Urlop dla poratowania zdrowia jest odpowiedzią na wyzwania i trudności, przed którymi każdego dnia stają nauczyciele. Roczny urlop nauczycielski gwarantuje pedagogom Karta nauczyciela, jednak aby się o niego ubiegać, należy spełnić określone warunki Odpowiadamy na 10 pytań o urlop dla poratowania zdrowia najczęściej zadawanych przez nauczycieli i rozwiewamy wszelkie wątpliwości. Zapraszamy do lektury!
Może zainteresuje Cię także: Urlopy pracownicze – jakie są rodzaje urlopów, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi?
Wszystko, co musisz wiedzieć o urlopie dla poratowania zdrowia:
- Czym jest urlop dla poratowania zdrowia?
- Komu przysługuje urlop na poratowanie zdrowia?
- Ile trwa urlop dla poratowania zdrowia?
- Czy urlop zdrowotny nauczyciela jest pełnopłatny?
- Czy istnieje lista chorób uprawniających do skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia?
- Jak napisać wniosek o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia?
- Czy wyjazd nauczyciela do sanatorium w trakcie roku szkolnego uprawnia do ubiegania się o urlop dla poratowania zdrowia?
- Czy urlop dla poratowania zdrowia jest okresem składkowym?
- Czy dyrektor może odmówić urlopu dla poratowania zdrowia?
- Co traci nauczyciel na urlopie zdrowotnym?
Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?
1. Czym jest urlop dla poratowania zdrowia?
Urlop dla poratowania zdrowia to specyficzny rodzaj zwolnienia od pracy, które przysługuje nauczycielom. Jego warunki reguluje Karta nauczyciela, a nie Kodeks pracy tak, jak w przypadku pozostałych urlopów pracowniczych. Głównym celem urlopu dla poratowania zdrowia jest zapewnienie nauczycielowi czasu na potrzebnego na leczenie lub rehabilitację. Co ważne, udzielany jest jedynie w przypadku, gdy pogorszenie stanu zdrowia nastąpiło na skutek warunków pracy lub grozi wystąpieniem choroby zawodowej.
2. Komu przysługuje urlop na poratowanie zdrowia
Urlop dla poratowania zdrowia przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu w szkole w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat. Prawo do urlopu zdrowotnego posiadają nauczyciele mianowani lub dyplomowani, zatrudnieni na podstawie mianowania oraz nauczyciele kontraktowi, zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
3. Ile trwa urlop dla poratowania zdrowia?
Całkowity wymiar jednorazowego urlopu na poratowanie zdrowia nie może przekraczać 12 miesięcy. W trakcie całego okresu zatrudnienia można skorzystać z urlopu zdrowotnego kilkakrotnie, ale maksymalny, łączny wymiar przysługującego nauczycielowi czasu wolnego od pracy to 3 lata. Niezależnie od wykorzystanego wymiaru urlopu zdrowotnego, następny urlop na poratowanie zdrowia możesz wykorzystać dopiero po upływie roku. Oznacza to, że:
- w trakcie całej kariery zawodowej nauczyciel może wykorzystać na urlop dla poratowania zdrowia łącznie 36 miesięcy;
- jednorazowo urlop na poratowanie zdrowia nie może trwać dłużej niż 12 miesięcy;
- przerwa pomiędzy poszczególnymi urlopami zdrowotnymi musi wynosić minimum 12 miesięcy.
Przykład:
Pani Hanna od 7 lat jest zatrudniona na pełen etat w Szkole Podstawowej nr 2 w Toruniu. W bieżącym roku szkolnym po raz pierwszy skorzystała z przysługującego jej urlopu zdrowotnego, wykorzystując łącznie 30 dni. O następny urlop dla poratowania zdrowia może ubiegać się po upływie 12 miesięcy. Wykorzystane przez panią Hannę 30 dni urlopu zdrowotnego zostaje odjęte z ogólnej puli 3 lat urlopu dla poratowania zdrowia, które przysługują jej przez cały pozostały okres pracy w szkole.
4. Czy urlop zdrowotny nauczyciela jest pełnopłatny?
Zgodnie z przepisami Karty nauczyciela, przez cały okres przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel otrzymuje nie tylko 100 proc. wynagrodzenia zasadniczego, ale także wszelkie przysługujące mu świadczenia pracownicze, takie jak dodatek za wysługę lat. Jeśli jednak urlop dla poratowania zdrowia nauczyciela trwa cały rok, traci on prawo do uzyskania 13 pensji.
5. Czy istnieje lista chorób uprawniających do skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia?
Art. 73 Karty nauczyciela nie wymienia szczegółowej listy schorzeń, które pozwalają na skorzystanie z urlopu zdrowotnego. Przepisy określają, że urlopu dla poratowania zdrowia udziela się w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia:
- uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej;
- choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej;
- choroby, w której powstaniu istotną rolę odgrywają czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy.
Nie istnieje więc konkretna lista chorób uprawniających do skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia. Do najczęstszych schorzeń należą choroby aparatu mowy i dolegliwości związane z bólem kręgosłupa. Podanie o urlop zdrowotny może być jednak uzasadnione w przypadku wielu innych chorób i zaburzeń. Skierowanie na urlop dla poratowania zdrowia może być wystawione wyłącznie przez lekarza medycyny pracy, współpracującego z daną placówką edukacyjną.
Nauczyciele często martwią się, że napotkają trudności z uzyskaniem prawa do urlopu ze względu na zaburzenia depresyjne, lękowe lub nerwicowe. Trzeba podkreślić, że powodem urlopu zdrowotnego mogą być wyłącznie choroby i zaburzenia, do których powstania bezpośrednio przyczyniła się praca w szkole. Jeśli więc z powodu trudnych warunków pracy doświadczasz kryzysów, zaburzeń lub chorób psychicznych, masz prawo ubiegać się o urlop dla poratowania zdrowia.
6. Jak napisać wniosek o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia?
Procedura ubiegania się o urlop na poratowanie zdrowia przebiega w następujący sposób:
- Nauczyciel składa do dyrektora szkoły pisemny wniosek o udzielenie urlopu zdrowotnego.
- Jeżeli nauczyciel spełnia formalne warunki, uprawiające do skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia (staż pracy, wymiar etatu itd.), dyrektor placówki w terminie 7 dni wydaje skierowanie na badania lekarskie. Koszty badań przeprowadzanych przez lekarza medycyny pracy ponosi szkoła.
- Lekarz orzecznik wydaje zaświadczenie o potrzebie udzielenia urlopu zdrowotnego, określa formę leczenia oraz czas potrzebny na jego przeprowadzenie.
- Nauczyciel przekazuje orzeczenie dyrektorowi placówki.
- Dyrektor udziela pracownikowi urlopu, lub — w przypadku wątpliwości co do zasadności orzeczenia — w terminie 14 dni składa odwołanie do WOMP.
Oto przykładowy wniosek o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia:
(imię i nazwisko)…………………………….. (miejscowość i data)………………….
(stanowisko)…………………………………..
(adres)…………………………………………..
(imię i nazwisko dyrektora szkoły)……………………………………
(nazwa placówki)…………………………………………………………..
(adres placówki…………………………………………………..
WNIOSEK WS. UDZIELENIA URLOPU DLA PORATOWANIA ZDROWIASzanowny Panie Dyrektorze/Szanowna Pani Dyrektor,
na podstawie art. 73 ust. 10a ustawy z 26 stycznia 1982 roku – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2019 r. poz. 2215 oraz z 2021 r. poz. 4) zwracam się z uprzejmą prośbą o wydanie skierowania na badanie lekarskie do lekarza medycyny pracy, w celu orzeczenia potrzeby udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia.
UZASADNIENIE
Mój staż pracy w szkole (nazwa placówki) ………………………………….. wynosi…………. . W latach poprzednich korzystałem / nie korzystałem * z urlopu zdrowotnego w wymiarze ……………………………, a poprzedni urlop dla poratowania zdrowia zakończył się w dniu …………. . W związku z tym spełniam niezbędne warunki do skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia.
Z poważaniem
……………………………………..
(podpis pracownika)*niepotrzebne skreślić
Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?
7. Czy wyjazd nauczyciela do sanatorium w trakcie roku szkolnego uprawnia do ubiegania się o urlop dla poratowania zdrowia?
Jeśli z powodu problemów zdrowotnych uzyskasz skierowanie do leczenia uzdrowiskowego od swojego lekarza prowadzącego, lekarz orzecznik z ZUS może na jego podstawie wystawić skierowanie na urlop dla poratowania zdrowia. Po otrzymaniu orzeczenia lekarskiego dyrektor placówki ma obowiązek udzielić nauczycielowi urlopu i nie ma prawa ingerować w jego termin. W praktyce można więc, w uzasadnionych stanem zdrowia przypadkach, wykorzystać urlop dla poratowania zdrowia na pobyt w sanatorium w trakcie roku szkolnego.
8. Czy urlop dla poratowania zdrowia jest okresem składkowym?
Urlop zdrowotny nauczyciela jest okresem zatrudnienia, który wlicza się do stażu pracy. A więc czy urlop dla poratowania zdrowia wlicza się do emerytury? Tak — stanowi on okres składkowy na cele emerytalne. Jest również uwzględniany przy obliczaniu wysokości dodatku stażowego oraz przyznawaniu nagrody jubileuszowej.
9. Czy dyrektor może odmówić urlopu dla poratowania zdrowia?
W momencie wydania nauczycielowi orzeczenia lekarskiego o potrzebie urlopu dla poratowania zdrowia, dyrektor szkoły nie może odmówić jego udzielenia. Jeśli ma podstawy sądzić, że urlop został udzielony bezpodstawnie, może jednak odwołać się do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy.
10. Co traci nauczyciel na urlopie zdrowotnym?
Wspomnieliśmy już, że w przypadku rocznego urlopu zdrowotnego nauczyciel traci prawo do uzyskania tzw. trzynastki. Oprócz tego zachowuje wszystkie przysługujące mu prawa pracownicze. Trzeba jednak wiedzieć, że zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego urlop na poratowanie zdrowia nie chroni Cię przed rozwiązaniem stosunku pracy. Urlop zdrowotny nie jest tożsamy ze zwolnieniem lekarskim, zapewniającym ochronę przed zwolnieniem ze względu na stan zdrowia.
Prawo nauczyciela do skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia nie może uniemożliwić dyrektorowi dostosowania stanu zatrudnienia do aktualnych potrzeb szkoły. Aby zapobiec ewentualnemu konfliktowi interesów, warto złożyć wniosek o urlop zdrowotny z co najmniej 2-miesięcznym wyprzedzeniem. Dzięki temu dyrektor placówki będzie mógł przygotować się do zmiany organizacji funkcjonowania szkoły na czas nieobecności nauczyciela.
Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?
Przeczytaj inne nasze artykuły:
- Praca dla emeryta — ile można zarobić na emeryturze? O ile wzrośnie emerytura po roku pracy na emeryturze?
- Szkolenie BHP dla pracownika — na czym polega? Co ile lat? Czy jest obowiązkowe?
- Profil zaufany — co to jest? Jak założyć profil zaufany? Jakie korzyści daje?
- Workation — co to jest? Jakie są wady i zalety workation?
- Praca na 1/2 etatu – ile to godzin? Ile dni urlopu? Jak wygląda umowa o pracę na pół etatu?
- Przykładowe CV
- Dyskryminacja w miejscu pracy – definicja, przykłady nierównego traktowania pracowników
- Networking – jak skutecznie budować sieć kontaktów biznesowych?
- Szablony CV
- Wzory CV
- Pokolenie X na rynku pracy