Czym skutkuje porzucenie pracy? Jakie ma konsekwencje?

Obecnie na rynku pracy pracownicy mają dość dużą swobodę. Często zdarza się, że dochodzi do porzucenia pracy przez osoby zatrudnione, np. z powodu poszukiwania lepszych warunków płacowych. Może to być również spowodowane nieudaną próbą rozwiązania umowy za porozumieniem stron. Wówczas pracownik po prostu nie przychodzi do pracy i zrywa wszelki kontakt z szefem. Jednak, co grozi za porzucenie pracy? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

To może Cię zainteresuje: Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron – wzór, jak wygląda i na czym polega? Prezentujemy zasady tego rozwiązania umowy o pracę

Porzucenie pracy – sprawdź:

porzucenie pracy przez pracownika

Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?


Stwórz CV

Porzucenie pracy – co to właściwie znaczy?

Umowa o pracę obowiązuje dwie strony. Zarówno pracodawca nie ma możliwości zwolnić pracownika z dnia na dzień, jeśli nie ma ku temu podstaw dyscyplinarnych, jak i osoba zatrudniona nie może zdecydować się na porzucenie miejsca pracy bez okresu wypowiedzenia. Takie przepisy chronią bowiem obydwa podmioty. W praktyce jednak sytuacja wygląda zgoła inaczej.

Porzucenie pracy – po ilu dniach można mówić o tym naruszeniu?

Pracownik jest zobowiązany do świadczenia pracy w miejscu i czasie wskazanym przez pracodawcę. Porzucenie pracy określane jako stałe i nieuzasadnione zaprzestanie wykonywania obowiązków służbowych stanowi złamanie tej zasady. W takiej sytuacji pracodawca może ze skutkiem natychmiastowym rozwiązać umowę z winy pracownika. Jeśli otrzymałeś zwolnienie lekarskie lub istnieje inny poważny powód, przez który nie stawiłeś się w firmie, masz dwa dni na usprawiedliwienie się przed pracodawcą.

Zobacz też: Umowa o dzieło – co to jest? Wzór umowy o dzieło, najważniejsze cechy, wady i zalety

Porzucenie pracy przez pracownika przyjmuje zwykle dwie formy:

1. Pracownik informuje szefa, że chciałby zakończyć stosunek pracy bez okresu wypowiedzenia w najszybszym możliwym czasie i najlepiej za porozumieniem stron.

Pracodawca może jednak się na to nie zgodzić, ponieważ znalezienie zastępstwa jest czasochłonne. Wówczas pracownik i tak odchodzi, w związku z czym nie pojawia się w pracy. W takim przypadku szef ma prawo domagać się od podwładnego rekompensaty finansowej, jeśli ten rozwiązał umowę o pracę z dnia na dzień, nie przestrzegając obowiązującego okresu wypowiedzenia.

2. Niestawienie się do pracy przez pracownika bez słowa wyjaśnienia.

W takim wypadku nie dochodzi do rozwiązania stosunku pracy, a pracodawca sam wypowiada umowę bez okresu wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Co ważne, jeżeli osoba zatrudniona zdecydowała się na porzucenie pracy z dnia na dzień w ten sposób, szef nie może żądać od niej odszkodowania na podstawie art. 61 kp. Jeśli pracownik decyduje się na porzucenie pracy bez słowa wyjaśnienia, można zwolnić go dyscyplinarnie, ale nie wolno żądać zadośćuczynienia. Rekompensata dla podwładnego wchodzi w grę, gdy zwolni się on z dnia na dzień z winy pracodawcy w trybie art. 55 par. 11 kp.

porzucenie pracy

Porzucenie pracy – konsekwencje

Zwolnienie dyscyplinarne pracownika

Jeśli porzucenie pracy nie jest usprawiedliwione, np. nagłą chorobą lub wypadkiem, pracodawca może zwolnić swojego podwładnego w trybie dyscyplinarnym bez zachowania okresu wypowiedzenia. Informacja o tym trafia do świadectwa pracy i pozostaje w aktach.

Wypłata odszkodowania pracodawcy

Szef może żądać rekompensaty za poniesione szkody. Jednakże wysokość takiego zadośćuczynienia nie jest ustalona żadnymi widełkami, więc w przypadku, gdy w czasie postępowania sądowego zostanie udowodniona wina pracownika, musi on wtedy zapłacić odszkodowanie.

Kolejne skutki porzucenia pracy – utrata części wynagrodzenia

Nie przyjście do pracy bez wyraźnej przyczyny skutkuje utratą prawa do wynagrodzenia za dni nieuzasadnionej nieobecności.

Utrata prawa do zasiłku dla bezrobotnych

Pracownik, który bez słowa porzucił pracę i nie znalazł nowego zatrudnienia, musi liczyć się z brakiem możliwości pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Ten dodatek nie przysługuje osobom, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy doprowadziły do rozwiązania stosunku pracy z własnej winy.

jak zwolnić się z pracy z dnia na dzień

Problemy podczas poszukiwania nowego miejsca zatrudnienia, czyli następne konsekwencje porzucenia pracy

Jeżeli zdecydowałeś się na porzucenie pracy i szukasz zatrudnienia w swojej branży, musisz brać pod uwagę, że możesz mieć kłopoty ze znalezieniem nowego zajęcia. Otóż w branżowym środowisku pracodawcy niekiedy kontaktują się ze sobą i informują o podobnych przypadkach. Dlatego pracownik, który zdecydował się na takie radykalne rozwiązanie, może być negatywnie postrzegany na rynku pracy.

Kiedy pracownik może dostać zwolnienie dyscyplinarne, czyli porzucenie pracy – skutki takiego postępowania

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, czyli tzw. zwolnienie dyscyplinarne w 3 przypadkach:

  1. Sytuacja ciężkiego naruszenia przez osobę zatrudnioną jej podstawowych obowiązków.
  2. Popełnienie przestępstwa stwierdzonego prawomocnym wyrokiem w czasie trwania umowy o pracę, które uniemożliwia pracownikowi dalsze zajmowanie stanowiska.
  3. Utrata uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku (z winy pracownika).

Porzucenie pracy – jakie są następstwa?

W przypadku porzucenia pracy zarówno pracownik, jak i pracodawca mają pewne prawa i obowiązki do wypełnienia. Wiele osób zatrudnionych nurtuje, jakie są następstwa takiego rozwiązania. Oto kilka podstawowych zagadnień, z którymi warto się zapoznać przed zdecydowaniem się na porzucenie pracy.

Porzucenie pracy a urlop

Pracownikowi, który porzucił pracę, przysługuje ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Co ze świadectwem pracy?

Pracodawca ma obowiązek wystawić świadectwo pracy osobie, która porzuciła stanowisko. Przepracowany okres oczywiście wlicza się do stażu pracy.

Porzucenie pracy a emerytura

Gdy zdecydujesz się porzucić pracę, nie tracisz automatycznie wszystkich praw pracowniczych. Okres, w którym nie pracowałeś, oczywiście nie będzie wliczał się do emerytury. Poza tym porzucenie pracy nie będzie miało żadnego wpływu na Twoje świadczenie.

Jak wygląda porzucenie pracy na okresie próbnym?

Gdy pracownik nie dopuścił się rażących naruszeń obowiązków, rezygnacja z zatrudnienia wymaga zatem zachowania okresu wypowiedzenia, którego długość zależy od stażu pracy. W niektórych przypadkach, umiejętne wykorzystanie przepisów umożliwia osobie zatrudnionej, rozstanie się z pracodawcą niemal z dnia na dzień. Dotyczy to przede wszystkim pracowników na okresie próbnym oraz tych o stażu pracy krótszym niż 6-miesięczny, których najczęściej obowiązuje ustawowy 2-tygodniowy okres wypowiedzenia.
porzucenie pracy konsekwencje

Porzucenie pracy przed podpisaniem umowy

Co do zasady zarówno pracodawca, jak i pracownik mogą rozwiązać umowę o pracę przed rozpoczęciem faktycznego zatrudnienia. Wyjaśnia to wyrok Sądu Najwyższego z 29 października 2007 r. Organ ten wskazał bowiem, że nie ma żadnych ustawowych podstaw do tego, aby zakazać rozwiązania umowy o pracę jeszcze przed rozpoczęciem okresu zatrudnienia.

Porzucenie pracy – umowa zlecenie, jak to wygląda w takim przypadku?

Zleceniobiorcy decydują się na nagłe zerwanie umowy zlecenia z różnych powodów. Często spotykaną przyczyną jest znalezienie przez nich lepiej płatnego zatrudnienia. Istotą umowy zlecenia jest bowiem wykonywanie czynności wyznaczonych przez pracodawcę. Dlatego niekiedy nie można stwierdzić, że porzucenie pracy przez zleceniobiorcę powstaje na skutek niestawienia się w firmie. W przypadku umowy cywilnoprawnej zaniechanie wykonywania obowiązków jest rozumiane jako zaprzestanie wykonania czynności stanowiącej przedmiot zawartej umowy.

Porzucenie pracy w okresie wypowiedzenia

Zanim zdecydujesz się zrezygnować z pracy z dnia na dzień, spróbuj rozwiązać umowę za porozumieniem stron. Być może wtedy uda Ci się odejść z obecnego miejsca pracy ze skutkiem natychmiastowym bez żadnych konsekwencji prawnych. Istnieje jednak ewentualność, że pracodawca nie zgodzi się na Twoją prośbę i zaproponuje odejście na warunkach wypowiedzenia. Pamiętaj, więc, że jeśli zgodzisz się na taką metodę, a następnie nie stawisz się w firmie, pracodawca będzie mógł zwolnić Cię dyscyplinarnie i zażądać od Ciebie odszkodowania.

jak ominąć trzymiesięczny okres wypowiedzenia

Jak ominąć trzymiesięczny okres wypowiedzenia i porzucić pracę zgodnie z prawem?

Jeśli planujesz rozstać się z obecnym pracodawcą, zadbaj o to, aby zrobić to zgodnie z przepisami prawa. Gdy jesteś zatrudniony na umowę o pracę, złóż wypowiedzenie. Zastanawiasz się jednak, jak zwolnić się z pracy z dnia na dzień? Pamiętaj, że możesz rozwiązać umowę za porozumieniem stron i ustalić z pracodawcą, że rozstajecie się bez okresu wypowiedzenia. Odejście z pracy w trybie natychmiastowym możesz również usprawiedliwić tym, że pracodawca narusza swoje podstawowe obowiązki lub praca szkodliwie wpływa na Twoje zdrowie.

Dowiedz się: Praca na 1/2 etatu – ile to godzin? Ile dni urlopu? Jak wygląda umowa o pracę na pół etatu?

Jak uniknąć konsekwencji porzucenia pracy?

  • Znajdź nowego pracodawcę – rzucenie pracy z dnia na dzień bez żadnej alternatywy nie jest dobrym pomysłem. Najpierw powinieneś znaleźć inną firmę, która zagwarantuje Ci umowę i pewne stanowisko.
  • Nie mów współpracownikom o planowanym odejściu – narzekanie na aktualną posadę i przekonywanie, że niedługo się zwolnisz, to duże ryzyko. Plotki szybko się rozchodzą i szef może sam postanowić Cię zwolnić, zanim podejmiesz ostateczną decyzję.
  • Zadbaj o kontakty zawodowe – zaktualizuj swój profil na LinkedIn, a także porozmawiaj ze znajomymi z branży, którzy mogą mieć dla Ciebie intratne oferty pracy.
  • Przygotuj dobre CV oraz opcjonalnie list motywacyjny i portfolio – jeśli chcesz zmienić obecną pracę, np. ze względów wynagrodzenia, przygotuj profesjonalny życiorys zawodowy, aby zainteresować potencjalnego pracodawcę, który chętnie zaproponuje Ci lepsze warunki.
  • Zrób research w branży – poznaj opinie o innych firmach, zanim dołączysz do nowego zespołu.

W tym artykule omówiliśmy najważniejsze zasady odnośnie do porzucenia pracy przez pracownika. Jeśli planujesz zrezygnować z obecnego zatrudnienia z dnia na dzień, dokładnie się nad tym zastanów. Niestawienie się w miejscu pracy bez wyraźnej przyczyny skutkuje bowiem nieprzyjemnymi konsekwencjami, których warto uniknąć, aby zachować profesjonalizm i nie stracić w oczach pracodawcy.

Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?


Stwórz CV

Więcej znajdziesz na naszym blogu:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *