Perspektywy pracy dla fotografa, choć są kuszące, coraz bardziej się kurczą. Musisz więc, jak najlepiej się zaprezentować, a zrobisz to za pomocą profesjonalnego CV fotografa. W tym artykule znajdziesz wiele praktycznych wskazówek, które pomogą Ci stworzyć nowoczesne dokumenty aplikacyjne. CV fotograf – sprawdź, jak wyeksponować swoje kompetencje i zwiększyć szanse na zdobycie wymarzonej pracy!
Chcesz CV, które pomoże znaleźć Ci prace?
Fotograf CV - jak opisać swoje kwalifikacje zawodowe?
Każdy życiorys – również CV fotografa – powinno zawierać kluczowe sekcje prezentujące Twoją wartość na rynku pracy:
- Dane osobowe
- Podsumowanie zawodowe
- Doświadczenie zawodowe
- Umiejętności
- Wykształcenie
- Zainteresowania
- Dodatkowe sekcje, które pozwolą Ci się wyróżnić
Po wpisaniu danych kontaktowych warto skomponować swój krótki, aczkolwiek treściwy, autoportret, czyli podsumowanie zawodowe. To swego rodzaju skrót kluczowych umiejętności i osiągnięć, które mają zainteresować potencjalnego pracodawcę i zachęcić go do zapoznania się z dalszą częścią życiorysu. Podsumowanie zawodowe daje Ci możliwość zaprezentowania swoich predyspozycji, pasji i wizji, które sprawiają, że jesteś idealnym kandydatem na stanowisko fotografa.
Zachęciłeś już pracodawcę do zapoznania się z dalszą częścią CV, a więc czas na pochwalenie się doświadczeniem zawodowym – to prawdopodobnie najważniejsza sekcja w życiorysie, dlatego warto poświęcić jej nieco więcej uwagi. Pamiętaj przede wszystkim o dopasowaniu jej do oferty pracy. Na samej górze wypisz stanowiska najbardziej powiązane z tym, na które aktualnie aplikujesz. Skup się na zakresie obowiązków, a jako pierwsze uwzględnij te wymagane przez pracodawcę (jeśli je wykonywałeś). W ten sposób stworzysz wrażenie idealnego kandydata.
Umiejętności w CV fotografa są kluczowe. Do pracy w tym zawodzie potrzebne są nie tylko umiejętności specjalistyczne, ale również kompetencje miękkie. Aby odpowiednio wykonać sesję zdjęciową, niezbędna jest ostrość wzroku, dobra koncentracja, cierpliwość, dokładność czy dobra koordynacja wzrokowo-ruchowa. Poza tym, jakie jeszcze umiejętności warto wpisać?
- Fotografia ślubna
- fotografia modowa
- fotografia produktowa
- wykonywanie zdjęć w plenerze oraz w studiu
- przygotowywanie tła i oświetlenia
- ustawianie kompozycji
- znajomość programów do obróbki zdjęć (Adobe Photoshop; Capture One Pro, Capture Shot)
- dotrzymywanie terminów
- kreatywność
- wysokie poczucie estetyki
- komunikatywność
Choć wykształcenie w zawodzie fotografa nie jest najważniejsze, to mimo wszystko warto o nim wspomnieć. Nie musisz jednak zbyt dużo pisać w tym miejscu. Wystarczy, że podasz ostatni stopień edukacji wraz z nazwą szkoły, latami nauki i uzyskanym tytułem/ zawodem.
Ostatnią sekcją w CV fotografa są zainteresowania. Osoby pełne pasji (szczególnie w branżach kreatywnych) są zdecydowanie lepiej postrzegane. Posiadasz hobby bezpośrednio związane z Twoją pracą? To ogromna korzyść dla Ciebie. W opinii rekruterów kandydaci, którzy interesują się branżą, w której pracują, są bardziej zaangażowani i chętniej podchodzą do swoich zadań.
Fotograf CV - co pomoże Ci się wyróżnić?
Wymienione wyżej sekcje są obligatoryjne, a więc muszą znaleźć się w CV fotografa. Nie oznacza to, że nie możesz dodać czegoś od siebie. Zastanów się, co wyróżnia Cię na rynku pracy. Mogą to być projekty realizowane dla dużych marek, kursy i szkolenia czy uczestnictwo w branżowych kursach.
CV fotografa wzór:
Imię i nazwisko
Fotograf
Adres e-mail
Numer telefonu
Opcjonalnie: profil LinkedIn lub link do portfolio
Podsumowanie zawodowe:
Jestem doświadczonym fotografem z pasją do uchwycenia ważnych chwil przez obiektyw. Na pierwszym miejscu stawiam zadowolenie klienta. Biegle obsługuje najnowocześniejszy sprzęt i oprogramowania do obróbki zdjęć. W ciągu swojej 5-letniej kariery zrealizowałem ponad 200 projektów. Aktualnie chciałbym rozwijać się w kierunku fotografii artystycznej.
Doświadczenie zawodowe:
10.2020 – obecnie – miejsce pracy
Stanowisko: Fotograf reklamowy
Obowiązki:
- Wykonywanie zdjęć typu packshot;
- obróbka zdjęć w Adobe Photoshop
- przygotowywanie produktów do zdjęć
- ustawianie kompozycji
- współpraca z działem marketingu podczas realizowania kampanii reklamowych
06.2018 – 07-2020 – miejsce pracy
Stanowisko: Fotograf
Obowiązki:
- Konsultacje z klientami w zakresie potrzeb dotyczących fotografii
- oferowanie i realizowanie świeżych pomysłów i koncepcji zdjęć
- wywoływanie zdjęć analogowych
- retuszowanie i edytowanie zdjęć przy użyciu różnych programów.
CV fotograf – aby przygotować profesjonalny życiorys, możesz zrobić to samodzielnie lub skorzystać z naszego praktycznego kreatora CV. Narzędzie pozwoli Ci w kilka minut przejść przez cały proces tworzenia życiorysu. Mamy dla Ciebie szeroki wybór kreatywnych wzorów CV, które wystarczy jedynie uzupełnić informacjami o sobie, a następnie wygenerować dokument w formacie PDF i przesłać na interesujące Cię stanowisko.
Zobacz nasze szablony CV!
CV fotograf - o czym jeszcze pamiętać?
Przygotowanie idealnego CV wymaga zaangażowania i poznania podstawowych zasad oraz wymogów rekrutacyjnych. W ten sposób zwiększasz swoje szanse na zdobycie wymarzonego stanowiska. Poniżej znajdziesz listę elementów, o których zdecydowanie warto pamiętać podczas pisania życiorysu.
- Dopasowanie do oferty pracy – coraz więcej firm stosuje system ATS, czyli zautomatyzowane programy analizujące przesłane CV na podstawie słów kluczowych. Co to oznacza dla Ciebie? W swoim życiorysie powinieneś uwzględnić dokładnie te umiejętności, których pracodawca wymaga w ofercie pracy.
- Klauzula CV ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych – bez niej Twoja aplikacja prawdopodobnie trafi do kosza. Aktualna klauzula RODO powinna zostać umieszczona mniejszym drukiem na samym dole dokumentu.
- Wyróżnienie najważniejszych informacji – jeśli jest coś, co szczególnie chcesz uwydatnić, koniecznie pogrub lub podkreśl tę informację. Rekruterzy mają niewiele czasu na zapoznanie się z każdą aplikacją, dlatego takie wyróżnienie z pewnością przyciągnie jego uwagę.
- Czytelność dokumentu – zarówno CV, jak i list motywacyjny powinny być przejrzyste. Ważne jest więc odpowiednie rozmieszczenie sekcji, wypunktowania i odstępy między akapitami.
- Brak błędów – literówki, błędy interpunkcyjne, ortograficzne i językowe z pewnością nie będą świadczyły na Twoją korzyść. Rada od nas: poproś znajomego o przeczytanie Twojego życiorysu, to dobry sposób na wyłapanie ewentualnych błędów.
CV fotografia a portfolio
CV jest niezbędnym dokumentem w procesie rekrutacji, ale w branżach kreatywnych dodatkowo świetnie sprawdzi się portfolio. Powinno zawierać ono tylko najlepsze Twoje prace i projekty – reprezentatywne w każdej kategorii. Tworząc portfolio skup się na jakości, a nie ilości – poczucie niedosytu zachęci odbiorcę do powrotu do Twoich zdjęć.
Portfolio fotografa możesz przygotować na wiele sposobów:
- kreator stron online umożliwiający stworzenie portfolio online dzięki zaprojektowanym gotowym szablonom;
- własna strona internetowa;
- media społecznościowe;
- album ze zdjęciami.
Portfolio możesz przesłać oddzielnie lub link do swojej strony zamieścić w CV (najlepiej pod danymi kontaktowymi).
List motywacyjny fotograf
Wśród dokumentów aplikacyjnych, poza CV, wymienia się również list motywacyjny. Nawet jeśli nie jest wymagany – warto go przygotować, aby podkreślić swoje zaangażowanie w proces rekrutacyjny. List motywacyjny fotografa powinien pokazywać Twoje umiejętności, poczucie estetyki i profesjonalizm. Warto przygotować go w kreatywny sposób np. z wykorzystaniem programów graficznych. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
- list motywacyjny powinien być czytelny i przejrzysty;
- list motywacyjny nie może być kopią CV, a jego rozwinięciem;
- list motywacyjny powinien pokazywać, jak wykorzystujesz swoje umiejętności w codziennej pracy;
- list motywacyjny powinien zachęcić pracodawcę do zatrudnienia właśnie Ciebie.
Życzymy powodzenia!