CV zainteresowania – jakie zainteresowania w CV wyróżnią Cię na tle innych kandydatów?

Opis zainteresowań to niewielka sekcja CV, którą umieszcza się na samym dole życiorysu zawodowego. Powinna zawierać krótki opis 2-3 interesujących pasji, które pokażą rekruterowi Twoją osobowość i pozwolą na zapamiętanie Cię spośród setek innych kandydatów. Jak opisać zainteresowania w CV tak, aby wywrzeć pozytywne wrażenie na pracodawcy? Jakich błędów unikać i czy zawsze warto pisać o swoich hobby?

Sprawdź też: Jaki zawód wybrać? 5 prostych kroków do wyboru idealnej kariery

Z tego artykułu dowiesz się:

CV zainteresowania

Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?

Zainteresowania w CV - gdzie je umieścić, ile zainteresowań wymienić?

Opisywanie zainteresowań w CV nie jest obowiązkowe. Większość kandydatów decyduje się jednak zamieścić informację o hobby w swojej aplikacji. Jeśli chcesz pochwalić się ciekawą pasją i zostać zapamiętanym przez rekrutera, odpowiednim miejscem będzie ostatnia sekcja CV. Wymień maksymalnie 3 zainteresowania. Warto, aby przynajmniej jedno z nich było związane z posadą, o którą się ubiegasz.

Czy to, że sekcja zainteresowań znajduje się na samym dole CV, oznacza, że jest ona nieistotna? Nie. Zainteresowania mogą mieć duże znaczenie zwłaszcza w przypadku młodych osób z niewielkim doświadczeniem. Jeśli odpowiednio opiszesz swoje zainteresowania i przedstawisz się dzięki nim jako zaangażowana, profesjonalna i chętna do nauki osoba, możesz zwiększyć swoje szanse na znalezienie pierwszej pracy lub wymarzonej posady.

Jak opisać swoje zainteresowania w CV?

Wyobraź sobie, że jako rekruter porównujesz CV dwójki kandydatów, z podobnym wykształceniem i doświadczeniem zawodowym. Oboje mają wysokie kwalifikacje i spełniają oczekiwane przez pracodawcę kryteria. Jeden z nich wśród swoich zainteresowań wymienił “jazdę na rowerze, seriale i zwierzęta”. Drugi natomiast określa się jako “pasjonat podróży rowerowych – w zeszłym roku udało mi się przejechać 480 km trasy wzdłuż polskiego wybrzeża. W wolnych chwilach chętnie oglądam koreańskie seriale historyczne i amatorsko zajmuję się akwarystyką słodkowodną”. Z którym z kandydatów chętniej spotkałbyś się na rozmowie kwalifikacyjnej?

Każde hobby można opisać w interesujący sposób. Nawet tak powszechne zainteresowania jak “muzyka, filmy, sport” możesz przedstawić w taki sposób, aby wydały się rekruterowi ciekawe i oryginalne. Pamiętaj, aby unikać ogólników i utartych sformułowań. Jeśli kochasz zwierzęta, doprecyzuj, w jaki sposób poświęcasz im swój czas – oglądasz filmy przyrodnicze, aktywnie trenujesz swojego psa, a może prowadzisz domowe terrarium dla gekona? Zainteresowania w CV mają pomóc Ci przedstawić się z najlepszej strony, pokazać jako zaangażowaną i zmotywowaną osobę, która potrafi wyróżnić się na tle innych.

Ciekawe zainteresowania w CV - przykłady

Zastanawiasz się, jakie zainteresowania w CV kandydata na dane stanowisko mogą zrobić wrażenie na potencjalnym pracodawcy? Oto przykładowe zainteresowania, związane z konkretnymi branżami i stanowiskami, które podniosą atrakcyjność CV kandydata:

Zainteresowania w CV do drogerii - przykłady:

  • Techniki świadomej pielęgnacji włosów – równowaga PEH, metoda OMO, analiza składów kosmetycznych, dzielenie się wskazówkami i wiedzą w zakresie świadomej pielęgnacji z użytkownikami forów. 
  • Makijaż artystyczny z elementami charakteryzacji i efektów specjalnych.
  • Prowadzenie kanały YouTube, poświęconego testowaniu kosmetyków do makijażu i produktów pielęgnacyjnych. 

Ciekawe zainteresowania w CV nauczyciela w przedszkolu:

  • Metoda Montessori i jej wpływ na rozwój umysłowy i emocjonalny dzieci w wieku przedszkolnym. 
  • Współczesna literatura dziecięca – budowanie kreatywności, wrażliwości i zdolności językowych u najmłodszych czytelników. 
  • Rękodzieło i pracy plastyczne – rozwijam swoje umiejętności rysunku i chętnie poznaje nowe techniki artystyczne, które mogę wykorzystać w pracy z dziećmi. 
zainteresowania w cv sprzedawca

Zainteresowania w CV praca biurowa:

  • Strategiczne i logiczne gry planszowe, wymagające umiejętności analitycznego myślenia i kreatywnego rozwiązywania problemów. 
  • Nauka języków obcych, poznawanie kultury i zwyczajów różnych państw.
  • Siatkówka – dwa razy w tygodniu uczestniczę w treningach rekreacyjnych i śledzę mecze reprezentacji kobiet i mężczyzn w siatkówce halowej. 

Zainteresowania w CV kulinaria - praca w gastronomii:

  • Fotografia kulinarna i prowadzenie bloga z przepisami kuchni roślinnej.
  • Alternatywne metody parzenia kawy i cupping, czyli degustacja kawy w celu poznania jej smaków i aromatów. 
  • Regionalna kuchnia polska – poznawanie historycznych przepisów z różnych regionów polski i odtwarzanie ich w nowoczesnej odsłonie. 

Zainteresowania w CV - sprzedawca w sklepie z elektroniką:

  • Psychologia sprzedaży – analiza potrzeb i przewidywanie zachowań klienta, skuteczny dobór technik sprzedaży, budowanie trwałych relacji z klientem. 
  • Rozwój osobisty – techniki pozwalające na skuteczne osiąganie wyznaczonych celów i zwiększanie własnego potencjału. 
  • Najnowsze technologie, nowinki sprzętowe, trendy na rynku technologicznym. 

Ryzykowne zainteresowania w CV - o jakich hobby lepiej nie wspominać w życiorysie zawodowym?

Sekcja “zainteresowania” w CV umożliwia Ci wyróżnienie się na tle innych kandydatów i przedstawienie się z nieco bardziej prywatnej strony. Z niczym nie należy jednak przesadzać – częstym błędem, popełnianych przez wielu kandydatów, jest wspominanie o zbyt osobistych zainteresowaniach. Pisanie o spędzaniu czasu z rodziną, zajmowaniu się dziećmi, kwestiach związanych z wiarą lub życiem uczuciowym jest nieprofesjonalne i może sprawić, że rekruter odrzuci Twoją aplikację, mimo interesującego doświadczenia i doskonałych referencji.

Jakie zainteresowania w CV mogą działać na Twoją niekorzyść? Wszystko, co może skojarzyć się rekruterowi z nałogami, podejmowaniem nadmiernego ryzyka lub nieodpowiedzialnym zachowaniem. Nawet jeśli większość swojego wolnego czasu poświęcasz wyścigom konnym lub polowaniom, w dokumentach aplikacyjnych lepiej nie wspominać o kontrowersyjnych hobby, które mogą zostać odebrane negatywnie. Zainteresowania w CV nie powinny wzbudzać konsternacji i negatywnych emocji rekrutera lub Twojego potencjalnego pracodawcy.

Czy zawsze warto wymieniać swoje zainteresowania w CV?

Wymienienie w CV swoich zainteresowań nie jest obowiązkowe. Jeśli chcesz, możesz wymienić 2-3 ciekawe pasje, jednak warto wiedzieć również, kiedy lepiej pominąć ten element w swojej aplikacji. W jakich przypadkach możesz zrezygnować z wymieniania zainteresowań w CV?

  1. Dokumenty aplikacyjne powinny być zwięzłe i konkretne. Jeśli Twoje CV jest bardzo rozbudowane i zawiera sporo informacji, pisanie o zainteresowaniach może okazać się zbędne. Postaraj się przekazać rekruterowi jedynie najważniejsze dane.
  2. Nie pisz o hobby, które mogą być kontrowersyjne, dotyczą kwestii światopoglądowych, religijnych lub osobistych.
  3. Jeśli nie masz żadnych zainteresowań, o których warto byłoby wspomnieć, zrezygnuj z umieszczania tej sekcji w CV. Lepiej pominąć wymienianie banalnych hobby, które nie zapadną w pamięci rekrutera, a przy tym mogą sprawić, że wydasz mu się mało interesującym i niewyróżniającym się niczym szczególnym kandydatem.
  4. Pisz prawdę i nie staraj się ubarwić swojego CV. Wymienienie w podaniu o pracę ciekawie wyglądającego hobby, o którym w rzeczywistości niewiele wiesz, może skończyć się niezręczną sytuacją podczas rozmowy rekrutacyjnej i zaprzepaścić Twoją szansę na zdobycie wymarzonej posady.

 

Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *