Workation — co to jest? Jakie są wady i zalety workation?

Określenie workation, powstało z połączenia angielskich słów work, czyli praca, oraz vacation, oznaczającego wakacje. Definiuje ono nowoczesny styl pracy, łączący wykonywanie codziennych obowiązków zawodowych z podróżą i relaksem z dala od biura i domu. Workation pozwala zamienić tradycyjne biuro na piaszczystą plażę, górską polanę czy klimatyczną kawiarnię w sercu jednej z europejskich stolic. Marzysz o pracy w cieniu palm? Sprawdź, jak odpowiednio zaplanować pracę zdalną w atrakcyjnych, turystycznych destynacjach i poznaj największe zalety, jak i wady workation.

Warto przeczytać również: Urlopy pracownicze – jakie są rodzaje urlopów, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi?

Wszystko, co musisz wiedzieć o workation:

workation

Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?

Workation — co to jest? Jak powstała nowa koncepcja pracy zdalnej?

Koncepcja workation pojawiła się wraz ze wzrostem popularności pracy zdalnej. Jak to się właściwie zaczęło? W 2020 roku wybuchła globalna pandemia. Przedsiębiorstwa, w których pracownicy mogli wykonywać swoje codzienne obowiązki poza biurem, zdecydowały się na wprowadzenie w pełni zdalnego trybu pracy. Na całym świecie osoby zatrudnione w branży marketingowej, księgowej, kreatywnej, e-commerce czy IT miały od teraz pracować w domu. Praca zdalna w okresie pandemii zapewniała bezpieczeństwo i oszczędność czasu, ale wiązała się także z silnym poczuciem izolacji i rozluźnieniem więzi ze współpracownikami.

Gdy pandemia koronawirusa zaczęła ustępować, kolejne państwa otwierały swoje granice. Wielu pracowników zdalnych zdecydowało się wówczas na zmianę otoczenia. Ponieważ mogli wykonywać obowiązki zawodowe z dowolnego miejsca na świecie, nic nie powstrzymywało ich przed wyjazdem w atrakcyjne turystycznie lokalizacje. Tak właśnie narodziło się workation. Idea ta stanowi kolejny etap ewolucji pracy zdalnej, odpowiadający na zmieniające się potrzeby pracowników i oferujący nowy wymiar wolności i elastyczności.

Workation Polska — czy trend łączenia pracy i podróży przyjął się w naszym kraju?

Koncepcja workation stała się bardzo popularna także w Polsce. Wielu pracowników zdalnych w okresie chłodnych, zimowych miesięcy decyduje się na zmianę klimatu, wyjeżdżając do Hiszpanii, Portugalii, Włoch, a także Kostaryki, Tajlandii i Tunezji. Freelancerzy i prywatni przedsiębiorcy często wykonują swoje obowiązki zawodowe także w czasie krótkich urlopów. Dzięki workation mogą oni podróżować i odpoczywać, bez ryzyka utraty potencjalnych klientów lub przekroczenia deadlineów zleceń.

Workation — oferty wynajmu workation camps

W związku z rosnącą popularnością workation branża turystyczna postanowiła wyjść naprzeciw potrzebom pracowników. Na całym świecie powstawać zaczęły komfortowe apartamenty, zapewniające stały dostęp do internetu, ergonomiczną przestrzeń do pracy i strefę wypoczynkową. Dużą popularnością cieszą się tak zwane workation camps, nazywane także outdoor office. Nowoczesne kampingi, położone w cichych i spokojnych lokalizacjach, to sposób na połączenie odpoczynku na łonie natury z pracą zawodową. Mieszkając w namiocie lub klimatycznym, drewnianym domku, możesz cieszyć się pięknymi widokami, śpiewem ptaków oraz… stałym łączem internetowym i wygodnym stanowiskiem pracy, umiejscowionym na brzegu jeziora lub w cieniu rozłożystych drzew.

workation

Jak zaplanować workation?

Aby workation spełniło swoje zadanie, a więc pozwoliło połączyć efektywną pracę z wypoczynkiem, musi zostać odpowiednio zaplanowane.

1. Określ cele workation

Zdecyduj, co chcesz osiągnąć dzięki workation. Może to być zwiększenie produktywności, odkrywanie nowych miejsc, bez konieczności odrywania się od obowiązków zawodowych, lub może po prostu zmiana otoczenia, niosąca korzyści dla zdrowia psychicznego. Ustal jasne cele zawodowe i osobiste na ten czas — np. zdobycie nowych kontaktów biznesowych, poszukiwanie inspiracji, wykonanie konkretnego zlecenia, związanego z celem podróży.

2. Wybierz odpowiednią lokalizację

Planując workation wybierz miejsce, które oferuje odpowiednie warunki zarówno do pracy, jak i odpoczynku. Pamiętaj, że atrakcje turystyczne, które odwiedzisz w czasie wolnym, są równie ważne jak dostęp do stałego łącza internetowego i ergonomicznego stanowiska pracy. Rozważ wszystkie ewentualne koszty podróży, kwestie ubezpieczenia zdrowotnego oraz zabezpieczenia narzędzi i materiałów pracy, a także dostępność usług, które mogą okazać się niezbędne podczas wykonywania obowiązków zawodowych.

jak zaplanowac workation

3. Przygotuj się do pracy zdalnej spoza miejsca zamieszkania

Skomunikuj się z zespołem, przełożonymi, klientami lub podwykonawcami ustalając wzajemne oczekiwania i harmonogram pracy. Określ, w jakich godzinach będzie można się z Tobą kontaktować. Zaplanuj także, jak będziesz zarządzać ewentualnymi różnicami stref czasowych.

4. Ustal codzienną rutynę

Ustal plan dnia, uwzględniający czas na pracę i odpoczynek. W zależności od głównego celu workation zdecyduj, czy więcej czasu poświęcisz na obowiązki zawodowe, czy też na zwiedzanie i relaks. Staraj się realistycznie ocenić swoje możliwości, pamiętając o regularnych przerwach i czasie potrzebnym na regenerację.

5. Pamiętaj o balansie między pracą a odpoczynkiem

Zadbaj, aby Twoja praca podczas workation nie zaburzała Twojego czasu wolnego.
Wykorzystaj nowe otoczenie do odświeżenia umysłu i ciała po godzinach pracy.
Przestrzeganie tych kroków pomoże zapewnić, że Twój workation będzie nie tylko produktywny, ale także odprężający i inspirujący. Pamiętaj, że celem workation jest nie tylko praca, ale także doświadczanie nowych miejsc i kultur, co może przynieść nowe perspektywy i pomysły.

Workation — u kogo może się sprawdzić?

Workation nie jest niestety opcją dostępną dla każdego pracownika. Nie każdy z nas może wykonywać swoją pracę z dowolnego miejsca na świecie — wiele zawodów wymaga osobistego kontaktu z klientem lub stałego dostępu do specjalistycznych urządzeń. Pracownicy zdalni i freelancerzy, czyli osoby, które na co dzień pracują spoza siedziby firmy, są przyzwyczajone do większej elastyczności i samodzielności. Dzięki temu workation może okazać się dla nich naturalnym trybem pracy, przynoszącym liczne korzyści.

Osoby prowadzące własną działalność — przedsiębiorcy i freelancerzy — mogą wykorzystać workation jako okazję do networkingu, czyli nawiązania nowych, korzystnych znajomości biznesowy, opartych, chociażby na wymianie umiejętności. Specjaliści z branży kreatywnej — graficy, projektanci, twórcy treści wideo oraz copywriterzy — mogą dzięki workation pobudzać kreatywność i zapobiegać wypaleniu zawodowemu. Zmiana otoczenia potrafi przynieść zupełnie nowe perspektywy, a połączenie pracy z podróżą pozwala odzyskać świeże spojrzenie.

Wraz ze wzrostem popularności pracy zdalnej, niektóre branże niemalże całkowicie przekształciły swój model działania i zaczęły oferować swoje usługi online. Dotyczy to między innymi psychoterapeutów, coachów, doradców kariery oraz edukatorów. Eksperci do spraw konsultingu, e-learningu oraz coachingu i terapii mogą wykonywać swoją pracę z dowolnego miejsca. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby wykorzystali oni workation jako okazję do rozwoju osobistego i zawodowego.

Wady i zalety workation

Trzeba pamiętać, że workation nie jest idealnym rozwiązaniem dla każdego. Ma swoje wady i zalety, dlatego planując połączyć pracę z wakacjami, powinieneś wziąć pod uwagę wiele specyficznych.

Najważniejsze zalety Workation:

  • Zwiększona motywacja i kreatywność — zmiana otoczenia może pobudzać kreatywność i generować nowe pomysły, a tym samym podnosić motywację do pracy.
  • Odkrywanie nowych miejsc i kultur — workation umożliwia połączenie pracy z podróżowaniem, pozwalają na zdobywanie nowych doświadczeń i poszerzanie horyzontów osobistych oraz zawodowych.
  • Unikanie wypalenia zawodowego — zmiana środowiska może pomóc zredukować stres i uniknąć przepracowania oraz poczucia wypalenia zawodowego.
  • Większa elastyczność — możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie, oferującego stały dostęp do internetu daje pracownikom wolność wyboru i większą elastyczność.
  • Poprawa zdrowia i samopoczucia — dzięki możliwości spędzania czasu pracy na świeżym powietrzu i w nowym środowisku workation może mieć pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne, niwelując poczucie izolacji, spowodowane pracą w domu.
wady workation

Istotne wady Workation:

  • Mniejsza efektywność i większe rozproszenie — ekscytacja i mnogość bodźców, związanych z pobytem w nowym miejscu mogą wiązać się z rozproszeniem uwagi i utrudniać skupienie się na pracy, a tym samym zmniejszać efektywność pracy.
  • Problemy z łącznością internetową — w niektórych miejscach dostęp do niezawodnego i szybkiego internetu może być ograniczony.
  • Trudności w oddzieleniu pracy od odpoczynku — niektóre osoby mają problemy z wyznaczeniem granic między czasem pracy a czasem wolnym, na czym ucierpieć może zarówno efektywność pracy, jak i planowany relaks z dala od domu.
  • Problem z komunikacją i różnice stref czasowych — praca w odległym kraju, znajdującym się w innej strefie czasowej może poważnie utrudnić komunikację i współpracę z resztą zespołu, klientami lub kontrahentami.
  • Ograniczony dostęp do zasobów biurowych — będąc w podróży, pracownicy zazwyczaj mają przy sobie wyłącznie laptopa, służbowy telefon i inne, łatwe w transporcie urządzenia. Utrudniony dostęp do biurowych sprzętów, takich jak drukarka, kserokopiarka czy skaner, może stanowić potencjalny problem.

Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *