Obecnie, kiedy wykorzystywanie technologii staje się coraz bardziej popularne, praca w branży IT wpisała się w grono świetnie płatnych zawodów. Wiąże się to z rosnącym zapotrzebowaniem na osoby wykształcone w tym kierunku. Możesz znaleźć zatrudnienie zarówno na stanowisku programisty, jak i informatyka. W takiej sytuacji rośnie też konkurencja. Zawody te są dobrze płatne i przyszłościowe, wobec czego wielu ludzi chce znaleźć swoje miejsce w tej branży. Zapoznaj się z poniższym artykułem, aby napisać najlepsze CV i zdobyć wymarzoną pracę!
Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci pracę?
CV informatyk / CV programista - co w nim zawrzeć?
Jesteś gotów, by rozpocząć karierę w branży IT? W celu znalezienia zatrudnienia – zacznij przeglądać oferty. Gdy zapoznasz się z wymaganiami łatwiej Ci będzie skonstruować dobry dokument. Sprawdź, jakie elementy powinny znaleźć się w CV!
- Podsumowanie zawodowe – napisz coś o sobie, skupiając się na najważniejszych zaletach. Wspomnij o swoim celu zawodowym, ale pamiętaj, żeby nie rozpisywać się za bardzo. Kilka zdań w zupełności wystarczy.
- Dane osobowe – koniecznie podaj swoje imię i nazwisko oraz podstawowe dane kontaktowe, takie jak numer telefonu oraz e-mail.
- Doświadczenie – jest jedną z ważniejszych sekcji. Opisz dokładnie obowiązki i zadania, które wykonywałeś w poprzednim miejscu pracy. Dzięki temu przełożony będzie wiedział, czy jesteś odpowiednio przygotowany do stanowiska, o które się ubiegasz. Nie zapomnij podać dat, aby rekruter wiedział w jakim okresie byłeś zatrudniony w danym miejscu. Warto oprócz informacji o zatrudnieniu wspomnieć także o stażach, praktykach czy wolontariatach, które wpisują się w tematykę zawodu.
- Umiejętności – skup się – do tej sekcji rekruter z pewnością zajrzy. Cechy i wiedza praktyczna, jaką już posiadasz świadczą o tym, do jakiego zawodu i w jakim dziale się sprawdzisz. Zwróć uwagę czego wymaga pracodawca – znajdziesz te informacje w ogłoszeniu. Przykładowe umiejętności informatyka, jakie mogą być konieczne, to:
- umiejętność instalacji, obsługi oraz konfiguracji sprzętu komputerowego i peryferyjnego;
- znajomość programów do zdalnego wsparcia;
- dobra znajomość systemów z rodziny Microsoft Windows;
- znajomość funkcjonowania sieci lokalnych, zagadnień z zakresu sieci LAN i WAN;
- umiejętność budowania standardów i dokumentacji dotyczącej oprogramowania;
- umiejętność diagnozowania i rozwiązywania problemów.
- znajomość języków programowania (takich jak: JavaScript, C++, Python);
- obeznanie w bazach danych (relacyjnych i nierelacyjnych);
- znajomość architektury MVC;
- znajomość GIT (Jira / Bitbucket).
- Wykształcenie – biorąc pod uwagę, że już wspomniałeś o umiejętnościach i doświadczeniu, w tej sekcji wystarczy, jeśli napiszesz o szkole / uczelni, którą ukończyłeś. Dodaj koniecznie pełną nazwę, lata nauki, kierunek oraz tytuł, jaki uzyskałeś
- Zainteresowania – istotne jest opisanie zarówno zainteresowań związanych z zawodem, jak i zupełnie od niego oderwanych. Pasje informatyczne i programistyczne będą świadczyć o Twoim oddaniu. Z kolei hobby związane przykładowo ze sportem czy sztuką pozwoli pracodawcy Cię poznać. Będzie on też wiedział, że potrafisz w ten sposób oderwać się od pracy, a to ważne, by zapobiec wypaleniu zawodowemu. Pomyśl jakie zainteresowania informatyka będą w Twoim stylu!
- Klauzula o ochronie danych osobowych – jest to element konieczny, aby pracodawca miał możliwość wykorzystania Twojego dokumentu do celów rekrutacyjnych. Co to oznacza? Bez załączonej klauzuli RODO nie dostaniesz pracy – pracodawca po prostu nie będzie mógł wykorzystać Twoich danych, takich jak numer telefonu. Nie powiadomi Cię zatem o przyjęciu do pracy. Wiesz już, jakie to ważne, więc pamiętaj, aby koniecznie umieścić odpowiedni zapis w CV informatyka oraz w CV programisty.
Zobacz przykładowe CV dla infromatyka:
CV programisty - jakie cechy są poszukiwane w branży IT?
Każdy zawód charakteryzuje się konkretnymi cechami, które są mile widziane u pracowników. Pomagają one bowiem w wykonywaniu obowiązków i zadań przewidzianych w tym sektorze. Co może pomóc Ci uzyskać pracę w branży IT?
- komunikatywność;
- umiejętność podejmowania decyzji;
- zdolność do przekazywania wiedzy;
- otwartość na zmiany i umiejętność szybkiego dostosowania się do nowości;
- samodzielna organizacja zajęć;
- odpowiedzialność.
IT CV - czego unikać?
Istnieje kilka błędów, które mogą z miejsca zdyskwalifikować Cię w oczach przełożonego. Nie możesz dopuścić do tego, by pojawiły się w Twoim dokumencie.
Programista CV / informatyk CV - błędy językowe
Pierwszym i podstawowym potknięciem, jakie może się zdarzyć podczas przygotowywania życiorysu są błędy ortograficzne i literówki. Najlepszym sposobem na ich uniknięcie jest kilkukrotne przeczytanie CV. Możesz też poprosić bliską osobę o sprawdzenie dokumentu – może zauważy jakieś błędy, które Tobie umknęły.
CV programista / informatyk CV - zbędne informacje
Pamiętaj, że czytanie Twojego CV też zajmuje trochę czasu. Rekruter nie ma ochoty doszukiwać się potrzebnych informacji. Zrezygnuj z wpisywania szkoły podstawowej czy średniej, o ile nie były profilowane bądź specjalistyczne. Skup się na tych elementach wykształcenia i doświadczenia, które mają związek z ofertą pracy.
Informatyk CV / programista CV - wygląd dokumentu
Podczas przygotowania CV musisz zadbać o szatę graficzną dokumentu. Zastosuj kolory odpowiednie do stanowiska, a także pogrubienia w najważniejszych miejscach, aby życiorys był czytelny. Nie stosuj wielu czcionek – utrudnia to zapoznanie się z dokumentem. Ponadto- jeśli pracodawca wymaga dostarczenia CV osobiście, a nie wysłania go przez internet – zadbaj o estetykę. Życiorys nie może być pognieciony lub podarty.
List motywacyjny programista / list motywacyjny informatyk
Większość pracodawców nie będzie wymagała wysłania dokumentu opisującego Ciebie innego niż CV. Nie oznacza to jednak, że nie warto go napisać. List motywacyjny IT to idealne miejsce do rozpisania się na temat swoich celów zawodowych, a także pogłębienia informacji zawartych w życiorysie.
Jak napisać list motywacyjny dla informatyka?
Przede wszystkim pamiętaj o tym, że list motywacyjny programisty to nie miejsce na powtarzanie informacji z CV. Życiorys i tak wysyłasz pracodawcy osobno. Możesz jednak wykorzystać przestrzeń listu motywacyjnego na dokładne opisanie swoich osiągnięć czy zadań, które wykonywałeś na danych stanowiskach. Warto wspomnieć, dlaczego rekrutujesz akurat na to stanowisko lub do tej właśnie firmy. Zastanów się dobrze, które posady i sukcesy stawiają Cię w najlepszym świetle i zostaną docenione przez rekrutera.