Rekrutacja wewnętrzna – pracowniku, dowiedz się więcej na ten temat

Przedsiębiorstwo otwierające nowy wakat, najczęściej managerski, stoi przed wyborem jednej z dwóch dróg pozyskania kandydatów na konkretne stanowisko. W takiej sytuacji można postawić na rekrutację zewnętrzną lub wewnętrzną. Pierwszy sposób polega na pozyskaniu nowych kandydatów za pomocą kanałów zewnętrznych. Z kolei drugi opiera się o pracowników aktualnie zatrudnionych w firmie. Każde przedsiębiorstwo samodzielnie decyduje, które rozwiązanie obiera na podstawie tego, co jest korzystniejsze, opierając swój osąd o obecną sytuację na rynku pracy czy specyfikę konkretnego stanowiska. Obie metody rekrutacji mają swoje wady i zalety. W tym artykule poruszymy najważniejsze kwestie dotyczące rekrutacji wewnątrz firmy.

Rekrutacja wewnętrzna - dowiedz się:

rekrutacja wewnętrzna w firmie

Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?

Rekrutacja wewnętrzna – procedura, czyli na czym polega to postępowanie działu HR w przedsiębiorstwie?

Rekrutacja wewnętrzna jest to proces poszukiwania kandydatów spośród osób już zatrudnionych w danej firmie. Przedsiębiorstwo może szukać pracownika na nowo utworzone stanowisko lub prowadzić rekrutację na już istniejącą posadę. Najczęściej oznacza to awans w strukturze organizacji. Dlatego wewnętrzna rekrutacja przeważnie stosowana jest w przypadku stanowisk kierowniczych. Zdarza się jednak, że omawiany proces przeprowadza się na posady równorzędne.

Rekrutacja wewnętrzna pozwala ograniczyć liczbę etapów standardowej rekrutacji zewnętrznej. Rozwiązanie to bywa też równoznaczne z oszczędnością kosztów i czasu na pozyskanie kandydatów niezwiązanych z przedsiębiorstwem. Wówczas dział HR nie musi zapoznawać się z wieloma CV i przeprowadzać rozmów rekrutacyjnych. Dzięki temu proces pozyskania pracownika na nowo utworzone stanowisko lub na zastępstwo skraca się najczęściej z wielu tygodni do nawet kilku dni.

Rekrutacja wewnętrzna i jej kanały

Oferty pracy bezpośrednio w strukturach organizacji najczęściej zamieszczane są we wspólnej sieci, np. poprzez służbowe maile lub na tablicy ogłoszeń. Dzięki temu wszyscy zainteresowani mają okazję zapoznać się z wiadomością. Takie rozwiązanie jawi się jako szansa dla pracowników, którzy wówczas zdają sobie sprawę z tego, że pracodawca daje im możliwość rozwoju zawodowego, co skutkuje awansem, podwyższeniem kwalifikacji oraz polepszeniem warunków, w tym benefitów pracowniczych i wynagrodzenia. To również dla wielu sposób na przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu i zastojowi w karierze.

rekrutacja wewnętrzna procedura

Metody rekrutacji wewnętrznej

Jeśli firma decyduje się na rekrutację wewnętrzną, musi wybrać jej konkretną metodę. Pracodawca samodzielnie decyduje, który pracownik zasługuje na wybrane stanowisko. Pomysł może także ogłosić kilku osobom. To rozwiązanie określa się jako rekrutacja zamknięta, bowiem nie wszyscy pracownicy mają świadomość naboru na nową posadę.

W wewnętrznych strukturach firmy można też zastosować otwartą formę rekrutacji. Wówczas pracodawca publikuje ogłoszenie np. przez firmowy newsletter lub czat. Dzięki temu wszystkie osoby zatrudnione mają świadomość prowadzonej rekrutacji i mogą wziąć w niej udział.

Kiedy rekrutacja wewnętrzna w firmie jest jedynym sposobem na obsadzenie stanowiska?

W niektórych firmach rekrutacja wewnętrzna jest jedyną z możliwych opcji, aby zasilić grono ekspertów o wąskiej specjalizacji. Na takie stanowiska niekiedy trudno znaleźć osobę spoza przedsiębiorstwa, która nie wymaga podstawowych szkoleń i jest zaznajomiona z obowiązującymi w branży procedurami. Ponadto podczas rekrutacji zewnętrznej może się zdarzyć sytuacja, że żaden z kandydatów nie spełnił oczekiwań. Wtedy dział HR decyduje się na wewnętrzne poszukiwanie osoby, która może obsadzić dany wakat.

Rekrutacja wewnętrzna, czyli równe szanse dla każdego

Decydując się na wdrożenie wewnętrznej rekrutacji spośród obecnych pracowników firmy, należy dopilnować, aby informacja o wolnym stanowisku dotarła do wszystkich osób zatrudnionych. W tym celu, po dokładnym stworzeniu opisu posady oraz samego procesu rekrutacyjnego, należy umieścić informację w dostępnych kanałach wewnętrznych firmy. W ofercie warto zamieścić oczekiwania wobec pracownika, zakres obowiązków na nowym stanowisku oraz informację, jak można złożyć aplikację. Gwarantuje to jawną i przeprowadzoną na jasnych zasadach rekrutację.

Rekrutacja wewnętrzna – o czym warto pamiętać?

Niezależnie od wybranej metody rekrutacji wewnętrznej, bezpośredni przełożony powinien współpracować z działem HR w kwestii wyboru odpowiedniego kandydata. Rekruter może właściwie zakomunikować o nowym wakacie, a także sprawdzić, który kandydat ma odpowiednie kompetencje niezbędne na danym stanowisku. W wielu firmach to właśnie dział HR najlepiej zna wszystkich pracowników, mając świadomość, w jakim kierunku poszczególne osoby chcą się rozwijać.
rekrutacja wewnętrzna jak się przygotować

Jaką formę rekrutacji wybrać?

Na początek proponujemy wziąć pod uwagę rodzaj wakatu, który jest do obsadzenia. W przypadku specjalistycznych stanowisk, wymagających doświadczenia i kierowniczych umiejętności, może się sprawdzić rekrutacja wewnętrzna. Dzięki temu można szybciej przygotować pracownika do przejęcia nowych obowiązków. Z kolei zatrudnienie osoby z zewnątrz w takim wypadku wymaga dłuższego procesu rekrutacyjnego oraz wieloetapowego szkolenia, co z perspektywy organizacji jest nieopłacalne. W przypadku zupełnie nowych lub prostych stanowisk można zastosować rekrutację zewnętrzną, rozważając korzyści i trudności z tym związane.

rekrutacja wewnętrzna

Rekrutacja wewnętrzna – jak się przygotować na rozmowę z działem HR?

Proces aplikowania na nowe stanowisko w wewnętrznych strukturach firmy wymaga starannego przygotowania. Oto kroki, które warto podjąć, aby zwiększyć swoje szanse na awans:

  • analiza oczekiwań wobec nowego stanowiska – zanim zdecydujesz się na aplikację, zapoznaj się z wymaganiami na danym stanowisku. Sprawdź, czy Twoje obecne kwalifikacje wpisują się w ten profil;
  • rozmowa z przełożonym – jeśli masz dobre stosunki z bezpośrednim kierownikiem, możesz otwarcie poinformować go o swoich planach. Wówczas menedżer powinien okazać Ci wsparcie i pomóc w rozwoju;
  • podkreśl swoje unikalne umiejętności – zastanów się, czym wyróżniasz się na tle współpracowników;
  • zadbaj o profesjonalizm – mimo że znasz zwyczaje w firmie, nie oznacza to, że możesz zrezygnować z formalnego podejścia do rekrutacji. Przygotuj CV i list motywacyjny;
  • buduj swoją markę w firmie – jeśli chcesz być brany pod uwagę, angażuj się w inicjatywy firmowe, pomagaj członkom zespołu i bądź aktywny w wewnętrznych strukturach organizacji.

Rekrutacja wewnętrzna – jak się przygotować? Przykładowe pytania

Rozmowa kwalifikacyjna z kandydatem powinna zweryfikować, czy dany pracownik ma szansę sprawdzić się w nowej roli. Dlatego zaleca się zadawanie pytań, które będą dotyczyć motywacji, umiejętności, a także zdolności adaptacyjnych. W przypadku stanowisk kierowniczych warto też sprawdzić zdolności przywódcze, które pomogą umiejętnie zarządzać zespołem. Poniżej znajdują się przykładowe pytania, których można się spodziewać na rozmowie kwalifikacyjnej.

  1. Co sprawiło, że jesteś zainteresowany nowym stanowiskiem?
  2. Jaka jest Twoja motywacja do pracy w naszej firmie?
  3. Czego nauczyłeś się na obecnym stanowisku?
  4. Jakich obowiązków spodziewasz się na nowym stanowisku?
  5. Jakie było dotychczasowe największe wyzwanie i jak sobie z nim poradziłeś?
  6. Jakie cechy ma Twoim zdaniem skuteczny lider?
  7. Co sprawia, że sprawdzisz się na nowym stanowisku?

Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?

Rekrutacja wewnętrzna i zewnętrzna – wady i zalety

Rekrutację wewnętrzną stosuje się ze względu na wiele plusów tego rozwiązania, a oto one:

  • oszczędność czasu spowodowana brakiem procedur, takich jak publikacja ogłoszenia w zewnętrznych kanałach komunikacji, zapoznawanie się i odpowiadanie na CV czy przeprowadzanie wielu rozmów kwalifikacyjnych;
  • oszczędność pieniędzy – przy dużej rekrutacji zewnętrznej rosną wydatki związane np. z publikacją ogłoszeń na portalach;
  • funkcja motywacyjna – pracownicy czują, że firma daje im dodatkowe możliwości rozwoju zawodowego;
  • pracownik zrekrutowany wewnątrz firmy o wiele szybciej wdroży się w nowe obowiązki ze względu na to, że zna już kulturę pracy organizacji i zwyczaje panujące w zespole;
  • planowanie struktury firmy – rekrutacja wewnętrzna i zewnętrzna to dla pracodawcy oraz działu HR dobry moment, aby przyjrzeć się potencjałowi swojego zespołu i zaplanować strukturę firmy, która będzie efektywna. W ten sposób można też dopracować zakres obowiązków na poszczególnych stanowiskach.

Minusy rekrutacji wewnętrznej:

  • ograniczony napływ nowych pracowników – rekrutacja wewnętrzna ogranicza zatrudnienie nowych osób z zewnątrz, które mogłyby wnieść świeżość i inne spojrzenie na zespół, firmę czy stanowisko;
  • braki kadrowe – dział, z którego przechodzi awansowany pracownik, może zostać osłabiony, a także powstaje potrzeba rekrutacji na opuszczane przez niego stanowisko. Szczególnie małe firmy mogą odczuć tego negatywne skutki;
  • wewnętrzna rywalizacja – bezpośrednia rekrutacja w strukturach firmy może wywołać rywalizację między współpracownikami i budzić rozczarowanie wśród osób, które nie dostały awansu, a muszą nagle podlegać przełożonemu będącym ich dawnym kolegą z teamu.

Również rekrutacja zewnętrzna posiada plusy i minusy, które prezentujemy poniżej.

rekrutacja wewnętrzna i zewnętrzna wady i zalety

Zalety rekrutacji zewnętrznych:

  • pozwala na dotarcie do dużej liczby zróżnicowanych kandydatów o unikalnych kompetencjach, które wpływają na rozwój firmy;
  • każda nowa osoba wnosi do zespołu świeże pomysły mogące pomóc przy planowaniu działań;
  • tego typu rekrutacja umożliwia też budowanie marki pracodawcy na rynku pracy, czyli tzw. employer branding.

Wady rekrutacji zewnętrznych:

  • wyższe koszty i dłuższy czas trwania procesu rekrutacyjnego;
  • konieczność przygotowania skutecznej kampanii rekrutacyjnej;
  • onboarding nowego pracownika;
  • problem z zaaklimatyzowaniem się nowej osoby;
  • brak akceptacji nowego członka zespołu, a w szczególności przełożonego pozyskanego z zewnątrz.
wewnętrzna rekrutacja

Rekrutacja zewnętrzna i wewnętrzna stosowana jest zarówno w mniejszych, jak i większych przedsiębiorstwach. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która forma ma lepsze efekty. Metoda powinna zostać dostosowana do profilu organizacji, charakteru stanowiska i innych czynników pozwalających znaleźć kandydata pasującego do określonego zakresu obowiązków. Dzięki temu można przeprowadzić skuteczny proces rekrutacyjny, który pozwoli wyłonić najlepszą osobę na konkretne stanowisko.

Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *