Ciąża a praca – jak Kodeks pracy chroni przyszłe mamy?

Ciąża a praca – czy to się wyklucza? Absolutnie nie! Wszystko zależy od samopoczucia, stanu zdrowia i rodzaju pracy, wykonywanej przez ciężarną. Decyzja o tym, do kiedy pracować w ciąży należy wyłącznie do kobiety. Wiele przyszłych mam pozostaje aktywnych zawodowo aż do rozwiązania. Inne, w trosce o swój komfort i bezpieczeństwo dziecka decydują się na przejście w hybrydowy lub zdalny stan pracy. Na jakie przywileje w ciąży w pracy mogą liczyć kobiety? Jak Kodeks pracy wspiera ciężarne i chroni je w tym szczególnym okresie ich życia?

Warto przeczytać także: Zwolnienie lekarskie – l4 co to jest, komu przysługuje i kto wystawia? Wszystko, co musisz wiedzieć

Co kodeks pracy mówi o pracy w ciąży?

praca a ciąża

Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?

Zaświadczenie o ciąży do kadr - jak poinformować przełożonego o ciąży

Ciąża to czas zmian, do których nie zawsze można się przygotować z wyprzedzeniem. Może się zdarzyć, że kobieta początkowo planująca kontynuowanie pracy do ostatnich tygodni przed porodem, z powodów zdrowotnych będzie musiała odpoczywać na zwolnieniu chorobowym w domu. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji, ciężarna w pracy musi jednak poinformować o ciąży przełożonego i złożyć do działu kadr odpowiednie zaświadczenie lekarskie.

Kiedy i jak przekazać przełożonemu informację o ciąży? Najlepiej zrobić to osobiście lub telefonicznie. Ważne, żeby szef dowiedział się o ciąży jako pierwszy – dopiero po rozmowie z nim możesz powiedzieć współpracownikom, że spodziewasz się dziecka! To kiedy zdecydujesz się na rozmowę z przełożonym, zależy wyłącznie od Ciebie. Wiele kobiet wybiera moment, w którym rosnący brzuch staje się widoczny, lub gdy zaczynają odczuwać mdłości i zmęczenie.

Podczas rozmowy z szefem pracownica w ciąży może wstępnie zadeklarować, do kiedy planuje pozostać aktywna zawodowo. Pozwoli to przełożonemu zaplanować nowy podział pracy i uniknąć organizacyjnego chaosu. Aby przywileje i prawa ciężarnej w pracy mogły być respektowane, konieczne jest także zaświadczenie o ciąży do kadr, złożone w formie pisemnej. Może ono zostać wystawione przez ginekologa, lub każdego innego lekarza specjalistę.

Przywileje w ciąży w pracy - ciąża a praca i bezpieczeństwo pracownicy

Według Konstytucji wszyscy obywatele muszą być traktowani równo, jednak nie oznacza to takich samych praw i obowiązków dla każdego pracownika. Kobieta w ciąży w pracy może liczyć na pewne przywileje, mające za zadanie umożliwić jej pracę w bezpiecznych warunkach i chronić jej dobrostan. Trzeba jednak podkreślić, że ochrona przepisami prawa obejmuje wyłącznie kobiety zatrudnione na umowę o pracę. Pracownice w ciąży, zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych, czyli umowy zlecenie lub umowy o dzieło, mogą polegać jedynie na indywidualnych ustaleniach z pracodawcą. Jakie przywileje w ciąży w pracy przysługują na etacie?

Czy pracownica w ciąży może wykonywać potrzebne jej badania w godzinach pracy?

Ciąża a praca – czy przepisy prawa uwzględniają szczególne potrzeby zdrowotne ciężarnych? Jak najbardziej. Pracownica w ciąży ma prawo do wykonywania potrzebnych badań lekarskich w godzinach pracy, jeśli badania te nie mogą być przeprowadzone poza godzinami pracy. Dotyczy to wszystkich badań związanych z ciążą, w tym wizyt u ginekologa, badań USG, badań krwi itp. Jest to jeden z podstawowych przywilejów, wynikających z przepisów Kodeksu pracy. Wynagrodzenie za czas nieobecności w pracy z tego tytułu jest obliczane tak samo, jak wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego.

przywileje w ciąży

Praca zdalna w ciąży - czy pracodawca może odmówić?

Kobiety w ciąży należą do grupy pracowników uprzywilejowanych w kontekście wnioskowania o pracę zdalną. Jeśli ciężarna uzna, że praca zdalna w ciąży będzie dla niej najlepszym rozwiązaniem, pozwalającym zadbać o swój dobrostan i efektywnie wykonywać obowiązki zawodowe, pracodawca powinien przychylić się do jej wniosku. Jedynym wyjątkiem, w którym pracodawca może odmówić akceptacji wniosku, jest sytuacja, w której organizacja lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownicę uniemożliwia pracę zdalną.

Zwolnienie pracownicy w ciąży - czy ciężarna w pracy jest chroniona przed zwolnieniem?

Pracownica jest chroniona przed zwolnieniem od momentu poinformowania przełożonego o ciąży. Oznacza to, że pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownicą w ciąży, chyba że zachodzą szczególne okoliczności określone w przepisach prawa. Zwolnienie pracownicy w ciąży w trybie dyscyplinarnym może nastąpić wyłącznie w przypadku ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych. Ochrona przed zwolnieniem nie obowiązuje także w przypadku ogłoszenia przez pracodawcę upadłości.

praca w ciąży

Praca a ciąża - przeciwwskazania do pracy w ciąży

Ciąża a praca – jak to pogodzić, mając na uwadze bezpieczeństwo swoje i swojego dziecka? Ochronę pracowniczą kobiet w ciąży uwzględnia nie tylko Kodeks pracy. Szczegółowe przeciwwskazania do pracy w ciąży zostały wymienione także w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 3 kwietnia 2017 roku w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży. Są to prace:

  • związane z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, w tym ręcznym transportem ciężarów;
  • w mikroklimacie zimnym, gorącym i zmiennym;
  • w narażeniu na hałas lub drgania;
  • narażające na działanie pola elektromagnetycznego;
  • w podwyższonym lub obniżonym ciśnieniu;
  • w kontakcie ze szkodliwymi czynnikami biologicznymi;
  • w narażeniu na działanie szkodliwych substancji chemicznych;
  • grożące ciężkimi urazami fizycznymi lub psychicznymi.

Pracodawca ma obowiązek zapewnić bezpieczne i zdrowe warunki pracy dla pracownicy w ciąży. Jeśli pracownica wykonuje prace wymienione w wykazie prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych, pracodawca musi podjąć odpowiednie kroki, w tym przeniesienie na inne stanowisko, zmianę warunków pracy lub zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem wynagrodzenia. Dzięki temu pracownice, które spodziewają się dziecka, mają jasność, co do przysługujących im udogodnień i odpowiednich warunków pracy. 

Czy kobietę w ciąży wolno zatrudnić w godzinach nadliczbowych?

Zgodnie z art. 178 § 1 Kodeksu pracy, pracownicy w ciąży nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej. Oznacza to, że pracownica w ciąży nie może pracować więcej niż 8 godzin na dobę, a także ponad ustalony w umowie o pracę wymiar czasu pracy.

Praca stojąca w ciąży - ile godzin dziennie?

Ciąża a praca stojąca? Przepisy prawa określają, że kobiety w ciąży nie mogą wykonywać pracy stojącej przez więcej niż 3 godziny dziennie. Po każdej godzinie pracy stojącej powinna nastąpić co najmniej 10-minutowa przerwa. Jeśli obowiązki zawodowe pracownicy przewidują pracę stojącą w wymiarze większym niż 3 godziny dziennie, obowiązkiem pracodawcy jest dostosowanie miejsca pracy do potrzeb ciężarnej.

Ile godzin dziennie można zatrudniać kobiety w ciąży przy obsłudze monitora ekranowego?

praca ciąża

Ciąża a praca przy monitorze — czy to się  wyklucza? Nie — prace przy obsłudze monitorów ekranowych przez kobiety w ciąży są dozwolone w wymiarze nie większym niż 8 godzin dziennie. Ponadto ciężarna może pracować przy komputerze nieprzerwanie maksymalnie przez 50 minut. Po tym czasie przysługuje jej 10-minutowa przerwa wliczana do czasu pracy.

Do którego miesiąca ciąży można pracować fizycznie?

Przepisy prawa nie określają, do którego miesiąca ciąży można pracować fizycznie. Każda ciąża przebiega indywidualnie, dlatego decyzje dotyczące pracy fizycznej powinny być podejmowane na podstawie indywidualnych potrzeb. Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, pracownica w ciąży może wykonywać lekkie prace fizyczne, obejmujące na przykład podnoszenie przedmiotów o wadze nieprzekraczającej 3 kg. Ważne jest jednak, aby regularnie konsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę i monitorować swój stan zdrowia.

Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *