Dynamicznie rozwijający się rynek pracy przejawia się częstą rotacją pracowników. Wiele osób rezygnuje z obecnego miejsca zatrudnienia, aby się przebranżowić, otworzyć własną działalność gospodarczą lub z powodów osobistych. Wówczas świetnym rozwiązaniem jest wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron. Czym ta możliwość skutkuje zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy? Tego i innych informacji dowiesz się z naszego artykułu.
Temat dla uwagi: Umowa o pracę – co to jest? Jakie korzyści daje? + aktualny wzór
W tym artykule przeczytasz o:
- Jakie istnieją sposoby rozwiązania umowy o pracę?
- Na czym polega rozwiązanie umowy za porozumieniem stron?
- Wypowiedzenie umowy o pracę (pdf, doc) – kto może wyjść z inicjatywą rozwiązania umowy za porozumieniem stron?
- Jakie skutki niesie za sobą rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron?
- Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron bez okresu wypowiedzenia – wzór

Jakie istnieją sposoby rozwiązania umowy o pracę?
Rozwiązanie umowy o pracę oznacza zakończenie obecnej współpracy między dwoma podmiotami. Z tej możliwości korzystają nie tylko pracodawcy, lecz także osoby zatrudnione. Wymaga to jednak postępowania zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem.
Zgodnie z Kodeksem pracy można to przeprowadzić:
- z upływem czasu, na który była zawarta umowa,
- przez rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron,
- przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem obowiązującego okresu wypowiedzenia,
- przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia.
Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?
Na czym polega rozwiązanie umowy za porozumieniem stron?
Wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron może odbyć się wyłącznie za zgodą obydwu podmiotów stosunku pracy. Wówczas pracodawca i pracownik dochodzą do kompromisu dotyczącego warunków i terminu rozwiązania umowy o pracę – z zachowaniem, pominięciem lub skróceniem okresu wypowiedzenia. Nie będzie wtedy konieczny powód zakończenia współpracy. Warto jednak potwierdzić rozwiązanie umowy za porozumieniem stron przez pracownika i pracodawcę na piśmie.
Co powinien zawierać wzór wypowiedzenia umowy o pracę za porozumieniem stron?
Wypowiedzenie za porozumieniem stron powinno zawierać:
- datę i miejsce podpisania,
- dane pracodawcy,
- dane pracownika,
- tytuł: „rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron”,
- zdanie: „strony zgodnie postanawiają rozwiązać łączącą je umowę o pracę z dniem…”,
- podpisy obu stron.

Wypowiedzenie umowy o pracę (pdf, doc) – kto może wyjść z inicjatywą rozwiązania umowy za porozumieniem stron?
Taki sposób na wypowiedzenie z pracy za porozumieniem stron mogą zaoferować zarówno pracownik, jak i pracodawca. W praktyce najczęściej korzystają z tej opcji przełożeni, którzy nie są zadowoleni z rezultatów pracy wykonywanej przed podwładnych. Rozwiązanie to może też wyjść z inicjatywy pracownika, który chce szybciej zakończyć współpracę z obecnym pracodawcą.
Czy pracownik musi się zgodzić na wypowiedzenie umowy za porozumieniem?
Otóż pracownik nie ma obowiązku akceptować i podpisywać rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Zgoda oznacza dobrowolne zakończenie stosunku pracy zgodnie z ustaleniami zawartymi w dokumentach. Wówczas pracownik traci pewne przywileje, takie jak:
- możliwość starania się o zasiłek dla bezrobotnych przez 90 dni od dnia rejestracji jako osoba bezrobotna,
- szansa na skorzystanie z urlopu na poszukiwanie pracy,
- prawo do odwołania sprawy do sądu pracy.
W przypadku odmowy przez pracownika pracodawca powinien zdecydować się na inny sposób zakończenia współpracy. Należy jednak wskazać przyczynę, która uzasadnia wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy. Jeżeli podwładny uzna, że narusza ona przepisy czy jest niezasadna, może zgłosić sprawę do sądu pracy.

Jakie skutki niesie za sobą rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron?
Przed podjęciem decyzji o zakończeniu stosunku pracy, warto dokładnie przemyśleć tę kwestię, ponieważ wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron może mieć negatywne konsekwencje dla pracownika. Ten sposób jest niekorzystny w przypadku możliwości potencjalnego okresu bezrobocia. Wówczas pozbawiasz się przywileju zasiłku dla bezrobotnych przez pierwsze 90 dni, licząc od dnia zarejestrowania w powiatowym urzędzie pracy. Kolejną kwestią jest fakt, że pracodawca, składając rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, nie musi podawać przyczyny wypowiedzenia. Znając powód zwolnienia, można bowiem się od niego odwołać, jeśli jest on niezasadny. Z kolei, gdy nastąpi wypowiedzenie za porozumieniem stron, odwołanie jest niemożliwe. Ostatni negatywny skutek dla pracownika to utrata możliwości skorzystania z odpłatnego urlopu na poszukiwanie innej pracy, zgodnie z art. 37 Kodeksu pracy.
Kiedy wypowiedzenie o pracę za porozumieniem stron jest korzystne dla pracownika?
Najczęściej na korzyść wypowiedzenia za porozumieniem stron przemawia jeden z poniższych czynników.
- Zmiana miejsca zamieszkania pracownika – jeśli decyzja o przeprowadzce zapadła dość nagle i nowy adres jest znacznie oddalony od miejsca pracy, to wypowiedzenie z porozumieniem stron może być dobrym pomysłem. Dotyczy to sytuacji, kiedy okres wypowiedzenia jest dłuższy niż przypadający termin wyprowadzki.
- Pracownik chce szybko rozpocząć nową pracę – coraz częściej zdarza się, że nowy pracodawca potrzebuje podwładnego „na już” i decyzję o zatrudnieniu uzależnia od jego dostępności. Jeżeli propozycja jest zadowalająca, można podpisać z obecnym pracodawcą rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika za porozumieniem stron.
- Pracownik jest skłócony z innym współpracownikiem – konflikt międzyludzki to częsta przesłanka, aby zdecydować się na zerwanie umowy za porozumieniem stron. Nie widząc nadziei na pozytywną zmianę, niejedna osoba po prostu drukuje wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron – wzór uzupełnia i szybko dostarcza przełożonemu.
Pracownik chce zaopiekować się bliską osobą, która zachorowała – w takiej sytuacji podpisanie wypowiedzenia umowy o pracę za porozumieniem stron, aby poświęcić swój czas na opiekę nad chorym, jest najlepszym rozwiązaniem.
Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron bez okresu wypowiedzenia – wzór
Poznań, 12.02.2025
Jan Kowalski
+48 789 456 123
Piotr Nowak
Firma XYZ
Kwiatowa 5
61-609 Poznań
Wypowiedzenie umowy o pracę na mocy porozumienia stron
Zwracam się z prośbą o rozwiązanie umowy o pracę zawartej w dniu 12.02.2022 r. pomiędzy Janem Kowalskim a Piotrem Nowakiem na mocy porozumienia stron. Jako termin rozwiązania umowy proponuję dzień 12.03.2025 r.
Z poważaniem
………………………
(podpis pracownika)
……………………
(podpis pracodawcy)
Od teraz wszystkie kwestie dotyczące rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron są jasne. Powyższy wzór wypowiedzenia umowy o pracę – pdf, doc – jest dostępny dla Ciebie do wykorzystania.
Zobacz więcej: Rejestracja w urzędzie pracy — rejestracja jako bezrobotny online w 5 prostych krokach
Więcej ciekawych tematów znajdziesz na naszym blogu:
- Co to jest podanie o pracę? Jakie informacje podać w treści podania o pracę? + gotowy wzór
- Wzory CV
- Najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej + przykładowe odpowiedzi
- Szablony CV
- Przerwa w pracy – ile przerwy przysługuje pracownikowi w ciągu dnia pracy?
- Przykładowe CV
- Co napisać w mailu z CV? Czyli jak napisać maila w sprawie pracy – wskazówki + przykłady