Chcesz podjąć zatrudnienie w gastronomii jako kelner lub kelnerka? Zastanawiasz się, jak przygotować CV, aby zawierało w sobie wszystkie najważniejsze informacje? Zapoznaj się dokładnie z poniższym artykułem, żeby Twój życiorys wypadł jak najlepiej! Jeśli szukasz informacji i porad, które krok po kroku pozwolą Ci przygotować CV kelnerki lub CV kelnera, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.
Może zainteresować Cię także: Praca na 1/2 etatu – ile to godzin? Ile dni urlopu? Jak wygląda umowa o pracę na pół etatu?
Z tego artykułu dowiesz się:
- Praca kelner – na czym polega?
- CV kelner / kelnerka – podsumowanie zawodowe
- CV kelnerka – co zawrzeć w podsumowaniu zawodowym?
- CV kelnerki – przykładowe podsumowanie zawodowe
- Obowiązki kelnera – jak opisać je w CV?
- Kelner obowiązki – przykład:
- Praca kelnerka – jakie masz osiągnięcia
- Przykładowe CV gastronomia – jakie umiejętności warto wyróżnić w CV kelnera
- CV gastronomia – jak opisać wykształcenie
- CV kelnerka – czy trzeba wspominać o zainteresowaniach?
- List motywacyjny kelner / kelnerka – jak go napisać?
- List motywacyjny wzór kelnerka – jak może wyglądać?
Praca kelner - na czym polega?
Często wydaje nam się, że praca kelnera to tylko zbieranie zamówień i podawanie dań do stolików. Jak jest w rzeczywistości? Co robi kelner? Do jego zadań często należy sprzątanie stolików, zarządzanie rezerwacjami, przyjmowanie zamówień, dbanie o prezentację sali, obsługa gości, korzystanie z kasy fiskalnej oraz kreowanie pozytywnego wizerunku restauracji czy kawiarni. Jest to zatem dużo więcej, niż samo roznoszenie posiłków. Ponadto sposób, w jaki kelner zwraca się się do gości, przekłada się na ich opinię o lokalu. Oczywiście duże znaczenie ma też jakość potraw oraz wygląd danego miejsca. Ale praca kelnera jest jednym z istotnych czynników.
Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci pracę?
CV kelner / kelnerka - podsumowanie zawodowe
Zacznij od góry dokumentu. Podsumowanie zawodowe w CV kelnera to około trzy zdania, które rozpoczynają Twoje CV. Najlepiej, gdyby mieściło się w granicach 50 słów. Możesz je wykorzystać, aby przedstawić się z jak najlepszej strony. To z tą informacją przełożony zapozna się na początku – może ona zaważyć na jego decyzji, czy zaprosić Cię na rozmowę rekrutacyjną, czy nie. Najlepszym sposobem będzie dopasowanie podsumowania zawodowego w CV kelnera do oferty zatrudnienia. Dzięki temu pracodawca od razu zobaczy, że to Ciebie szuka.
CV kelnerka - co zawrzeć w podsumowaniu zawodowym?
- stanowisko – przede wszystkim wspomnij o tym kim jesteś i jak długie jest Twoje doświadczenie w tym zawodzie;
- kluczowe umiejętności – warto w tym miejscu podać konkrety, czyli dwie lub trzy kompetencje, istotne z punktu widzenia pracodawcy;
- wzmianka o celu zawodowym – może posiadasz aspiracje na kucharza albo managera restauracji? Napisz, gdzie widzisz siebie za kilka lat, dzięki temu zostaniesz odebrany, jako osoba ambitna i pełna zapału do pracy.
CV kelnerki - przykładowe podsumowanie zawodowe
Jestem kelnerką z 3-letnim doświadczeniem. Pracowałam w restauracji X, gdzie do moich zadań należała obsługa klientów zgodnie ze standardami. Korzystałam także z kasy fiskalnej oraz ukończyłam kurs barmański. Chciałabym rozwijać swoje umiejętności oraz znajomość języka angielskiego, którym posługuję się w stopniu komunikatywnym.
Obowiązki kelnera - jak opisać je w CV?
Curriculum Vitae to nie miejsce na skromność. Aby dostać pracę, musisz wykazać się dobrym przedstawieniem swojego doświadczenia. Staraj się nie być banalny – każdy może napisać, że “przyjmował zamówienia”. Spróbuj dodać informacje szczegółowe oraz zapewniaj o stopniu swojego zaangażowania w obowiązki kelnera.
Kelner obowiązki - przykład:
- Byłem odpowiedzialny za wygląd sali restauracyjnej;
- Obsługiwałem klientów przy zachowaniu wszelkich zasad;
- Planowałem i przyjmowałem rozkład rezerwacji stolików;
- Dbałem o pozytywny wizerunek firmy;
- Zapewniałem klientom profesjonalną obsługę, co przekładało się na ich zadowolenie i satysfakcję.
Jeśli szukasz pracy za granicą, pamiętaj o przygotowaniu CV w języku angielskim (lub innym, który znasz, a jest wymagany / mile widziany przy danej posadzie). A może chcesz dopisać do CV coś jeszcze? Powyższe propozycje Ci nie wystarczają? Możesz też dopisać:
- udzielanie informacji na temat menu, dań dnia i składu potraw;
- nakrywanie do stołów;
- odbieranie zamówień telefonicznych oraz bezpośrednich;
- przyjmowanie płatności;
- obsługa kasy fiskalnej.
Praca kelnerka - jakie masz osiągnięcia?
W CV kelnerki warto zawrzeć osiągnięcia. Aby się wyróżnić – spróbuj opisać swoje dotychczasowe sukcesy w tej branży. W tym celu odpowiedz sobie na kilka pytań i zapisz odpowiedzi pełnymi zdaniami w CV. Skup się na odpowiedziach pozytywnych, nie zapisuj, jeśli czegoś nie udało Ci się zrobić.
- Czy zaproponowałeś nowe działania, które usprawniły działanie firmy?
- Czy klienci wracali dzięki Twojemu zaangażowaniu?
- Czy udawało Ci się realizować cele sprzedażowe, jakie przyjęła firma?
- Czy dostawałeś częste pochwały od pracodawcy? Za co najbardziej cenili Cię współpracownicy?
Przykładowe CV gastronomia - jakie umiejętności warto wyróżnić w CV kelnera?
Przede wszystkim warto przyjrzeć się jakie umiejętności są oczekiwane przez pracodawcę i wypisane w ofercie pracy. Jeśli je posiadasz – śmiało podaj je jako pierwsze. Dzięki temu przełożony, czytając Twoje CV kelnera / kelnerki będzie miał wrażenie, że idealnie odpowiadasz na jego potrzeby. Może dzięki temu chętniej się z Tobą spotkać i mieć wobec Ciebie bardziej pozytywne nastawienie.
Jakie umiejętności powinny się znaleźć w CV do kawiarni czy restauracji, jeśli interesuje Cię praca kelnerki?
- Znajomość drinków i umiejętności ich przygotowania;
- wysokie umiejętności interpersonalne, komunikatywność;
- postępowanie według standardów obsługi gości;
- umiejętność zarządzania i planowania rezerwacji, a także stanu zaopatrzenia restauracji;
- zdolność obsługi kasy fiskalnej.
CV gastronomia - jak opisać wykształcenie?
W CV zawsze warto wspomnieć o wykształceniu. W tym przypadku – jeśli chodzi o CV kelnera – możesz opisać wszelkie szkolenia, które przeszedłeś i będą mieć znaczenie. Dotyczy to kursów baristy czy barmana, ale też takich dotyczący obsługi klienta. Każde takie doświadczenie warto podać – dzięki temu pracodawca zauważy, że jesteś dobrze przygotowany na to stanowisko.
CV kelnerka - czy trzeba wspominać o zainteresowaniach?
Zainteresowania są tematem, który warto poruszyć. Jeśli są one powiązane z branżą – będą dobrze postrzegane w procesie rekrutacyjnym. Wspomnij jednak o nich, nawet, jeśli wydaje Ci się, że nie ma to nic wspólnego. Pracodawca może szukać kogoś wszechstronnie uzdolnionego.
Jeśli opisałeś już wszystkie aspekty, jakie powinien zawierać szablon CV dla kelnerki – przejdźmy do listu motywacyjnego!
Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci pracę?
List motywacyjny kelner / kelnerka - jak go napisać?
List motywacyjny to często kolejna możliwość na zainteresowanie pracodawcy. Służy on do tego, żeby dodać nowe wartościowe informacje, których nie zawarłeś w swoim CV. Opisz swoje osiągnięcia i zainteresowania. Skup się na zdolnościach i sukcesach.
Oprócz dokładniejszego zaprezentowania się przed pracodawcą daje Ci on również większe możliwości przebicia się wśród innych aplikujących. Nie wszyscy bowiem przygotują list motywacyjny do restauracji. Wyróżnij się i zyskaj przewagę w rekrutacji!
List motywacyjny wzór kelnerka - jak może wyglądać?
Nie bądź zbyt formalny. Rozpoczęcie listu musi zachęcać do jego dalszego czytania. Lepiej nie pisać:
W odpowiedzi na Państwa ogłoszenie zamieszczam list motywacyjny. Chciałabym w nim przedstawić swoją kandydaturę na posadę kelnerki.
Sam pewnie stwierdzisz, że nie jest to najprzyjemniejsza lektura. Spróbuj przedstawić swoje mocne strony i zainteresować rekrutera już pierwszymi słowami, na przykład:
Szanowni Państwo,
oferuję 3-letnie doświadczenie na posadzie kelnerki w kawiarni oraz restauracji, ukończony kurs baristy oraz znajomość języka angielskiego na poziomie B2. Pozwoli mi to na dokładne wykonywanie obowiązków.
Możesz także napisać, dlaczego to właśnie Ciebie powinien wybrać pracodawca. Jakie korzyści mu to przyniesie? Czym się wyróżniasz spośród innych kandydatów?Odpowiedz sobie na te pytania, stwórz list motywacyjny i CV kelnerki, aby zdobyć pracę w najlepszej restauracji!
Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?
Bądź na bieżąco z naszymi publikacjami:
- Umowa o dzieło – co to jest? Wzór umowy o dzieło, najważniejsze cechy, wady i zalety
- Umiejętności interpersonalne – czym są umiejętności społeczne i jak odpowiednio wyróżnić je w swoim CV?
- Przykładowe CV
- Praca weterynarza — czym się zajmuje i ile zarabia weterynarz?
- Networking – jak skutecznie budować sieć kontaktów biznesowych?
- Baby boomers na rynku pracy – jakim pracownikiem jest boomer?
- Wzory CV