Na czym polega okazjonalna praca zdalna? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania!

Nowelizacja Kodeksu pracy z 2023 roku wprowadziła nową formę pracy zdalnej. Czym jest okazjonalna praca zdalna? Komu przysługuje? Jak się o nią ubiegać? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania, dotyczące okazjonalnej pracy zdalnej i rozwiewamy wszystkie wątpliwości!

Okazjonalna praca zdalna - przeczytaj i dowiedz się:

okazjonalna praca zdalna kreator cv

Praca zdalna okazjonalna Kodeks pracy 2024

Według Kodeksu pracy okazjonalna praca zdalna może być wykonywana na wniosek pracownika, złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym. Oznacza to, że nawet jeśli pracujesz w trybie stacjonarnym, masz prawo do skorzystania z 24 dni pracy zdalnej w ciągu roku. Niewykorzystane dni pracy zdalnej okazjonalnej nie przechodzą na rok następny i nie przysługuje za nie ekwiwalent pieniężny. Pracownik nie może też wykorzystać przysługujących mu dni okazjonalnej pracy zdalnej w trybie godzinowym.

Okazjonalna praca zdalna od kiedy wchodzi w życie?

Nowe przepisy, regulujące zasady funkcjonowania i wymiar okazjonalnej pracy zdalnej weszły w życie 7 kwietnia 2023 roku.

Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?

Czy pracodawca pokrywa koszty okazjonalnej pracy zdalnej?

Ponieważ okazjonalna praca zdalna jest realizowana na wniosek pracownika, koszty związane z wykonywaniem obowiązków zawodowych poza siedzibą firmy, takie jak koszty energii czy usług telekomunikacyjnych, ponosi pracownik. Pracodawca nie ma też obowiązku zapewnienia pracownikowi odpowiedniego sprzętu i narzędzi do pracy.

Jak uzasadnić wniosek o pracę zdalną?

Ponieważ okazjonalna praca zdalna może zostać udzielona na prośbę pracownika, do uzyskania zgody przełożonego niezbędne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Jego forma zależy od sposobu komunikacji służbowej, przyjętej w strukturach konkretnej organizacji, jednak zazwyczaj wniosek składany jest elektronicznie. Zgodnie z prawem tego rodzaju forma pracy zdalnej jest świadczona wyłącznie na wniosek pracownika, jednak przepisy nie wymagają podawania uzasadnienia, dlaczego chce on pracować zdalnie. Oznacza to, że pracownik ubiegający się o okazjonalną pracę zdalną nie ma obowiązku uzasadniania swojego wniosku. Decyzja o przyjęciu lub odrzuceniu wniosku o okazjonalną pracę zdalną należy do pracodawcy, który może, ale nie musi, brać pod uwagę indywidualne okoliczności pracownika. Pracownik ma więc prawo do skorzystania z okazjonalnej pracy zdalnej bez konieczności wyjaśniania swoich motywów.

praca zdalna okazjonalna

24 dni pracy zdalnej dla każdego pracownika?

Czy każdy pracownik ma prawo do ubiegania się o okazjonalną pracę zdalną? Teoretycznie Kodeks pracy wskazuje jedynie, że zdalnie nie mogą być wykonywane obowiązki zawodowe:

 

  • szczególnie niebezpieczne,
  • w wyniku których następuje przekroczenie dopuszczalnych norm czynników fizycznych, określonych dla pomieszczeń mieszkalnych,
  • z czynnikami chemicznymi stwarzającymi zagrożenie,
  • związane ze stosowaniem lub wydzielaniem się szkodliwych czynników biologicznych, substancji radioaktywnych oraz innych substancji lub mieszanin wydzielających uciążliwe zapachy,
  • powodujące intensywne brudzenie.

 

W praktyce istnieje jednak o wiele więcej czynników, uniemożliwiających wykonywanie pracy zdalnej. Zawody, które ze względu na  specyfikę swojej działalności nie mogą być wykonywane zdalnie, to przede wszystkim te, które wymagają bezpośredniego kontaktu z osobami, obiektami, miejscami lub specjalistycznym sprzętem. W sektorze usługowym, medycznym, opiekuńczym, produkcyjnym, gastronomicznym, a także w służbach mundurowych i ratowniczych, praca praca zdalna na wniosek pracownika może okazać się niemożliwa. Co w takiej sytuacji może zrobić pracodawca? 

okazjonalna praca zdalna

Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej?

Pracodawca ma prawo odmówić przyjęcia wniosku pracownika o okazjonalną pracę zdalną.Okazjonalna praca zdalna na wniosek pracownika, zgodnie z przepisami polskiego prawa pracy, nie jest wiążąca dla pracodawcy. Pracodawca z różnych przyczyn może nie wyrazić zgody na taką formę pracy. Odmowa ze strony pracodawcy jest zazwyczaj uzasadniona konkretnymi wymaganiami organizacyjnymi lub specyfiką wykonywanej pracy, która nie może być realizowana w formie zdalnej. Warto podkreślić, że pracodawca powinien podejmować decyzje w sposób obiektywny, zgodny z zasadami równego traktowania pracowników i poszanowania społecznego, unikając dyskryminacji czy arbitralności.

Komu nie można odmówić pracy zdalnej?

Warto wiedzieć, że Kodeks pracy określa konkretne sytuacje, w których pracodawca nie może odmówić przyjęcia wniosku pracownika o okazjonalną pracę zdalną. Są to przede wszystkim okoliczności związane z ochroną szczególnych grup pracowników. Okazjonalna praca zdalna musi być udzielona:

  1. Kobietom w ciąży: pracodawca nie może odrzucić wniosku o pracę zdalną okazjonalną, złożonego przez pracownicę w ciąży. Jest to podyktowane koniecznością uniknięcia ewentualnego ryzyka dla zdrowia, jakie może wiązać się z pracą stacjonarną i potrzebą dodatkowego odpoczynku.
  2. Pracownikom wychowującym dziecko poniżej 4 roku życia: jeśli zdalna forma pracy pozwala na lepsze pogodzenie obowiązków zawodowych i opieki nad małym dzieckiem, pracodawca nie może odrzucić wniosku pracownika.
  3. Pracownikom sprawującym opiekę nad członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą mieszkającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności: podobnie jak w przypadku rodziców wychowujących małe dzieci, pracownicy, którzy sprawują opiekę nad osobami z orzeczeniem o niepełnosprawności, mają nadrzędne prawo do wykorzystania przysługującej im okazjonalnej pracy zdalnej.
  4. Pracownikom wychowującym dzieci z niepełnosprawnościami, potrzebą wczesnego wspomagania rozwoju lub realizacji zajęć rewalidacyjno-wychowawczych: pracodawca nie może także odmówić możliwości skorzystania z okazjonalnej pracy zdalnej rodzicom dzieci posiadających orzeczenia, o których mowa w przepisach ustawy Prawa oświatowego z 14 grudnia 2016 roku.

Okazjonalna praca zdalna - przepisy budzą wątpliwości pracowników i pracodawców

Powiedzieliśmy już, że Kodeks pracy wskazuje, komu nie można odmówić pracy zdalnej, a jednocześnie wymienia konkretne sytuacje, w których pracodawca może odrzucić wniosek pracownika. I tu sprawy zaczynają się komplikować. Przepisy obowiązujące od kwietnia 2023 wciąż pozostają niejasne i powodują rozbieżności interpretacyjne. Dla zobrazowania problemów związanych z okazjonalną pracą zdalną wyobraźmy sobie taką sytuację:

Pracownik wychowujący dziecko poniżej 4 roku życia, zatrudniony na stanowisku technika laboratoryjnego, który na co dzień wykonuje zadania związane ze stwarzającymi zagrożenie czynnikami chemicznymi i wymagające użycia specjalistycznego sprzętu, składa wniosek o okazjonalną pracę zdalną.

Co w tych okolicznościach może zrobić pracodawca? Kodeks pracy nie daje jasnej odpowiedni na to pytanie. Aby uniknąć nadużyć i interpretacji przepisów prawa na niekorzyść pracownika, najlepiej jest zasięgnąć porady prawnej.

Czy regulamin pracy zdalnej jest obowiązkowy?

Według przepisów pracodawca nie ma formalnego obowiązku uwzględnienia zasad funkcjonowania okazjonalnej pracy zdalnej w wewnętrznym regulaminie pracy lub oddzielnym regulaminie pracy zdalnej. Specjaliści z zakresu prawa pracy podkreślają jednak, że okazjonalna praca zdalna jest uprawnieniem każdego pracownika, a w związku z tym rolą pracodawcy jest określenie zasad jej funkcjonowania w kontekście struktury organizacji. Stworzenie regulaminu okazjonalnej pracy zdalnej może przedstawiać kwestie takie jak:

  • forma składania wniosków;
  • konkretne sytuacje, w których pracodawca może odmówić pracy zdalnej okazjonalnej, wynikające ze struktury organizacyjnej firmy;
  • możliwość cofnięcia przez pracodawcę zgody na pracę zdalną w przypadku zaistnienia w.w sytuacji.

Dzięki temu pracownicy będą mieć jasność w kwestii przysługujących im uprawnień. Istnieje także możliwość zawarcia porozumienia dotyczącego pracy zdalnej okazjonalnej z konkretnym pracownikiem, na przykład w postaci aneksu do umowy o pracę.

kreator CV

Okazjonalna praca zdalna - jak przebiega kontrola wykonywania pracy zdalnej?

Kontrola wykonywania pracy zdalnej okazjonalnej w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy lub przestrzegania wymogów ochrony informacji, w tym procedur ochrony danych osobowych, musi odbywać się na zasadach ustalonych z pracownikiem. Nie może także naruszać prywatności pracownika i utrudniać korzystania z pomieszczeń domowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *