pedagoga:
- Wolontariat w domu dziecka — organizowanie czasu wolnego i zajęć edukacyjnych, pomoc w nauce, wsparcie emocjonalne podopiecznych Domu Dziecka nr 3 w Toruniu.
- Prowadzenie warsztatów w świetlicy dzielnicowej działającej w ramach Komitetu Pomocy Społecznej miasta Szczecin.
- Aktywny udział w organizacji ogólnopolskiej akcji społecznej “CzytaMy”, promującej czytelnictwo wśród młodzieży.
2. Informacje dodatkowe CV — osiągnięcia, wyróżnienia, nagrody
Informacja o osiągnięciach, nagrodach i wygranych w konkursach jest doskonałym sposobem na wyróżnienie się na tle innych kandydatów, ale także bezpośrednim potwierdzeniem Twoich kompetencji i zaangażowania. Dodatkowe informacje dotyczące zdobytych wyróżnień i nagród powinny być konkretne i wiarygodne. Podaj pełną nazwę konkursu i organizatora, oraz jego datę roczną. Określ także skalę i rangę osiągnięcia — napisz, czy był to ogólnopolski plebiscyt, konkurs wojewódzki czy wyróżnienie wręczane w ramach danego przedsiębiorstwa.
Dodatkowe informacje w CV przykłady nagród otrzymanych w konkursach i plebiscytach:
- Laureat Złotego Medalu Uniwersytetu Jagiellońskiego za najlepszą pracę dyplomową z dziedziny inżynierii biomedycznej (2023).
- I miejsce w ogólnopolskim konkursie „Innowacyjne Technologie dla Biznesu” za rozwój aplikacji mobilnej ułatwiającej zarządzanie czasem pracy (2022).
- Nagroda „Pracownik Roku” w firmie Buduj S.A, przyznana za wybitne osiągnięcia w zakresie pozyskania nowych klientów na rynku krajowym (2021).
3. Dodatkowe informacje w CV — realizacja indywidualnych projektów
W niektórych przypadkach informacja o realizacji projektów indywidualnych lub grupowych może zostać umieszczona w podpunkcie osiągnięcia w sekcji doświadczenie zawodowe — zwłaszcza jeśli dotyczy działalności organizacji lub przedsiębiorstw, z którymi współpracowałeś zawodowo. Kiedy jednak chcesz wspomnieć o projekcie, który realizowałeś z własnej inicjatywy, umieść informacje o nim w sekcji aktywność dodatkowa w CV. Opisz charakter projektu, jego cel i sposób realizacji.
Oto jak możesz opisać w CV projekty dodatkowe:
- Autorski blog poświęcony zdrowemu odżywianiu na diecie wegetariańskiej — samodzielne stworzenie i prowadzenie strony internetowej, od warstwy estetycznej po teksty, marketing w mediach społecznościowych i nawiązywanie współprac z influencerami.
- Stworzenie i publikacja e-booka “Mindfulness. Krok po kroku” (2019), skierowanego do osób zainteresowanych tematem medytacji, poprawy samopoczucia psychicznego i zmniejszenia poziomu stresu. Publikacja zawiera teoretyczne wprowadzenie do tematyki mindfulness oraz praktyczne ćwiczenia, opracowane na podstawie własnych doświadczeń i badań naukowych.
- Projekt i realizacja instalacji artystycznej “Dialogi” (2016), powstałej we spółpracy z Urzędem Miasta Świeradów-Zdrój. Inicjatywa artystyczna zrealizowana w przestrzeni publicznej, miała na celu stworzenie dialogu między mieszkańcami miasta a otaczającym ich środowiskiem urbanistycznym i naturalnym.
4. Aktywność dodatkowa w CV — członkostwo w klubach i stowarzyszeniach
Członkostwo w klubach, organizacjach i stowarzyszeniach, związanych z branżą, w której rozwijasz się zawodowo, może okazać się dla potencjalnego pracodawcy ważną informacją. Świadczy nie tylko o silnym zaangażowaniu i chęci rozwoju, ale potencjalnie także o umiejętnościach networkingowych i predyspozycji do pracy zespołowej. Tego rodzaju aktywność dodatkowa w CV może okazać się przydatna w przypadku niemalże każdej grupy zawodowej.
Dodatkowe informacje o członkostwie w klubach i stowarzyszeniach w życiorysie zawodowym:
- Członek Stowarzyszenia Elektryków Polskich od 2012 roku — organizator prelekcji, szkoleń i kursów, uczestnik imprez branżowych i corocznych zjazdów integracyjnych.
- Członek Warszawskiego Towarzystwa Lekarzy od 2017 roku — aktywny uczestnik spotkań Koła Historii Medycyny, współautor artykułów publikowanych w roczniku “Pamiętnik TWL”.
- Członek Klubu doskonalenia Dietetyków od roku 2015 – współtwórca bazy szkoleń dla studentów medycyny, organizator spotkań i zjazdów branżowych.
Gdzie wpisać prawo jazdy w CV? Czy informacje dodatkowe to odpowiednia sekcja?
Pamiętaj, że aktywności dodatkowe w CV to sekcja, która pozwala Ci zawrzeć w życiorysie zawodowym niestandardowe informacje. Będą to więc wszelkie dane, które wyróżniają Cię na tle konkurencji, jednak nie są kluczowe w kontekście procesu rekrutacji. Można powiedzieć, że aktywność dodatkowa w CV to szansa na zdobycie “dodatkowych punktów” w oczach potencjalnego pracodawcy. Podstawowe sekcje, takie jak doświadczenie, wykształcenie czy kompetencje zawodowe mają jednak wartość nadrzędną.Zastanawiasz się gdzie wpisać prawo jazdy w CV? Jeśli w ogłoszeniu o pracę pojawia się wymóg posiadania prawa jazda konkretnej kategorii, wiele osób decyduje się na zamieszczenie tej informacji właśnie w sekcji informacje dodatkowe. To spory błąd, ponieważ aktywności i informacje dodatkowe w CV umieszcza się na samym dole dokumentu.
Jeśli pracodawca wymaga od kandydatów posiadania konkretnych umiejętności, certyfikatów lub doświadczenia, należy zawsze umieścić takie dane na górze życiorysu zawodowego. Aplikując na stanowisko kierowcy, informacje o posiadanym prawie jazdy i jego kategorii zamieść na początku listy umiejętności zawodowych. Kiedy w ogłoszeniu o pracę znajduje się wzmianka, że dodatkowym atutem jest posiadanie określonego certyfikatu lub wykształcenia kierunkowego, koniecznie zamieść te dane w odpowiednich sekcjach i wspomnij o nich w podsumowaniu zawodowym.
Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?
Przeczytaj też inne nasze artykuły:
- Baby boomers na rynku pracy – jakim pracownikiem jest boomer?
- Mocne i słabe strony pracownika – jak przedstawić swoje zalety i wady na rozmowie kwalifikacyjnej?
- Jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia? Praktyczne porady i wzory dla konkretnych branż
- Praca dla niepełnosprawnych – wsparcie w rozwoju kariery dla osób z niepełnosprawnością
- Jak stworzyć kreatywne CV i wyróżnić się w oczach rekrutera?
- Przykładowe CV
- Millenialsi na rynku pracy – jakimi pracownikami jest pokolenie Y?
- Praca przez internet – jak zacząć zarabiać przez internet?
- Wzory CV
- Szablony CV
- Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?