Pieniądze zgromadzone w Pracowniczych Planach Kapitałowych stanowią własność uczestników programu. Mogą oni dysponować środkami z konta PPK, jednak każda wypłata środków wiąże się z koniecznością spełnienia określonych warunków. Chcesz wiedzieć, kiedy i jak wypłacić pieniądze z PPK? Przedstawiamy kompletny poradnik, w którym wyjaśniamy, jak wypłacić pieniądze z PPK krok po kroku!
Jak wypłacić pieniądze z PPK - dowiedz się:

Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?
Co to jest PPK?
Co to jest PPK — czy wcześniejsza wypłata pieniędzy z PPK jest możliwa?
Głównym celem Pracowniczych Planów Kapitałowych jest zwiększenie bezpieczeństwa finansowego pracowników po zakończeniu aktywności zawodowej, dlatego wypłata pieniędzy z PPK następuje zazwyczaj po 60. roku życia. Jak czytamy na oficjalnej stronie programu: PPK został zaprojektowany tak, by nagradzać tych, którzy zdecydują się oszczędzać do 60. roku życia.
Uczestnik programu może dobrowolnie wypłacić zgromadzone fundusze wcześniej. Wcześniejsza wypłata PPK wiąże się jednak z pewnymi obwarowaniami prawnymi. Pieniądze z PPK można także wypłacić wcześniej bez konieczności rezygnacji z programu, w szczególnych życiowych sytuacjach, takich jak zakup mieszkania lub ciężka choroba.

Jak wypłacić pieniądze z PPK po osiągnięciu 60 lat?
Po osiągnięciu minimalnego wieku 60 lat każdy uczestnik PPK może wypłacić ze swojego rachunku wszystkie zgromadzone na nim środki. Otrzymanie pieniędzy z PPK może przybrać formę wypłaty ratalnej, jednorazowej oraz mieszanej.
1. Wypłata pieniędzy z PPK w formie ratalnej
Pieniądze z PPK mogą być wypłacane w formie miesięcznych rat. Środki zgromadzone na rachunku PPK uczestnika programu zostają wówczas wypłacone w co najmniej 120 ratach. A więc ile trwa wypłata środków z PPK w ratach? Wypłata pieniędzy z PPK w formie ratalnej trwa minimum 10 lat. Zabezpieczenie finansowe przybiera więc formę stałego, comiesięcznego dodatku do emerytury. Taka forma wypłaty jest zwolniona z podatku od zysków kapitałowych.
2. Jak wypłacić pieniądze z PPK jednorazowo?
3. PPK - zasady wypłaty mieszanej
Aby uniknąć płacenia podatku od zysków kapitałowych, uczestnik może także zdecydować się na jednorazową wypłatę 25 proc. zgromadzonych środków. Pozostałe 75 proc. środków wypłacane będzie w co najmniej 120 miesięcznych ratach. Pierwsza, jednorazowa wypłata pieniędzy z PPK w wysokości 25 proc. środków zapewnia zastrzyk gotówki, natomiast kolejne wypłaty ratalne gwarantują regularne wsparcie finansowe.

Dobrowolna rezygnacja z PPK - co z pieniędzmi?
Uczestnik PPK może w każdej chwili zrezygnować z udziału w programie. Program zakłada, że wypłata pieniędzy z PPK ma nastąpić po 60. roku życia, lub wcześniej, ale jedynie w przypadku ciężkiej choroby lub kupna mieszkania. Wypłata z PPK przed czasem, czyli ukończeniem wieku 60 lat, to w rzeczywistości zwrot.
Zwrot środków, określany potocznie jako wcześniejsza wyplata PPK umożliwia wypłacenie 70 proc. zgromadzonych na koncie środków, od których należy dodatkowo odliczyć 19 proc. tzw. podatku Belki. Gdzie trafia pozostała część pieniędzy?
- Pracownik otrzymuje 100 proc. własnych wpłat do PPK, jednak od tej kwoty zostanie potrącony podatek od zysków kapitałowych w wysokości 19 proc.
- 70 proc. środków wpłaconych do PPK przez pracodawcę trafia do uczestnika.
- 30 proc. wartości składek pracodawcy zostanie przekazane do ZUS i przeznaczone na przyszłe składki emerytalne uczestnika PPK.
- Wszystkie dopłaty państwowe (wpłata powitalna i dopłaty roczne) są zwracane do Funduszu Pracy.
To, ile trwa wypłata z PPK, zależy od indywidualnych procedur instytucji finansowej, która zarządza środkami gromadzonymi na koncie uczestnika programu. Zazwyczaj jednak bez względu na okoliczności i podmiot finansowy PPK wypłata pieniędzy trwa nie dłużej niż 14 dni.
Jak wypłacić pieniądze z PPK wcześniej, bez rezygnacji z programu?
Zasady programu określają, że wypłata PPK przed 60. rokiem życia jest możliwa w szczególnych sytuacjach życiowych. Przepisy wyróżniają dwie takie sytuacje — ciężką chorobę uczestnika PPK, jego małżonka lub dziecka, a także zakup mieszkania. W obu przypadkach wypłata pieniędzy z PPK przebiega na nieco innych zasadach.
1. Wcześniejsza wypłata PPK z powodów zdrowotnych
W sytuacji ciężkiej choroby uczestnika programu, jego małżonka lub dziecka, możliwe jest jednorazowe wypłacenie do 25 proc. zgromadzonych środków. Taka wypłata z PPK przed czasem jest zwolniona z obowiązku zwrotu i nie podlega opodatkowaniu.
2. Wcześniejsza wyplata PPK na cele mieszkaniowe
Jak wypłacić pieniądze z PPK na cele mieszkaniowe? Uczestnicy programu, którzy nie ukończyli 45 lat, mogą wypłacić do 100 proc. środków na zakup mieszkania lub domu. Co ważne — wypłacone środki muszą być zwrócone do PPK w ciągu 15 lat! Wypłata ta nie jest jednak opodatkowana ani obciążona dodatkowymi kosztami.

Wcześniejsza wypłata z PPK - kalkulator
Oficjalny kalkulator Pracowniczych Planów Kapitałowych, umożliwia symulację wyników oszczędzania w ramach PPK. Narzędzie jest zaprojektowane tak, aby pomóc uczestnikom programu obliczyć, jak różne parametry wpływają na wartość zgromadzonych środków. Dostępny na stronie internetowej PPK kalkulator wcześniejszej wypłaty oblicza również, jaka część zgromadzonych środków zostanie wypłacona uczestnikowi, a jaka część zostanie przekazana do ZUS. Pozwala także sprawdzić, ile wyniesie podatek od zysków kapitałowych, naliczany od wygenerowanych zysków z inwestycji i jaka kwota trafi na konto uczestnika po dokonaniu wypłaty środków.
Jak wypłacić pieniądze z PPK krok po kroku?
Wypłata środków z PPK jest stosunkowo prostym procesem, jednak procedury różnią się nieco w zależności od formy pobrania pieniędzy z rachunku indywidualnego. Oto praktyczna instrukcja, jak wypłacić pieniądze z PPK po 60. roku życia, w przypadku ciężkiej choroby, zaciągnięcia kredytu hipotecznego oraz rezygnacji z udziału w programie.
Przeczytaj też: Ile wynosi wynagrodzenie za staż 2025?
Jak wypłacić pieniądze z PPK po 60. roku życia?
Wniosek o wpłatę środków należy złożyć poprzez stronę instytucji finansowej, zarządzającej rachunkiem PPK. Osoby, które nie posiadają konta w serwisie danej instytucji, mogą w kilka chwil założyć je, postępując zgodnie z instrukcją dostępną na stronie internetowej podmiotu.
- Po zarejestrowaniu się na konto PPK należy znaleźć zakładkę dotyczącą wypłaty środków.
- W następnym kroku wymagane jest podanie danych osobowych oraz numeru rachunku bankowego, na który zostaną przelane środki.
- W formularzu trzeba zaznaczyć również, w jaki sposób pieniądze mają zostać przekazane — w formie ratalnej, mieszanej, jednorazowej wypłaty. W przypadku wyboru wypłaty ratalnej należy także ustalić ilość i wysokość rat.
- Po zatwierdzeniu wniosku instytucja finansowa przetworzy go i rozpocznie proces wypłaty środków z rachunku PPK.
Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?
Jak wycofać środki z PPK — zwrot zgromadzonych funduszy
Jak wypłacić PPK przed ukończeniem 60. roku życia, rezygnując jednocześnie z udziału w programie? Można to zrobić w kilku prostych krokach.
- Aby dokonać zwrotu środków, należy złożyć wniosek o rezygnację z udziału w programie PPK u swojego pracodawcy.
- Wypłata pieniędzy z PPK nie następuje automatycznie po rezygnacji z udziału w programie. Pracownik musi zalogować się na swoim rachunku internetowym w serwisie PPK lub instytucji finansowej zarządzającej jego pieniędzmi i wybrać opcję „zwrot”.
- Po podaniu numeru konta bankowego, na które pracownik chce otrzymać zwrot, pieniądze zostaną wypłacone w ciągu kilku dni.
Warto wiedzieć, że rezygnacja z udziału w programie nie oznacza zamknięcia rachunku PPK. Pracownik może w dowolnym momencie ponownie dołączyć do programu, jednak w takim przypadku nie otrzyma finansowego bonusu powitalnego, gwarantowanego przez państwo, w wysokości 250 zł.

Jak wypłacić pieniądze z PPK bez rezygnacji z programu?
Jak wypłacić PPK przed 60. rokiem życia bez konieczności rezygnacji z programu? Jak już wspomnieliśmy, można to zrobić w sytuacji ciężkiej choroby lub zaciągnięcia kredytu hipotecznego na budowę domu, lub kupno mieszkania.
Jak wypłacić pieniądze z PPK w przypadku ciężkiej choroby?
Przepisy PPK definiują ciężką chorobę jako:
- całkowitą niezdolność do pracy na okres co najmniej 2 lat, orzeczoną przez ZUS;
- umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności ustalony w formie orzeczenia na okres co najmniej 2 lat;
- orzeczonej niepełnosprawności osoby małoletniej;
- zdiagnozowania u pracownika, jego współmałżonka lub dziecka jednej z wyszczególnionych jednostek chorobowych — pełna lista ponad 20 chorób uznawanych za ciężkie dostępna jest na stronie PPK.
Jeśli więc uczestnik programu, jego współmałżonek, dziecko lub dziecko przysposobione, zachoruje, możliwa jest wypłata pieniędzy z PPK w wysokości 25 proc. zgromadzonych środków, na jedną jednostkę chorobową. Co to oznacza? Dla przykładu:
Pani Joanna z powodu orzeczonej niezdolności do pracy przez okres 2 lat zdecydowała się na wypłatę 25 proc. środków zgromadzonych na swoim rachunku PPK. Po kilku miesiącach od wypłaty pieniędzy małżonek Pani Joanny doznał zawału serca. Pani Joanna może więc ponownie ubiegać się o wypłatę 25 proc. pozostałych środków z konta PPK.
Jak wnioskować o wypłatę pieniędzy z PPK z powodu ciężkiej choroby?
- Pierwszym krokiem jest złożenie odpowiedniego wniosku do instytucji finansowej, która prowadzi jego rachunek PPK.
- Wniosek musi zawierać dokumentację medyczną, potwierdzającą zasadność wypłaty środków.
- Następnie należy wybrać, czy wypłata pieniędzy z PPK będzie jednorazowa, czy też ratalna.
- W terminie nie dłuższym niż 14 dni pierwsza rata lub pełna wypłata środków z PPK zostanie przekazana na konto bankowe bez pomniejszenia. Środki te nie muszą być później zwracane na rachunek PPK.
Jak wypłacić pieniądze z PPK na wkład własny?
Osoby, które nie ukończyły 45. roku życia, starające się o kredyt hipoteczny mogą zawnioskować o wypłatę do 100 proc. środków zgromadzonych na rachunku PPK. Pieniądze można wypłacić bez żadnych dodatkowych opłat, jednak nie później niż w terminie 15 lat należy zwrócić równowartość pobranej wcześniej kwoty na swój rachunek PPK. Można powiedzieć, że jest to forma nieoprocentowanej pożyczki. Jak wybrać pieniądze z PPK na kredyt mieszkaniowy?
- Należy zalogować się konto PPK poprzez stronę internetową instytucji finansowej, która zarządza Twoim rachunkiem PPK.
- Następnie w panelu użytkownika wybrać opcję dotyczącą wypłaty środków na cele mieszkaniowe lub na wkład własny.
- Kolejny krok to wypełnienie formularzy wypłaty i podanie wymaganych informacji:
- Twoje dane osobowe,
- Kwota do wypłaty,
- Szczegóły dotyczące nieruchomości (np. numer księgi wieczystej, adres nieruchomości),
- Informacje dotyczące kredytu hipotecznego (np. umowa przedwstępna z bankiem).
4. Do wniosku dołączyć trzeba niezbędne dokumenty:
- Umowa przedwstępna zakupu nieruchomości,
- Projekt budowlany (jeśli dotyczy budowy domu),
- Dokumenty związane z kredytem hipotecznym (np. decyzja kredytowa z banku).
5. Po zatwierdzeniu wniosku przez użytkownika instytucja finansowa dokona wypłaty środków zgodnie z wewnętrznym regulaminem.
Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?
Więcej porad znajdziesz na naszym blogu:
- Praca sezonowa za granicą – pierwsza wakacyjna praca, czy cenne doświadczenie zawodowe?
- Szablony CV
- Rekrutacja wewnętrzna – pracowniku, dowiedz się więcej na ten temat
- Wzory CV
- Piramida Maslowa – czym jest piramida potrzeb? Jak wykorzystać ją w zarządzaniu?
- Przykładowe CV
- Karta dużej rodziny – co to jest? Komu przysługuje? Jak wyrobić kartę dużej rodziny?