Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon może wydawać się mniej formalna niż spotkanie twarzą w twarz, ale nadal wymaga profesjonalizmu i odpowiedniego przygotowania. Co warto wiedzieć przed telefonem od rekrutera? Na jakie różnice między telefoniczną rozmową kwalifikacyjną tradycyjnym spotkaniem w sprawie pracy należy zwrócić szczególną uwagę? Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej przez telefon?
Koniecznie przeczytaj również: Rozmowa kwalifikacyjna – czym jest rozmowa o pracę i jak się na nią przygotować?
Z tego artykułu dowiesz się:
- Rozmowa rekrutacyjna przez telefon – dlaczego firmy prowadzą rekrutację zdalną?
- Czym rozmowa kwalifikacyjna przez telefon różni się od spotkania twarzą w twarz?
- Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon?
- Wstępna rozmowa kwalifikacyjna przez telefon – nie daj się zaskoczyć
- Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej przez telefon?
Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?
Rozmowa rekrutacyjna przez telefon - dlaczego firmy prowadzą rekrutację zdalną?
Rekrutacja zdalna – rozmowy rekrutacyjne przez telefon i wideokomunikatory stały się standardem w wielu branżach. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na wygodę i efektywność, jakie te narzędzia oferują zarówno pracodawcom, jak i kandydatom.
Rekrutacja zdalna, np. rozmowa kwalifikacyjna przez telefon, pozwala na oszczędność czasu i kosztów pracodawców, którzy nie muszą organizować spotkań w biurze, ale również kandydatów, którzy unikają czasochłonnych dojazdów. Co ważne, rekrutacja zdalna zmniejsza poziom stresu kandydatów, przez co rozmowy przebiegają sprawnie i bardziej efektywnie.
Telefoniczna rozmowa kwalifikacyjna może również stanowić pierwszy etap rekrutacji, przed właściwym spotkaniem w cztery oczy. Wstępna rozmowa kwalifikacyjna przez telefon pozwala rekruterom określić, czy warto zaprosić kandydata na rozmowę w siedzibie firmy.
Czym rozmowa kwalifikacyjna przez telefon różni się od spotkania twarzą w twarz?
Rozmowa telefoniczna znacząco różni się od spotkania w cztery oczy. Podczas tradycyjnej rozmowy o pracę nawiązujemy z rekruterem kontakt wzrokowy i budujemy swój wizerunek za pomocą komunikacji niewerbalnej. Gesty, uśmiech czy postawa odgrywają ważną rolę podczas każdej rozmowy. Według badań mowa ciała stanowi ponad 50 proc. komunikacji, dlatego jeśli nie widzisz swojego rozmówcy, musisz skupić się na odpowiedniej dykcji, intonacji i artykulacji.
W trakcie spotkania twarzą w twarz łatwiej jest dostosować się do reakcji drugiej osoby. Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon wymaga bardziej intuicyjnego reagowania na to, co mówi druga strona. Nie widząc twarzy rozmówcy, musisz polegać wyłącznie na słowach i intonacji, by zrozumieć intencje oraz emocje rekrutera.
Rozmowa o pracę przez telefon pozwala kandydatowi swobodnie zapisywać notatki, co jest dużym atutem! Podczas standardowej rozmowy kwalifikacyjnej to rekruter notuje Twoje odpowiedzi i spogląda na przygotowaną wcześniej listę pytań. Rozmowa rekrutacyjna przez telefon pozwala Ci korzystać z dodatkowego wsparcia w postaci własnych notatek. Dzięki temu opanujesz stres i zrobisz lepsze pierwsze wrażenie.
Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon?
Rozmowa o pracę przez telefon może wydawać się mniej stresująca niż spotkanie twarzą w twarz, ale wymaga równie starannego przygotowania. Oto cztery najważniejsze kwestie, na które powinieneś zwrócić uwagę przed rozmową.
1. Rozmowa o prace przez telefon - poznaj firmę, która zaprasza Cię na rozmowę
Zanim odbędziesz rozmowę, poświęć czas na sprawdzenie informacji o firmie, w której ubiegasz się o pracę. Dowiedz się, jakie są jej główne produkty, usługi, wartości i kultura pracy. Sprawdź wymagania stanowiska, na które aplikujesz i zastanów się, jak Twoje doświadczenie i umiejętności odpowiadają tym wymaganiom. Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon niczym nie różni się pod tym względem od tradycyjnej rozmowy o pracę.
2. Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon pytania i odpowiedzi, które warto przygotować
Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon daje Ci pewną przewagę – możesz mieć przed sobą notatki, które pomogą utrzymać kontrolę nad przebiegiem rozmowy. Warto zainwestować czas w przygotowanie odpowiedzi na pytania, które może zadać rekruter, takie jak:
- Dlaczego chcesz u nas pracować?
- Co możesz wnieść do naszego zespołu?
- Jakie są Twoje mocne i słabe strony?
Zanotuj również kilka własnych pytań do rekrutera. Zadawanie pytań w trakcie rozmowy nie tylko pomoże Ci uzyskać ważne informacje o stanowisku, ale również stworzy zrównoważoną dynamikę rozmowy.
Chociaż rozmowa kwalifikacyjna przez telefon może dla wielu osób okazać się mniej stresująca, dzięki możliwości spoglądania we wcześniej przygotowane notatki, pamiętaj jednak, aby nie skupiać się na nich zbyt mocno, kosztem koncentracji na samej rozmowie!
3. Miej pod ręką swoje CV i notatki dotyczące firmy
Rozmowa rekrutacyjna przez telefon pozwala Ci mieć przed sobą nie tylko przygotowane wcześniej notatki, ale również swoje CV i list motywacyjny. Dzięki temu łatwiej będzie Ci szybko odwołać się do kluczowych informacji, takich jak Twoje doświadczenie, osiągnięcia czy umiejętności, które mogą być istotne dla rekrutera. Dodatkowo, posiadanie notatek o firmie pozwoli Ci lepiej odpowiedzieć na niespodziewane pytania.
4. Znajdź ciche miejsce i zadbaj o dobre łącze
Przed rozmową o pracę przez telefon zadbaj o to, aby znaleźć ciche i spokojne miejsce, w którym nikt Ci nie przeszkodzi. Wybierz pomieszczenie wolne od hałasu i rozpraszaczy, które pozwoli Ci skupić się w pełni na rozmowie. Upewnij się również, że masz dobre łącze telefoniczne lub internetowe, aby uniknąć przerw w rozmowie. Stabilne połączenie to klucz do płynnej komunikacji, który zwiększy szanse na to, że wypadniesz profesjonalnie od początku do końca rozmowy.
Wstępna rozmowa kwalifikacyjna przez telefon - nie daj się zaskoczyć
Wstępna rozmowa kwalifikacyjna przez telefon jest coraz częściej stosowana jako pierwszy etap rekrutacji, pozwalający szybko ocenić kandydatów. W przeciwieństwie do właściwej rozmowy o pracę zazwyczaj odbywa się ona bez wcześniejszej zapowiedzi. Może zdarzyć się tak, że rekruter zadzwoni do Ciebie i zapyta, czy możesz poświęcić kilka minut na rozmowę z nim. Co powinieneś wówczas zrobić? Przede wszystkim nie panikować.
Jeśli rekruter złapał Cię w biegu i akurat jedziesz autobusem, odbierasz dzieci z pracy lub czekasz w kolejce do lekarza, poproś o kontakt w bardziej dogodnym momencie – zaproponuj przykładową godzinę. Weź jednak pod uwagę, że rekruter raczej nie będzie dostępny późnym popołudniem czy wieczorem!
Wstępna rozmowa kwalifikacyjna przez telefon trwa zwykle krócej niż tradycyjna rozmowa i bywa bardziej ogólna, jednak to właśnie od niej zależy, czy przejdziesz do kolejnych etapów. Postaraj się opanować nerwy i udzielać jasnych, konkretnych odpowiedzi. Odpowiadając na ogłoszenie rekrutacyjne pracodawcy z pewnością sprawdziłeś podstawowe informacje o zakresie jego działalności. Nawet jeśli czujesz się nieprzygotowany i nie masz przy sobie notatek, możesz odpowiedzieć na podstawowe pytania dotyczące swojego doświadczenia i umiejętności.
Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej przez telefon?
Aby dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej przez telefon, kluczowe jest profesjonalne podejście. Zrealizowałeś już wszystkie 4 kroki, o których pisaliśmy wcześniej? Teraz warto skupić się na umiejętnościach interpersonalnych, które pozwolą Ci dobrze wypaść w trakcie rozmowy z rekruterem.
- Aktywne słuchanie
Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon wymaga od kandydata aktywnego słuchania. Jest ono kluczowe w każdej rozmowie, ale w rozmowie telefonicznej zyskuje jeszcze większe znaczenie. Ważne jest, aby nie przerywać i dać drugiej stronie czas na dokończenie myśli oraz zadawanie pytań doprecyzowujących. Umożliwi to płynniejszą i bardziej zrozumiałą komunikację.
Odpowiedni ton głosu
Twój ton głosu mówi często więcej niż same słowa. Postaraj się mówić tak, aby pokazać, że jesteś zainteresowany stanowiskiem – stanowczo i z zaangażowaniem. Uśmiech podczas mówienia, nawet przez telefon, wpływa na to, jak jesteś odbierany – rozmówca automatycznie odbierze Cię jako bardziej przyjazną osobę o pozytywnym nastawieniu.
- Jasna i precyzyjna komunikacja
Umiejętność formułowania zrozumiałych, zwięzłych odpowiedzi jest niezwykle istotna. Rozmowa o pracę przez telefon powinna przebiegać płynnie. Zadbaj o to, aby Twoje odpowiedzi były rzeczowe i na temat, co pozwoli rekruterowi łatwiej ocenić Twoje kompetencje.
- Budowanie relacji
Umiejętność budowania relacji jest cenna w każdej interakcji zawodowej, a zwłaszcza na etapie rekrutacji. Staraj się być otwarty, życzliwy i zaangażowany w rozmowę. Stworzysz w ten sposób atmosferę zaufania i współpracy, co pozytywnie wpłynie na Twoje relacje z przyszłym pracodawcą.
- Opanowanie
Rozmowy kwalifikacyjne mogą być stresujące, ale umiejętność zachowania spokoju pod presją to cecha, która świadczy o Twojej profesjonalnej postawie. Nawet jeśli napotkasz trudne pytania, spróbuj zachować zimną krew, odpowiedzieć rzeczowo i spokojnie. Jeśli masz problem z opanowaniem nerwów, pomyśl, że rozmowa kwalifikacyjna przez telefon daje Ci dużo większy komfort niż tradycyjne spotkanie. Możesz siedzieć na własnej kanapie, w wygodnym ubraniu, korzystać z notatek lub przechadzać się po pokoju. Zastanów się, co możesz zrobić, aby poczuć się pewniej i opanować stres, a dzięki temu brzmieć na zdecydowanego i kompetentnego kandydata.
Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?
Sprawdź inne nasze publikacje:
- Nie mogę znaleźć pracy – 5 najczęściej popełnianych błędów
- Kwalifikacje w zawodzie – co to jest? Jak zdobyć kwalifikacje zawodowe?
- Piramida Maslowa – czym jest piramida potrzeb? Jak wykorzystać ją w zarządzaniu?
- Przykładowe CV
- Niebieskie i białe kołnierzyki – color collars, czyli różnorodność ról zawodowych
- Zwolnienie lekarskie – l4 co to jest, komu przysługuje i kto wystawia? Wszystko, co musisz wiedzieć
- Honorowy Dawca Krwi przywileje – dni wolne od pracy + zdrowotne zalety oddawania krwi
- Jak zostać stewardessą? Jakie wymagania musi spełniać stewardessa międzynarodowych linii lotniczych?
- Call center — praca na słuchawce — na czym polega? + zarobki
- Szablony CV
- Workation — co to jest? Jakie są wady i zalety workation?
- Wzory CV