Ergonomiczne stanowisko pracy w biurze — jak zaaranżować stanowisko pracy przy komputerze?

Stanowisko pracy to przestrzeń, w której spędzamy większość dnia. Wykonując obowiązki zawodowe, codziennie jesteśmy narażeni na różnorodne czynniki, mogące negatywnie wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Odpowiednio zaaranżowane, ergonomiczne stanowisko pracy pozwala minimalizować przemęczenie i zwiększa efektywność oraz motywację pracownika. Jak stworzyć przyjazne, komfortowe i ergonomiczne miejsce pracy? Przedstawiamy praktyczne wskazówki i wymogi, określone przez Kodeks pracy.

Może zainteresuje Cię również: Na czym polega okazjonalna praca zdalna? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania!

Jak powinno wyglądać ergonomiczne stanowisko pracy?

ergonomiczne stanowisko pracy

Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?

Czym jest ergonomiczne stanowisko pracy?

Ergonomiczne stanowisko pracy uwzględnienia komfort, wydajność oraz bezpieczeństwo pracownika. Stanowisko pracy powinno zostać zaaranżowane w taki sposób, aby minimalizować ryzyko urazów i chorób zawodowych, zapewniać wygodę i umożliwiać efektywne wykonywanie obowiązków zawodowych. Dotyczy to także osób wykonujących tzw. pracę siedzącą, związaną zazwyczaj z codziennym, wielogodzinnym użytkowaniem komputera.

Pracownicy biurowi narażeni są na różnorodne problemy zdrowote — od zespołu cieśni nadgarstka, po zaburzenia wzroku, krążenia i metabolizmu oraz przewlekłe bóle kręgosłupa. Ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze ma za zadanie zapobiegać występowaniu chorób zawodowych poprzez odpowiednie wyposażenie i przestrzeni biurowej.

Ergonomia na stanowisku pracy a przepisy Kodeksu pracy

Według polskiego Kodeksu pracy:

Pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki.

Jak również:

(…) reagować na potrzeby w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dostosowywać środki podejmowane w celu doskonalenia istniejącego poziomu ochrony zdrowia i życia pracowników, biorąc pod uwagę zmieniające się warunki wykonywania pracy,

Oznacza to, że organizacja stanowiska pracy przy komputerze musi spełniać odpowiednie normy. Zadaniem pracodawcy jest stworzenie bezpiecznego, higienicznego i komfortowego stanowiska pracy, odpowiadającego potrzebom pracownika wykonującego określone obowiązki.

Ponadto:

W razie gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia (…), pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego.

Jeśli więc Twoje stanowisko pracy nie spełnia podstawowych norm i powoduje ryzyko powstania choroby zawodowej, powinieneś poinformować o tym przełożonego. Masz prawo ubiegać się o dostarczenie określonych narzędzi i sprzętów — nie tylko tych, które są niezbędne do wykonywania codziennych obowiązków, ale i mebli lub akcesoriów, zapewniających komfort pracy. Bardzo ważne jest, aby każdy pracownik znał podstawowe zasady BHP stanowiska komputerowego i egzekwował swoje prawo do bezpiecznej i higienicznej pracy.

ergonomiczne miejsce pracy przy komputerze

Ergonomiczne miejsce pracy przy komputerze — co musi zapewnić pracodawca?

Na podstawowe wyposażenie stanowiska biurowego składają się określone elementy, które pracodawca musi zapewnić każdemu pracownikowi. Ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze musi zawierać: 

  • obrotowe krzesło biurowe z kółkami jezdnymi, podłokietnikami, regulacją wysokości i kąta nachylenia oraz wsparciem dla lędźwiowego odcinka kręgosłupa;
  • biurko dostosowane do wzrostu pracownika oraz blatem o wielkości umożliwiającej ustawienie monitora w odległości ok. 70 cm od oczu;
  • monitor lub specjalną podstawkę, umożliwiającą ustawienie ekranu komputera tak, aby znajdował się on na wysokości oczu pracownika;
  • klawiaturę i mysz, stanowiące osobny element wyposażenia (co oznacza, że również w przypadku pracy z laptopem, pracownik powinien mieć zapewnioną dodatkową klawiaturę i mysz).

Na życzenie pracownika pracodawca musi wyposażyć stanowisko pracy również w:

  • podnóżek;
  • uchwyt na dokumenty, umożliwiający regulację wysokości.

Przepisy określają również, że wszystkie elementy wyposażenia — blat biurka, powierzchnia klawiatury i myszy, a także ekran monitora — powinny być matowe, aby ograniczać odbicia światła. Oświetlenie musi natomiast spełniać normę minimum 500 luksów przy samym stanowisku komputerowym i 300 luksów w całym biurze. Ergonomia na stanowisku pracy dotyczy bowiem nie tylko sprzętu biurowego, ale także samego pomieszczenia. Przepisy określają, że na każdego pracownika w pomieszczeniu pracy powinno przypadać co najmniej 13 m² wolnej objętości pomieszczenia i 2 m² przestrzeni podłogi. Wysokość pomieszczenia biurowego nie może być natomiast niższa niż 2,5 metra.

Ergonomiczne stanowisko pracy biurowej — popularne rozwiązania:

Wymienione wyżej elementy wyposażenia stanowiska biurowego spełniają minimalne wymagania, dotyczące ergonomii i bezpieczeństwa pracy. Producenci mebli i artykułów biurowych oferują jednak wiele nowoczesnych rozwiązań, które dodatkowo zwiększają komfort pracowników. Organizacja stanowiska pracy w pozycji stojącej jest możliwa dzięki specjalnym biurkom z możliwością regulacji wysokości blatu. Biurka do pracy na stojąco pozwalają zapobiegać zaburzeniom krążenia i problemom z kręgosłupem. Można je także w prosty sposób dostosować do wzrostu pracownika, zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej.

Popularnym rozwiązaniem, pozwalającym minimalizować ryzyko wystąpienia w pracowników cieśni nadgarstka, są specjalne, żelowe podkładki pod mysz. Dostosowują one swój kształt do siły nacisku nadgarstka, podtrzymując dłoń w taki sposób, aby zachować naturalne ułożenie mięśni i ścięgien. Ergonomiczne stanowisko komputerowe warto również wyposażyć w mocowane do blatu biurka podpórki pod łokieć, zapobiegającą przeciążeniu stawu łokciowego. Organizacja miejsca pracy może obejmować także podkładkę pod nadgarstki, dostosowaną do pracy z klawiaturą.

Wiele firm decyduje się również na zapewnienie pracownikom piłek do siedzenia przy biurku. Chociaż podstawowym elementem wyposażenia stanowiska komputerowego jest krzesło biurowe, piłka do aktywnego siedzenia stanowi ciekawą i komfortową alternatywę. Optymalizacja stanowiska pracy z wykorzystaniem dużych, dmuchanych piłek, pozwala zachować prawidłową postawę ciała, zredukować napięcia mięśniowe i poprawić krążenie krwi. Piłki do siedzenia przy biurku przypominają te używane podczas ćwiczeń fizycznych, takich jak pilates czy joga.

Dlaczego miejsce wykonywania pracy jest tak ważne?

Miejsce pracy ma kluczowe znaczenie dla wielu aspektów życia zawodowego, jak i osobistego. Spędzając wiele godzin w nieprzyjaznym otoczeniu, pracując na przestarzałym sprzęcie i odczuwając fizyczny dyskomfort z powodu niewygodnych mebli biurowych, tracimy motywację do pracy. Odpowiednio zaaranżowane stanowisko pracy ma więc ogromne znaczenie w kontekście bezpieczeństwa, zdrowia i efektywności osób zatrudnionych w danej firmie.

jak zaplanować miejsce do pracy zdalnej?

Bezpieczne, ergonomiczne stanowisko pracy pomaga zapobiegać urazom i chorobom zawodowym, przyczyniając się do zwiększenia komfortu i efektywności pracy. Estetyczna, odpowiednio oświetlona i wentylowana przestrzeń zmniejsza poziom stresu i poprawia ogólne samopoczucie pracownika. Warto więc, aby przygotowanie stanowiska pracy uwzględniało także przyjazną aranżację wnętrza. Rośliny, jasne kolory i subtelne elementy ozdobne pozytywnie wpływają na zdrowie psychiczne. Pracownicy, którzy czują, że pracodawca dba o zapewnienie wygodnej, ergonomicznej przestrzeni, zwiększa ich lojalność i motywację do pracy.

Jak zaplanować miejsce do pracy zdalnej?

Miejsce pracy to obecnie nie tylko biuro — w erze pracy zdalnej możemy wykonywać swoje obowiązki z dowolnej lokalizacji. Pracownicy zdalni, niezależnie od tego, czy pracują w domu, czy dalekiego zakątka świata podczas workation, również powinni zadbać o odpowiednią ergonomię stanowiska pracy. Jest to szczególnie ważne dla osób, które każdego dnia wykonują swoje obowiązki zawodowe we własnych czterech ścianach. Jak zaaranżować ergonomiczne miejsce do pracy zdalnej?

  1. Wydziel osobną przestrzeń, przeznaczoną wyłącznie do pracy.

Nie musi to być całe pomieszczenie — w kawalerkach i niewielkich mieszkaniach trudno przecież zaaranżować cały gabinet. Zazwyczaj wystarczy biurko, ustawione w odpowiednim miejscu — wnęce ściennej lub dowolnej niewykorzystanej przestrzeni. Jeśli to możliwe, postaw biurko przy oknie. Naturalne światło jest korzystne dla wzroku i pomaga w skupieniu. Aby oddzielić swoje miejsce pracy od reszty mieszkania, możesz wykorzystać regały modułowe. Dzięki temu stworzysz spokojny i przytulny kąt do pracy, a jednocześnie zyskasz dodatkową przestrzeń do przechowywania.

2. Zadbaj o ergonomiczne meble. 

Biurko, krzesło oraz oświetlenie powinny spełniać takie same normy, jak w przypadku stanowiska do pracy w biurze. Wybierz biurko o dużym, matowym blacie i obrotowe krzesło biurowe z regulacją wysokości. Na biurku powinna znajdować się lampa — najlepiej sprawdzi się klasyczny, łamany model, który umożliwi umiejscowienie źródła światła w odpowiednie odległości od blatu i ekranu laptopa lub komputera. Ergonomiczne stanowisko komputerowe do pracy zdalnej powinno być także wyposażone w podstawę pod monitor, klawiaturę i mysz.

3. Dostosuj przestrzeń do swoich potrzeb, włączając do niej elementy, które sprawiają, że czujesz się komfortowo.

Ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze powinno być jednak uporządkowane. Oprócz urządzeń takich jak skaner, drukarka czy tablet graficzny, do aranżacji miejsca do pracy zdalnej możesz wykorzystać biurkowy planer lub kalendarz, rośliny lub ulubione gadżety.

4. Postaraj się ograniczyć ilość rozpraszających czynników.

Miejsce do pracy zdalnej zaaranżowane w pomieszczeniu użytkowanym przez innych domowników może nie zdać egzaminu. Unikaj ustawiania biurka w pobliżu telewizora, który może odciągać Cię od obowiązków.

Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *