Rozmowa kwalifikacyjna – czym jest rozmowa o pracę i jak się na nią przygotować?

Odpowiedziałeś na atrakcyjną ofertę pracy i po stresującym okresie oczekiwania, otrzymałeś zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną? Gratulacje! Zostałeś wybrany spośród dziesiątek, lub nawet setek innych kandydatów, a to spory sukces. Teraz jednak czeka Cię kolejne wyzwanie – nie zepsuć dobrego wrażenia, jakie Twoje CV wywarło na potencjalnym pracodawcy i bezbłędnie odpowiedzieć na pytania rekrutera. Odpowiednie przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej pozwoli Ci poczuć się pewnie i zwiększy Twoje szanse na zdobycie wymarzonej posady. Chcesz wiedzieć, jak przebiega rozmowa kwalifikacyjna, jakich pytań możesz się spodziewać i co zrobić, aby uniknąć najpoważniejszych błędów? Zapraszamy do lektury!

Warto przeczytać również poradnik: Mocne i słabe strony pracownika – jak przedstawić swoje zalety i wady na rozmowie kwalifikacyjnej?

Z tego artykułu dowiesz się:

rozmowa kwalifikacyjna

Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?

Czym jest rozmowa kwalifikacyjna?

Najprościej mówiąc, rozmowa kwalifikacyjna to spotkanie kandydata do pracy z potencjalnym pracodawcą lub osobą odpowiedzialną za proces rekrutacji. Rozmowa o pracę ma na celu sprawdzenie, czy informacje zawarte w CV, pokrywają się z Twoim doświadczeniem, wiedzą i umiejętnościami. Pierwsze spotkanie z pracodawcą pozwala także zweryfikować, czy oferta firmy jest dla Ciebie atrakcyjna.

zaproszenie na rozmowę o pracę

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną

Jeśli szukasz pierwszej pracy i nie wiesz, jak przebiega proces rekrutacyjny, warto dowiedzieć się, jak wygląda samo zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Rekruter może skontaktować się z Tobą drogą mailową lub telefoniczną. Mail z zaproszeniem na rozmowę o pracę będzie zawierać potwierdzenie stanowiska, na datę i godzinę spotkania, oraz jego miejsce lub formę. W przypadku zdalnej rozmowy kwalifikacyjnej otrzymasz dokładne instrukcje, dotyczące narzędzi, za pomocą których rekruter będzie się z Tobą kontaktował – na przykład link do spotkania google meet, zoom, lub teams.

Podczas rozmowy telefonicznej osoba, która się z Tobą skontaktuje, również poda Ci dokładny adres oraz termin rozmowy. Kandydat zazwyczaj otrzyma także mail lub sms, potwierdzający te informacje. Czasami zdarza się, że kontakt telefoniczny stanowi także pierwszą, wstępną rozmowę kwalifikacyjną. Dla większości kandydatów jest to bardzo stresujący etap rekrutacji, ponieważ muszą odpowiedzieć na pytania rekrutera bez wcześniejszego przygotowania. Wstępna rozmowa kwalifikacyjna trwa zazwyczaj tylko kilka minut i koncentruje się na podstawowych kompetencjach i doświadczeniach kandydata.

Niezależnie od tego, czy zaproszenie na rozmowę o pracę otrzymasz w formie mailowej czy telefonicznej, bardzo ważne jest, abyś potwierdził swoją obecność na spotkaniu. Kandydaci, którzy nie pojawiają się na rozmowie kwalifikacyjnej to dla rekruterów chleb powszedni, jednak za każdym razem taka sytuacja dezorganizuje ich pracę. Jeśli więc z jakiegoś powodu nie możesz, lub nie chcesz uczestniczyć w spotkaniu, jak najszybciej poinformuj o tym osobę, która wcześniej się z Tobą kontaktowała. To wyraz szacunku i podstawowa zasada rekrutacyjnego savoir-vivre’u.

Jak przygotować się na rozmowę o pracę?

Spotkanie w sprawie pracy dla większości kandydatów jest niezwykle stresujące. Chcesz wypaść jak najlepiej, przedstawić swoje mocne strony i bogate doświadczenie, ale pytania rekrutera są tak zaskakujące, że z nerwów plącze Ci się język? Możesz w prosty sposób uniknąć takich niezręcznych sytuacji. Wystarczy, że odpowiednio się przygotujesz. Rozmowa kwalifikacyjna przebiega zazwyczaj według określonego schematu – jeśli przyswoisz najważniejsze zasady i przećwiczysz odpowiedzi na pytania, nie tylko poczujesz się pewniej, ale także zrobisz lepsze wrażenie.

1. Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej - poznaj firmę, do której aplikujesz

Pytanie o to, czym zajmuje się firma, do której aplikujesz, jest jednym z pierwszych, jakie rekruter zada Ci na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeśli odpowiesz przecząco, przekreślasz swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie Twojej kandydatury. Pierwszym, co musisz zrobić przed rozmową rekrutacyjną, jest poznanie profilu przedsiębiorstwa lub organizacji, w której chcesz pracować. Najważniejsze informacje znajdziesz zazwyczaj na stronie internetowej lub profilach w mediach społecznościowych potencjalnego pracodawcy. Zapoznaj się z zakresem działalności firmy – świadczonymi usługami lub katalogiem produktów, a także, o ile to możliwe, jej kulturą, strukturą i historią.

2. Rozmowa rekrutacyjna - zweryfikuj oczekiwania pracodawcy

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej wymaga również ponownego zapoznania się z ogłoszeniem o pracę, na które odpowiedziałeś. Dokładnie przeczytaj opis stanowiska i listę wymagań wobec kandydata. Zastanów się także, jak możesz przedstawić swoje doświadczenie i umiejętności w wiarygodny, a jednocześnie interesujący sposób. Skup się na tym, co możesz zaoferować pracodawcy i jak możesz przyczynić się do sukcesu firmy.

3. Rozmowa o pracę jak się przygotować do pytania o wynagrodzenie?

Rozmowa kwalifikacyjna ma za zadanie określić wzajemne oczekiwania pracodawcy i kandydata. Możesz więc spodziewać się pytania o satysfakcjonujące Cię wynagrodzenie. Jeśli zaproponujesz zbyt wysoką, lub za niską kwotę, pracodawca może z miejsca odrzucić Twoją kandydaturę. Sprawdź, ile przeciętnie zarabia pracownik na stanowisku, o które się ubiegasz. Uwzględnij swój staż pracy, doświadczenie oraz kompetencje i realnie oceń, ile powinieneś zarabiać.

rozmowa o pracę jak się przygotować?

4. Jak przygotować się do rozmowy o pracę? Zadbaj o odpowiedni ubiór i postawę

Podobno nie szata zdobi człowieka, jednak odpowiedni ubiór na rozmowie kwalifikacyjnej może mieć decydujący wpływ na to, czy zrobisz dobre pierwsze wrażenie na rekruterze. Zadbaj o elegancki strój, stosowany dla stanowiska i specyfiki firmy, do której aplikujesz. Więcej na temat ubrania na rozmowę kwalifikacyjną dowiesz się z naszego artykułu: Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Niemniej ważna jest odpowiednia mowa ciała. Od samego początku staraj się zachować wyprostowaną postawę, a gdy rekruter wyciągnie do Ciebie dłoń, w geście powitania, uściśnij ją pewnie, ale nie za mocno. Pamiętaj o pogodnym wyrazie twarzy – lekki uśmiech i utrzymanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą pozwoli Ci ukryć ewentualny stres i wprowadzić przyjazną atmosferę. Unikaj nerwowych gestów, takich jak poprawianie okularów, dotykanie twarzy i włosów, a także bawienie się biżuterią. Ilustrowanie swojej wypowiedzi gestykulacją jest naturalne dla większości osób, jeśli jednak masz tendencję do szerokich gestów i wymachiwania rękami, postaraj się je powściągnąć.

Jak siedzieć na rozmowie kwalifikacyjnej? Zachowaj otwartą postawę ciała, usiądź prosto i oprzyj się o krzesło. Nie krzyżuj rąk na piersi – trzymaj je na stole lub kolanach. Rozluźnij dłonie i nie zaciskaj ich w pięści. Unikaj także zbyt swobodnych pozycji, które mogą zostać odebrane jako zbytnia nonszalancja i brak szacunku do rekrutera.

5. Dowiedz się, jakie pytania na rozmowie o pracę możesz usłyszeć

Podczas rozmowy o pracę rekruterzy często korzystają z ustalonych schematów. Dzięki temu możesz poznać najczęściej zadawane pytania i z wyprzedzeniem przygotować odpowiedzi. Warto także przećwiczyć swoją prezentację przed lustrem lub ze znajomym. Dzięki temu sprawdzisz, czy jesteś odpowiednio przygotowany. Listę pytań, które padają na większości rozmów kwalifikacyjnych, znajdziesz w następnym akapicie.

Jak przebiega rozmowa kwalifikacyjna?

Zaraz po formalnym przywitaniu następuje właściwa faza rozmowy kwalifikacyjnej. Może uczestniczyć w nim rekruter, Twój potencjalny pracodawca, członkowie zespołu, a nawet Twoi przyszli pracownicy. Rozmowę zaczyna rekruter, który zazwyczaj stara się nawiązać kontakt poprzez swobodny small talk. Następnie przechodzi do zadawania pytań.

Etap 1. Najczęściej zadawane pytania:

  • Powiedz nam coś o sobie.
  • Czego dowiedziałeś się o naszej firmie?
  • Czy wiesz, na czym polega praca na stanowisku, na które aplikujesz?
  • Co motywuje Cię do pracy?
  • Jakie są Twoje słabe i mocne strony?
  • Wolisz pracować samodzielnie czy w zespole?
  • W jakim kierunku chciałbyś poprowadzić swoją karierę?
  • Jakie są Twoje oczekiwania finansowe?
  • Jakie są Twoje zainteresowania? Czym zajmujesz się w wolnym czasie?

 

jak przebiega rozmowa o pracę?

Rekruter z pewnością zapyta także o Twoje doświadczenie i znajomość branży. Może także poprosić Cię o wykonanie testów kwalifikacyjnych, odegranie scenki lub przeprowadzić krótką rozmowę w języku obcym, jeśli jest on wymagany na danym stanowisku. Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej na tym etapie zależy w dużej mierze od specyfiki firmy.

Rozmowa kwalifikacyjna nie powinna koncentrować się na prywatnych aspektach życia kandydata. Jeśli osoba rekrutująca zadaje pytania dotyczące Twojego stanu cywilnego, posiadania dzieci, przekonań politycznych lub religijnych, masz prawo odmówić udzielania

Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?

Etap 2. Przedstawienie zakresu obowiązków i sposobu działania firmy

Kiedy udzielisz odpowiedzi na wszystkie pytania, osoba rekrutująca przejdzie do opisania zakresu obowiązków, związanych ze stanowiskiem, o które się ubiegasz, kultury i sposobu funkcjonowania firmy, oraz jej struktury. Może także przedstawić Ci ewentualne benefity, oferowane przez pracodawcę.

Etap 3. Pytania pracownika

Ostatni etap rozmowy to czas na Twoje pytania do rekrutera. Pamiętaj – jeśli usłyszysz “Czy masz do nas jakieś pytania?”, zawsze odpowiadaj twierdząco. Świadczy to o Twoim zaangażowaniu i wzmacnia pozytywny wizerunek. Jakie pytania możesz zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

  • Czy mógłbym dowiedzieć się więcej o zespole, w którym miałbym pracować?
  • Czy firma przewiduje szkolenia dla pracowników?
  • Jak wygląda system oceny pracowników? Czy mogę liczyć na feedback ze strony przełożonego?
  • Z jakich technologii i narzędzi korzysta firma?

Pamiętaj, że rozmowa rekrutacyjna to oficjalne spotkanie. Nie zadawaj pytań, które mogą przedstawić Cię jako osobę nieprofesjonalną lub słabo zorientowaną. Negatywnie postrzegane pytania na rozmowie o pracę to np.:

  • Czym dokładnie zajmuje się firma?
  • Czy mogę wziąć urlop zaraz po rozpoczęciu pracy?
  • Jak szybko mogę awansować?
  • Czy weryfikujecie referencje?

Ile trwa rozmowa rekrutacyjna?

Czas trwania rozmowy rekrutacyjnej zależy od stopnia zaawansowania stanowiska pracy. Rozmowy kwalifikacyjne na stanowiska niższego szczebla mogą trwać około 20 minut. Aby zweryfikować umiejętności wykwalifikowanych pracowników rekruter potrzebuje zazwyczaj więcej czasu. Jeśli więc aplikujesz na stanowiska średniego lub wyższego szczebla, możesz spodziewać się, że spotkanie potrwa od 30 do 60 minut.

Rozmowa kwalifikacyjna - jakie błędy najczęściej popełniają kandydaci?

Dla wielu osób rozmowa kwalifikacyjna przypomina pole minowe, pełne potencjalnych pułapek i podchwytliwych pytań. W rzeczywistości odpowiednie przygotowanie pozwoli Ci uniknąć większości potencjalnych błędów i pomyślnie przejść proces rekrutacji. Znajomość podstawowych zasad kultury biznesowej i osobistej to klucz do sukcesu. Czego nie robić i nie mówić na rozmowie o pracę, żeby nie przekreślić swojej szansy na wymarzoną karierę? Oto najpoważniejsze błędy, popełniane przez kandydatów:

1. Nie spóźnij się!

Żaden pracodawca nie toleruje spóźnialskich. Jeśli nie zjawisz się na czas na umówione spotkanie, w większości przypadków rekruter w ogóle nie będzie chciał z Tobą rozmawiać. Aby uniknąć spóźnienia, z wyprzedzeniem sprawdź, gdzie odbywa się rozmowa o pracę i zaplanuj trasę. Za pomocą Google Maps sprawdź przewidywany czas dojazdu i dodaj do niego 15-20 minut, aby uniknąć nieprzewidzianych czynników, takich jak korki uliczne czy roboty drogowe. Najlepiej pojawić się na rozmowie z 10-minutowym wyprzedzeniem.

2. Nie kłam!

Kłamstwo i zatajanie istotnych informacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej nigdy nie wychodzi na dobre. Rekruterzy zazwyczaj potrafią wyczuć, kiedy kandydat mija się z prawą, a często także dokładnie weryfikują informacje zawarte w jego CV. Co powiedzieć na rozmowie o pracę, jeśli zapytają Cię o dłuższą przerwę w karierze lub przerwaną edukację? Prawdę. Nie musisz zdradzać osobie rekrutującej wszystkich szczegółów, ale też nie ukrywaj niewygodnych dla Ciebie faktów.

3. Nie mów źle o poprzednich pracodawcach

Mówienie źle o poprzednich pracodawcach lub współpracownikach może być postrzegane jako brak lojalności i profesjonalizmu. Nawet jeśli zostaniesz zapytany o powód odejścia z firmy, której szczerze nie lubiłeś, możesz ująć to łagodnymi słowami, jak np. “Konflikty między pracownikami wpływały na mój komfort pracy” lub “Ta firma nie mogła zaoferować mi dalszego rozwoju zawodowego”.

Przyjdź na rozmowę kwalifikacyjną przygotowany i odpowiednio ubrany, bądź przyjazny i pewny siebie, rzetelnie przedstaw swoje kompetencje i doświadczenie. Unikaj popełnienia biznesowych faux-pas i pokaż się z najlepszej, profesjonalnej strony. To wystarczy, aby wywrzeć na pracodawcy pozytywne wrażenie. Jeśli zastosujesz się do naszych porad i wskazówek, możesz spodziewać się pozytywnego rozpatrzenia Twojej kandydatury. Powodzenia!

Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *